سه شنبه : ۶ خرداد ۱۳۹۹

خانه» آخرین اخبار» فلزات گرانبها » اونس برای افت بیشتر جا دارد
تاریخ انتشار دوشنبه ۵ مرداد ۹۴ - ۰۹:۰۰

اونس برای افت بیشتر جا دارد

فلز زرد با وجود جهش قیمتی در واپسین ساعات کاری هفته گذشته، همچنان در موقعیت ضعف است. اونس روز جمعه از کف ۱۰۷۷ دلار بالا آمد، اما روی قیمت ۱۰۹۹ دلار بسته شد تا در کل هفته ۳۴ دلار سقوط کرده باشد.

هفته گذشته پنجمین هفته پیاپی کاهش ارزش طلا بود. این روند که در ادامه روند افت ماه‌های گذشته بوده باعث شده برآیند پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت «کاهشی» بماند.

نظرسنجی‌های کیتکو
رسیدن بهای اونس به کمترین قیمت در ۵ سال گذشته پیش‌بینی شرکت‌کنندگان در نظرسنجی‌های کیتکو را تحت‌تاثیر قرار داده است. اگر حس منفی موجود در بازار خرده‌فروشی پابرجا بماند، قیمت‌ها در هفته جدید کاری می‌تواند با کاهش بیشتر مواجه شود. در آخرین نظرسنجی کیتکو از مخاطبان، ۵۵۵ نفر شرکت کرده‌اند که از این میان ۴۱۶ نفر معادل ۷۵ درصد، کاهش و ۹۹ نفر معادل ۱۸ درصد افزایش قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند. ۷ نفر نیز نظری خنثی درباره روند کوتاه‌مدت داشته‌اند. در نظرسنجی از کارشناسان حرفه‌ای نیز ۲۰ نفر شرکت کرده‌اند که از این میان ۹ نفر معادل ۴۵ درصد، کاهش و ۸ نفر معادل ۴۰ درصد افزایش قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند. سه کارشناس معادل ۱۵ درصد نیز نظری خنثی داشته‌اند.

کیتکو در گزارش هفتگی خود آورده است: «در هفته جدید، تمام چشم‌ها به فدرال رزرو، دلار آمریکا و داده‌های اقتصادی آمریکا خواهد بود.» جزئیات رویدادها و داده‌های مهم هفته پیش رو را در جدول زیر می‌بینید. بسیاری از تحلیلگران اعتقاد دارند که تقویت ارزش دلار همچنان سد مهمی در مقابل افزایش قیمت فلز زرد به شمار می‌رود. کمیته بازار آزاد فدرال رزرو در پایان نشست دو روزه خود در روز چهارشنبه نیز بیانیه‌ای منتشر خواهد کرد که مورد توجه بازار خواهد بود. نتیجه این نشست هم ممکن است باعث کاهش بیشتر قیمت جهانی طلا شود.

تحلیل‌های کارشناسان
مهم‌ترین عاملی که «افزایشی»‌های بازار به آن اشاره می‌کنند احتمال «خرید فنی» و «پوشش کوتاه‌مدت» در هفته جدید است. تد اسلوپ، استراتژیست ارشد بازار در iiTrader می‌گوید که بازار طلا بیش از هر زمانی در دو سال گذشته با «فروش بیش از اندازه» روبه‌رو شده است. کالین چیزینسکی، استراتژیست ارشد بازار در CMC Markets در مورد روند درازمدت کاهشی مانده، اما موافق است که تصویر فنی و بنیادی طلا باید در روزهای پیش رو به حمایت از طلا بینجامد.

ولی در آن سوی بازار بخش قابل توجهی از تحلیلگران انتظار دارند طلا همچنان شاهد کاهش ارزش خود باشد. آنها معتقدند که رشد شاخص دلار که طلا را تحت‌فشار قرار می‌دهد، پایان نیافته است. بارت ملک، رئیس استراتژی کالا در TD Securities می‌گوید: «بازار طلا تا حدودی با فروش بیش از اندازه روبه‌رو بوده، اما دلار ایالات متحده همچنان قوی مانده و تورم هم خیال بالا رفتن ندارد.» ملک معتقد است که باید در انتظار رسیدن قیمت به ۱۰۰۰ دلار بود.

کریس بیوچامپ، استراتژیست ارشد بازار در IG Markets نظری خنثی درباره روند کوتاه‌مدت دارد. او می‌گوید اونس برای رشد جا دارد، اما سرمایه‌گذاران ممکن است با رشد قیمت‌ها بلافاصله رو به فروش بیاورند. این استراتژیست بازار بر این باور است که سطح حمایتی در حال حاضر ۱۰۸۰ دلار و سطح مقاومتی رقمی میان ۱۱۰۵ و ۱۱۱۰ دلار است.اونس فلز زرد در یک ماه منتهی به روز جمعه، حدود ۷۵ دلار از قیمت خود را از دست داده است که برابر با کاهش حدودا ۵/ ۶ درصدی ارزش این کالای گرانبها و ماندگار است. اونس فلز زرد در یک سال منتهی به همین مقطع، حدود ۱۹۴ دلار از قیمت خود را از دست داده است که برابر با کاهش حدودا ۱۵ درصدی ارزش طلا است.

9d47c956da2c8c1208bc85c343083d76 اونس برای افت بیشتر جا دارد
cd045ce1815b42b056e7dcfb8f873f35 اونس برای افت بیشتر جا دارد
button print grnw20 اونس برای افت بیشتر جا دارد