دوشنبه : ۱۶ تیر ۱۳۹۹

خانه» آخرین اخبار» اخبار مهم» سنگ آهن » استرالیا و برزیل ۸۴ درصد سنگ آهن چین را تأمین می کنند
تاریخ انتشار سه شنبه ۱۳ مرداد ۹۴ - ۱۲:۳۴

استرالیا و برزیل ۸۴ درصد سنگ آهن چین را تأمین می کنند

تقاضای سنگ آهن چین رو به کاهش بوده اما سهم واردات آن از شرکت های بزرگ استرالیایی و برزیلی همچنان رو به افزایش است و این موضوع شرکت های معدنی کوچکتر را تحت فشار قرار داده و مانع عرضه مناسب آنان به بازار می شود.

به نقل از چایناماینینگ، در بین ماه های ژانویه تا ژوئن سال جاری چین ۴۵۳٫۱ میلیون تن سنگ آهن وارد کرده به طوری که ۸۳ درصد آن از برزیل و استرالیا وارد شده و این میزان واردات از ۷۴ درصد در نیمه نخست سال ۲۰۱۴ بالاتر است.

در نیمه اول سال جاری، تولید فولاد خام کشور با ۱٫۳ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته به ۴۱۰ میلیون تن رسید که اولین کاهش در طی ۲۰ سال گذشته بوده است.

سه شرکت بزرگ معدنی استرالیا مانند ریوتینتو، بی اچ پی و گروه فلزی فورتسکیو و همچنین شرکت واله برزیل همگی اعلام کرده اند که بین ماه های آوریل تا ژوئن بر میزان تولیداتشان خواهند افزود.

هنگامی که قیمت ها به زیر ۶۰ دلار در هر تن سقوط کند، شرکت های داخلی چینی نمی توانند به حیات خود ادامه دهند و نیز زمانی که قیمت ها به زیر ۶۰ دلار در هر تن برسد هزینه تولید بسیاری از شرکت های معدنی کوچکتر، بیشتر از این سطح خواهد بود و آنان نیز مجبور به خروج از بازار خواهند شد.

تولید شرکت های معدنی کوچکتر در سال جاری شدیداً کاهش پیدا کرده است.

قیمت IODEX با ترم تحویل CFR چین روز چهارشنبه گذشته هر تن ۵۶٫۷۵ دلار در هر تن ارزیابی شد که بالاتر از ۴۴٫۵ دلار در هر تن ثبت شده در هشتم ژوئیه است.

همچنین نرخ کرایه کشتی کیپ ساز استرالیا به چین در طی همین دوره با ۱۵٫۹ درصد افزایش به ۶٫۲ دلار در هر تن در روز چهارشنبه رسید که از ۵٫۳۵ دلار در هر تن در هشتم ژوئیه بالاتر است.

با توجه به قیمت های ضعیف و تقاضای پائین چین، شرکت های معدنی بزرگ و کوچک بدنبال کاهش هزینه های خود به هر قیمتی هستند.

اگر قیمت ها در سه ماه آینده به زیر ۴۵ دلار در هر تن برسد، احتمالاً بعضی از تولیدکنندگان بزرگ نیز با مشکلات مالی مواجه خواهند شد چه رسد به شرکت های کوچکتر که بسیار آسیب پذیر هستند.

شرکت های معدنی کوچکتر به دلیل همین شرایط، عرضه متزلزلی دارند و در نتیجه فولادسازان ترجیح می دهند که از معدنچیان بزرگتر خرید کنند.

اما برخی نیز به دنبال شرکت های معدنی کوچکتر هستند، چراکه قیمت های سنگ آهن شرکت های کوچکتر با همان عیار در حدود ۳ تا ۵ دلار در هر تن ارزان تر از شرکت های بزرگ است.

معمولاً تخفیف برای نرمه سنگ آهن با عیار پایین اعمال می شود که با عیارهای دیگر آنرا ترکیب می کنند.

یک فولادساز می گوید دیگر نمی توان از بازار نقد، سنگ آهن تهیه کرد مگر اینکه محصول نرمه سنگ آهن مخلوط پیلبارا از ریوتینتو، نرمه نیومن و نرمه بی اچ پی بیلتون باشد که دارای کیفیت مطلوبی هستند.

button print grnw20 استرالیا و برزیل 84 درصد سنگ آهن چین را تأمین می کنند