پنج شنبه : ۱۴ فروردین ۱۳۹۹

خانه» آخرین اخبار» بورس فلزات » انتظار سه ساله برای افزایش قیمت فلزات پایه/ خوشبینی در بازار سرب و روی
تاریخ انتشار سه شنبه ۳ آذر ۹۴ - ۱۱:۲۶

انتظار سه ساله برای افزایش قیمت فلزات پایه/ خوشبینی در بازار سرب و روی

رئیس شرکت فلزات و مواد پیش بینی کرد بهبود واقعی بازار فلزات از سال ۲۰۱۸ آغاز می شود و تا سه سال دیگر می توانیم شاهد افزایش قیمت فلزات باشیم.

فرشید سلطان‌زاده در خصوص کاهش قیمت فلزات پایه گفت: تعیین قیمت فلزات پایه همواره تحت تاثیر اخبار و نوسانات احساسی بازار، بالا و پایین می شود؛ ولی آنچه مهم است، توازن موجود بین عرضه و تقاضاست در بازار داخلی و بازار جهانی نیز است.

این کارشناس بازار فلزات بیان کرد: در حال حاضر بازار تمامی فلزات در شرایط مازاد عرضه قرار دارد. عرضه که از تولید معدنی و بازیافت قراضه تاثیر می‌گیرد، به دلیل رکود اقتصادی فعلاً عرضه بیشتر از تقاضا است و همین مساله پایین بودن قیمت‌ها را رقم زده است.

او با اشاره به کاربرد گسترده فلزاتی مثل فولاد، آلومینیوم و مس در بخش‌هایی مثل صنعت ساختمان، طرح‌های عمرانی، حمل‌ونقل و ساخت ماشین‌آلات، تصریح کرد: تمامی فلزات مذکور تحت بحران‌های حاکم بر اقتصاد چین، اروپا و سایر مناطق، با بدترین شرایط مواجه هستند. ولی ساختار بازار مصرف سرب و روی متفاوت از دیگر فلزات پایه است و در برخی اوقات افزایش تقاضا برای یک یا چند صنعت خاص ممکن است باعث بهبود بازار این فلزات، به‌رغم رکود اقتصادی حاکم بر دنیا شود.

رئیس شرکت فلزات و مواد ادامه داد: مثلاً تنها بهبود بازار خودرو و موتورهای برقی، به افزایش قیمت سرب بدون توجه به سایر عوامل منجر می‌شود و یا محدودیت مصرف روی به صنعت گالوانیزاسیون و آلیاژسازی، باعث شده این فلز از ابتدای ۲۰۱۱ تا کنون، تنها ۲۰ درصد از ارزش خود را از دست بدهد؛ در حالی که قیمت مس طی این مدت نصف شده است.

او در خصوص پیش‌بینی قیمت فلزات پایه خاطرنشان کرد: برآورد برخی از کارشناسان این است که اگر اتفاق خاصی در بازار نیافتد، قیمت‌ فلزات پایه حداقل در کوتاه مدت افزایش پیدا نخواهد کرد و حتی احتمال دارد در سال بعد هم ما چنین شرایطی را شاهد باشیم. انتظار می‌رود بهبود واقعی بازار فلزات هم از سال ۲۰۱۸ رقم بخورد، یعنی ما در سه سال دیگر می‌توانیم شاهد افزایش قیمت فلزات پایه باشیم.

سلطان‌زاده در بخشی از اظهارات خود به قیمت فلزات در داخل اشاره کرد و گفت: قیمت فلزات پایه در بازار داخل از قیمت دلار در بازار داخل و نرخ‌های مرقوم در بورس فلزات لندن و قیمت‌های منطقه‌ای در مورد فولاد تاثیر می‌پذیرد. ثبات قیمت ارز و افت قیمت‌های جهانی و از طرف دیگر، رکود حاکم بر بازار داخلی باعث شده بازار فلزات در داخل کشور نیز، با بحران جدی مواجه باشد. مصرف‌کنندگان در بازار داخل از یک طرف تحت تاثیر رکود اقتصادی کشور بوده و از طرف دیگر، منتظر ایجاد تحولاتی هستند و اقدامی نمی‌کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که همچنان فلزات پایه با روند نزولی قیمت مواجه هستند و بیشتر این فلزات در پایین‌ترین سطح قیمتی خود قرار گرفتند. به عقیده کارشناسان کاهش قیمت‌های جهانی، عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار، کاهش رشد اقتصاد چین و جنگ‌های بین‌المللی بین کشورها باعث کاهش قیمت فلزات پایه است. قیمت فلزات پایه در بازار داخلی هم به تبعیت از قیمت‌های جهانی نیز با کاهش قیمت مواجه شده است.

در بازار داخلی هم عدم تعادل عرضه و تقاضا وجود دارد که باعث کاهش قیمت این فلزات شده است. به گفته خیلی از فعالان قیمت فلزات پایه در ایران رابطه مستقیمی با نرخ ارز نیز دارد، یعنی اگر قیمت دلار افزایش پیدا کند به تبع آن قیمت فلزات هم افزایش پیدا می‌کند و در صورت کاهش قیمت دلار فلزات پایه هم با کاهش قیمت رو به رو می‌شوند.

button print grnw20 انتظار سه ساله برای افزایش قیمت فلزات پایه/ خوشبینی در بازار سرب و روی