دوشنبه : ۲۵ آذر ۱۳۹۸

خانه» آخرین اخبار» آلومینیوم » احتمال تخفیف ویژه آلومینیوم سازان در بازار
تاریخ انتشار سه شنبه ۳ شهریور ۹۴ - ۰۸:۳۸

احتمال تخفیف ویژه آلومینیوم سازان در بازار

در حالی مس، آلومینیوم، سرب و روی به کف قیمت خود در بازار رسیده اند که تحلیلگران نسبت به صعود قیمت مس و روی خوشبین تر هستند.

افت قیمت بسیاری از فلزات در حالی بازار فلزات را با رکود مواجه کرده که فعالان بازار دلیل این کاهش قیمت ها را میزان تقاضا و عرضه همچنین وضعیت اقتصادی چین می دانند. بررسی ها از بازار فلزات حاکی از آن است که قیمت آلومینیوم، سرب و مس در یک ماه گذشته با کاهش روبه رو شده است. به طوری که قیمت آلومینیوم در ابتدای مردادماه سال جاری هر تن ۱۶۱۰٫۵ دلار بوده که پس از یک ماه با ۴٫۱۲ درصد کاهش قیمت به ۱۵۴۴ دلار رسیده است. در همین مدت زمان هر تن سرب ۱۷۵۰ دلار قیمت داشته که طی یک ماه با ۲٫۴۸ درصد کاهش قیمت به ۱۷۰۶٫۵ دلار رسیده و مس نیز در روزهای آغازین مردادماه هر تن ۵۳۵۰٫۵ دلار بوده که حال قیمت هر تن مس به ۵۰۶۰٫۵ دلار کاهش یافته است.

این در حالی است که فعالان بازار عمده دلیل افت قیمت فلزات را جولان فلزات وارداتی در بازار، سیاست گذاری اقتصادی چین و کاهش قیمت در بازار جهانی عنوان می کنند. در همین راستا مشاور فروش شرکت آلومینیوم درباره علت کاهش قیمت آلومینیوم گفت: از اوایل سال ۹۴ قمیت آلومینیوم روند نزولی به خود گرفته و می توان گفت مهمترین علت کاهش قیمت آلومینیوم اقتصاد چین است.

تغییر فرمول محاسبه فروش آلومینیوم

این تحلیلگر بازار با بیان اینکه نوسانات قیمت فلزات در بازار جهانی بازار ایران هم درگیر کرده است، گفت: در گذشته چین تولیدکننده بزرگی در زمینه آلومینیوم بود، اما در حال حاضر چین خریدار محصولات آلومینیوم شده و با رکود اقتصادی که در این کشور است، خرید آلومینیوم کاهش پیدا کرده و این دلیلی برای افت قیمت این فلز شده است. با کاهش قیمت آلومینیوم در بازار جهانی، بازار ایران هم تاثیر پذیرفت. به طوری که فرمول فروش قیمت آلومینیوم هم در ایران نیز تغییر کرده و این اتفاق جدیدی در بازار است. میانگین قیمت پنج روز ال ام ای به علاوه ۲۵۰ پریمیوم ضربدر ۹۵ درصد قیمت دلار آزاد است. به نظرم بکارگرفتن این فرمول یکی دیگر از عوامل کاهش قیمت آلومینیوم در ایران شده است.

این در حالی است که پیش بینی این تحلیلگر بازار از چشم انداز قیمت آلومینیوم این است که این فلز تا چند ماه آینده به روند نزولی خود با شیبی ملایم ترادامه خواهد داد و در پایان سال ۹۴ احتمال افزایش قیمت آلومینیوم وجود دارد.

هند و چین با فلزات چه کردند؟

بنا بر اظهارات یکی از فعالان بورس کالا نیز تغییر این فرمول در بورس کالا بوده که منجر به افت قیمت آلومینیوم شده است. به گفته وی قیمت جهانی آلومینیوم در سال ۹۴ تغییری نخواهد داشت و ایران هم پیرو آن است. اما اگر باری دیگر افت قیمت های پی در پی صورت بگیرد، کارخانجات آلومینیوم برای فروش تولیدات شان مسلماً به خریدارهای بازار تخفیف های ویژه ای خواهند داد.

حسن حسین قلی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی یکی دیگر از فعالان بازار در مورد کاهش قیمت جهانی سرب گفت: این موضوع بیشتر ریشه در اقتصاد جهانی و کاهش رشد اقتصاد چین و هند دارد که بازار این کشورها بی رونق است. از سویی میزان تولید سرب در این چند ساله اخیر بسیار بیشتر از رشد مصرف این محصول بوده است.

تاثیر تعرفه و نرخ ارز بر بازار فلزات

او در ادامه افزود: قیمت سرب از مسائل سیاسی تبعیت می کند. مثلاً نرخ بانکی در آمریکا تاثیرگذار است و قیمت ارزها در بازار تعیین کننده است. از این رو اتفاقاتی که در بورس شانگهای رخ داده و قمار بازی هایی که در فلزات می شود بسیار موثر است. در حاضر تقاضای سرب کاهش پیدا کرده و تقریباً ۷۰ الی ۸۰ درصد تولیدی دنیا بازیافت می شود به معنی اینکه سرب در باتری ماشین ها استفاده و بازیافت می شود. از این رو زمانی که رشد تولید خودرو کاهش پیدا می کند در نتیجه مصرف سرب در دنیا هم کم می شود.

حسین قلی وضعیت قیمت سرب تا پایان سال ۹۴ را اینطور پیش بینی کرد که در حال حاضر قیمت سرب ۱۷۰۰ دلار یا ۱۸۰۰ دلار است که کف قیمت بازار است. به نظر من قیمت سرب بیشتر از این کاهش نخواهد داشت و در آینده ای نزدیک شاهد ثبات قیمت سرب خواهیم بود. ما به بازارهای جهانی وصل هستیم و یک مقداری مسائل تعرفه و مسائل ارزی در این قصه تاثیرگذار است.

او افزود: با افزایش قیمت دلار می توان صادرات سرب را افزایش و مقداری از واردات آن جلوگیری کرد. قیمت مس نیز با یک شیب ملایم تری روند صعودی به خود خواهد گرفت و افزایش قیمت پیدا می کند. البته در میان فلزات پایه قیمت روی با روند بهتری نسبت به مس افزایش پیدا خواهد کرد. به هر حال در آینده روند صعودی مس بهتر از بقیه فلزات نیز خواهد بود و علت اینکه روند صعودی مس و روی خوشبینانه تر از بقیه فلزات است، به مصارف آنها برمی گردد. زیرا برخی فلزات جایگزین دارند اما مس و روی جایگزینی ندارند. نمی توان فلز دیگری را جای آلومینیوم گذاشت یا برای گالوانیزه کردن از روی استفاده نکرد.

در همین زمینه موسی علیزاده، یکی از فعالان بازار مس در مورد پیش بینی قمیت مس گفت: قیمت فلزات در چند ماه آینده بستگی به قمیت جهانی نیز خواهد داشت. در حال حاضر مس و آلومینیوم را در بازار نمی خرند و به اصطلاح ما بازاری ها مس و آلومینیوم مرده اند.

این فعال بازار گفت: علت اینکه مس و آلومینیوم را نمی خرند این است که قیمت این دو فلز هر روز رو به کاهش می رود. قیمت مس و آلومینیوم از یک سو بستگی به سیاستگذاری ها در دوره پساتحریم دارد و از سویی باید دید بازارهای جهانی چه روندی را در پیش می گیرند.

button print grnw20 احتمال تخفیف ویژه آلومینیوم سازان در بازار