یکشنبه : ۲۸ دی ۱۳۹۹

خانه» آخرین اخبار» اخبار مهم» مس » احتمال رشد قیمت مس چه میزان است؟
تاریخ انتشار شنبه ۱۶ آبان ۹۴ - ۱۴:۲۶

احتمال رشد قیمت مس چه میزان است؟

در چند هفته اخیر قیمت مس ثبات داشته و در مجموع اندکی کاهش یافته است. روز پنج‌شنبه قیمت هر تن از این فلز به محدوده ۵۱۰۰ دلار رسید و با توجه به تغییرات ارزش دلار انتظار می‌رود فشار بر قیمت‌ها ادامه پیدا کند. کاهش قیمت مس و برخی دیگر از فلزات اساسی به رغم بروز برخی نشانه‌های مثبت در بازار رخ داده است.

ابتدای هفته اعلام شد، شاخص فعالیت‌های خدماتی در چین در ماه گذشته میلادی ۱/ ۵۳ بوده است. این رقم در ماه سپتامبر ۴/ ۵۳ بود و کاهش آن نشان می‌دهد سرعت رشد فعالیت‌ها کمتر شده است. از سوی دیگر دفتر ملی آمار چین اعلام کرد، شاخص فعالیت‌های تولیدی در ماه گذشته میلادی بدون تغییر نسبت به ماه سپتامبر ۸/ ۴۹ بوده است.
این رقم زیر ۵۰ است که نشان می‌دهد میزان فعالیت‌ها کاهش یافته است. روز دوشنبه شاخص کایکسین از فعالیت‌های تولیدی چین در ماه گذشته میلادی ۳/ ۴۸ اعلام شد. این رقم نسبت به رقم مربوط به ماه سپتامبر یعنی ۲/ ۴۷ و پیش‌بینی اقتصاددان‌ها یعنی ۵/ ۴۷ بالاتر بود اما پایین‌تر بودن آن از رقم ۵۰ نشان می‌دهد فعالیت‌ها در حال کاهش باقی مانده است.

عامل دیگر ضعف بازار مس و دیگر فلزات اساسی، رشد ارزش دلار است. از اواسط هفته پیش با انتشار بیانیه پایانی نشست کمیته سیاست‌گذاری بانک مرکزی آمریکا مشخص شد احتمال افزایش نرخ‌های بهره در این کشور در آینده نزدیک بیشتر شده است.
روز گذشته نیز جانت یلن رئیس بانک مرکزی آمریکا در سخنان خود در کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا به احتمال افزایش نرخ‌های بهره در ماه دسامبر یعنی دو ماه دیگر اشاره کرد. بالا رفتن نرخ‌های بهره به رشد ارزش دلار منجر می‌شود و از جذابیت مواد خام می‌کاهد. شاخص دلار یعنی ارزش این ارز در برابر سبدی از ارزهای معتبر در روزهای اخیر رشدی قابل ملاحظه داشته است.

اما روز پنج‌شنبه شرکت معدنی گلنکور اعلام کرد تا سال ۲۰۱۷ تولید مس خود را ۴۵۵ هزار تن کاهش خواهد داد. این شرکت در ماه سپتامبر تولید مس در دو معدن خود در آفریقا را متوقف کرد و با این کار ۴۰۰ هزار تن از عرضه مس به بازار کاسته شد. این عاملی برای حمایت از قیمت‌ها در بلندمدت است.
از سوی دیگر، هراس سرمایه‌گذاران از کاهش شدید نرخ رشد اقتصاد چین کاهش یافته است. دولت چین بارها تاکید کرده نرخ رشد در محدوده ۷ درصد باقی خواهد ماند. بروز برخی نشانه‌های مثبت سبب شده نسبت به این ادعا اطمینان به‌وجود آید. البته هفته آینده گزارش‌های مربوط به تراز تجاری چین منتشر می‌شود و سرمایه‌گذاران برای درک بهتر وضعیت اقتصاد چین به این گزارش نیز توجه خواهند کرد.

در نهایت باید به کاهش ۳۱۰۰ تنی ذخیره مس در انبارهای تحت نظارت بورس فلزات لندن اشاره کرد که عاملی برای حمایت از قیمت‌ها است. در حال حاضر میزان ذخیره مس در این انبارها ۲۶۳ هزار تن است. مجموعه شرایط ذکر شده زمینه را برای ثبات نسبی قیمت فلزات اساسی فراهم کرده است. در نمودار زیر تغییرات قیمت هر تن مس در سه ماه اخیر نشان داده شده است.

c26c479e530872188df9bc12ffd2cb2e احتمال رشد قیمت مس چه میزان است؟
روند حرکتی قیمت مس از اوت ۲۰۱۵
button print grnw20 احتمال رشد قیمت مس چه میزان است؟