یکشنبه : ۲۶ خرداد ۱۳۹۸

خانه» آخرین اخبار» مس » افزایش سرمایه ۲۴ درصدی شرکت مس
تاریخ انتشار شنبه ۱۵ آذر ۹۳ - ۱۵:۴۹

افزایش سرمایه ۲۴ درصدی شرکت مس

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران از افزایش سرمایه ۲۴ درصدی این شرکت خبر داد.

احمد مرادعلیزاده با اعلام این خبر تصریح کرد: بدین ترتیب سرمایه شرکت از مبلغ ۳۵ هزار میلیارد ریال به مبلغ ۴۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال افزایش یافت.

وی در خصوص عملکرد شش ماهه شرکت ملی مس گفت: EPS شش ماهه پس از اولین تعدیل ۴۵۵ ریال درنظر گرفته شده بود که براساس عملکرد نیمه نخست امسال، از این میزان، ۲۳۳ ریال معادل ۴۹ درصد محقق شده است.

از برنامه پیشی گرفتیم

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران همچنین به ارائه گزارش عملکرد بخش‌های مختلف تولید پرداخت و افزود: طبق برنامه شش ماهه باید ۷۳ میلیون تن خاک سولفوری و باطله از معادن سرچشمه، سونگون و میدوک برداشت می‌شد که با برداشت ۹۶ میلیون تن خاک در مدت زمان یادشده توانستیم ۳۰ درصد از برنامه شش ماهه پیشی بگیریم.

وی به میزان کنسانتره مس و مولیبدن تولید شده در نیمه نخست امسال اشاره و اظهار کرد: در مدت زمان یادشده ۳۹۷ هزار تن کنسانتره مس و مولیبدن تولید شده است که افزایش ۱۱ درصدی را نسبت به برنامه نشان می‌دهد.

مرادعلیزاده افزود: در بخش تولید مس کاتدی نیز رقم ۹۷ هزار تن تولید محقق شد که یک درصد بیش از رقم پیش‌بینی شده برای نیمه نخست امسال است.

وی همچنین به ارائه آمار تولید مس محتوا اشاره و تصریح کرد: در نیمه نخست امسال ۱۰۶ هزار تن مس محتوای درون کنسانتره تولید شده است که نسبت به برنامه رشد ۱۲ درصدی را نشان می‌دهد.

مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران به ارائه گزارشی از عملکرد فروش داخلی و خارجی شرکت پرداخت و اظهار کرد: «برنامه فروش داخلی شرکت در نیمه نخست سال یک هزار و ۴۶۰ میلیارد تومان بود که توانستیم با میزان فروش یک هزار و ۴۷۷ میلیارد تومانی از برنامه پیشی بگیریم.»

وی افزود: «در بخش فروش خارجی نیز برنامه ما ۷۵۰ میلیارد تومان فروش بود که در مدت یادشده با فروش خارجی ۸۷۰ میلیارد تومانی از برنامه پیشی گرفتیم.»

«مرادعلیزاد» تصریح کرد: «مجموع فروش شرکت در نیمه نخست امسال ۲ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان بود که توانستیم در مدت یادشده به رقم فروش ۲ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومانی دست یابیم.»

پنج پروژه اولویت‌دار ملی مس

مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران هدف از افزایش سرمایه را تامین بخشی از نقدینگی مورد نیاز پروژه‌های پنج‌گانه ملی مس عنوان و اظهار کرد: «توسعه تغلیظ فاز ۲ سرچشمه و سونگون، احداث کارخانه پالایشگاه خاتون‌آباد، توسعه ذوب و اسید سرچشمه و احداث کارخانه لیچینگ سونگون از خاک‌های اکسیدی ۵ پروژه اولویت‌دار شرکت ملی مس در مجموع ۱۷ پروژه موجود است.»

وی در ادامه به طرح توسعه تغلیظ سرچشمه اشاره و تصریح کرد: «۹۷ درصد از این پروژه محقق شده است و طی ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین ۶/۹۳ درصد پروژه فاز دوم تغلیظ سونگون محقق شده است و ظرف دو هفته آینده به بهره‌برداری خواهد رسید. با راه‌اندازی این طرح‌ها در مجموع ۳۰۰ هزار تن به ظرفیت تولید کنسانتره مس افزوده خواهد شد.»

«مرادعلیزاده» همچنین به پروژه پالایشگاه خاتون‌آباد اشاره کرد و افزود: «این پروژه تا کنون ۸۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. بخش ارزی و ریالی مورد نیاز برای راه‌اندازی این طرح به ترتیب ۱۳۷ میلیون یورو و ۶۳ میلیارد تومان است که از این میزان به ترتیب ۱۰۴ میلیون یورو و ۴۳ میلیارد تومان تامین شده است.»

وی همچنین به ارائه توضیحاتی در خصوص پروژه توسعه ذوب و اسید سرچشمه پرداخت و افزود: «از مجموع ۲۷۵ میلیون یورو و ۴۰۰ میلیارد تومان منابع ارزی و ریالی مورد نیاز برای اجرای این طرح تا کنون ۱۷۳ میلیون یورو و ۲۵۰ میلیارد تومان تامین شده و این پروژه تا کنون ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.»

button print grnw20 افزايش سرمايه ۲۴ درصدي شركت مس