چهارشنبه : ۱۸ تیر ۱۳۹۹

خانه» آخرین اخبار» فلزات گرانبها » بالاترین قیمت طلا در یک سال اخیر
تاریخ انتشار شنبه ۱۵ اسفند ۹۴ - ۱۱:۴۶

بالاترین قیمت طلا در یک سال اخیر

اونس ۱۴۰۰ دلاری حالا دور از ذهن نیست. گرچه اونس در مسیر احتمالی به سوی کانال‌های بالاتر، با چالش‌های متعددی روبه‌رو است، اما نزدیک شدن مقطعی بهای فلز زرد به مرز ۱۳۰۰ دلار،‌ دست کم قدرت بیشتری به این کالای گرانبها داده است.

نباید فراموش کرد که برخی از موسسه‌های بین‌المللی از اونس زیر ۱۰۰۰ دلار در آینده‌ای نه چندان دور صحبت می‌کنند، اما این روزها شمار موسسه‌هایی که قبلا «کاهشی» بوده‌اند و حالا «افزایشی»اند بیشتر و بیشتر می‌شود. این خوش‌بینی عجیب نیست؛ چراکه اونس از ابتدای سال ۲۰۱۶ تا پایان فعالیت بازارها در روز پنج‌شنبه، بیش از ۱۹ درصد جهش را تجربه کرده است. هر‌اونس طلا که روز چهارشنبه با ۸ دلار رشد به قیمت ۱۲۳۹ دلار رسیده بود، روز پنج‌شنبه با ۲۵ دلار جهش به قیمت ۱۲۶۴ دلار و صبح جمعه به قیمت ۱۲۷۶ دلار هم رسید. رسیدن قیمت به بالاترین سطح در حدود ۱۳ ماه گذشته باعث افزایش فروش توسط برخی معامله‌گران به امید سودگیری شد تا قیمت در برخی مقاطع پایین بیاید، اما اونس در هر حال قوی ماند. اونس طلا در ساعات عصر نیز از انتشار داده‌های گزارش اشتغال‌زایی ایالات‌متحده متاثر شد؛ اونس که تا ساعت ۵ بعدازظهر به قیمت ۱۲۶۲ دلار رسیده بود، پس از انتشار این گزارش مهم از بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا که داده‌های خوبی داشت، رو به کاهش گذاشت اما دوباره رو به جهش گذاشت و حتی به محدوده ۱۲۸۰ دلار هم سرزد. تا ساعت ۷ شب که این گزارش نهایی شد قیمت ۱۲۷۵ دلار رقم خورد، البته هم اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی اولین هفته ماه مارس رقم خورده باشد.

 

ادامه رشد طلا

رشد

روز چهارشنبه عمدتا ناشی از تشدید تقاضای طلا به‌عنوان سرمایه امن و افزایش خریدهای فنی بود. مهم‌ترین عامل رشد خرید در این روز، افت شاخص‌های سهام آمریکا بود. همچنین در قدرت ماندن افزایشی‌های کوتاه مدت، خریدهای فنی را افزایش داد. دیگر موضوعی که چهارشنبه مورد توجه قرار گرفت، شایعاتی بود مبنی‌بر اینکه عربستان سعودی مشکلات مالی را تجربه می‌کند. گزارش‌هایی منتشر شده مبنی‌بر اینکه عربستان از برخی بانک‌ها درخواست ۱۰ میلیارد دلار وام کرده است. این خبر هم خرید طلا را افزایش داد. این در حالی بود که رشد بازارهای سهام آسیا و اروپا پیش‌تر بر فلز زرد فشار وارد کرده بودند. البته افت بازارهای سهام آمریکا در روز چهارشنبه هم تا حدی ناشی از عقب‌نشینی اصلاحی از رشد روز سه‌شنبه بود، اما حتی رشد بازارهای سهام در هفته گذشته هم از عدم قطعیت موجود درباره آینده اقتصاد جهان نکاسته است. یکی از نشانه‌های ادامه نگرانی، افت بازدهی اوراق قرضه ۵ ساله آلمان به منفی ۳۶/ ۰ درصد در روز چهارشنبه است. در این روز، گزارش اشتغال‌زایی ADP آمریکا هم منتشر شد که نشان داد در ماه فوریه ۲۱۴ هزار شغل در این کشور ایجاد شده است، داده‌ای که بهتر از انتظارهای ۲۰۰ هزار موردی بود، اما مثل همیشه، گزارش وزارت کار که روز جمعه منتشر شد، بیشتر کانون توجه بود. در سومین روز کاری هفته بهای نفت خام هم اندکی بالاتر رفت، اما شاخص دلار تقریبا ثابت ماند.

 

 

پرواز پنج‌شنبه

پنج‌شنبه روز پرواز اونس بود. البته اونس در روز یازده فوریه هم ۵۰ دلار جهش کرده بود که بهترین روز طلا در ۵/ ۲ سال گذشته را رقم زد.ثبت قیمت ۱۲۶۳ دلار برای این کالای ماندگار در چهارمین روز کاری هفته عمدتا ناشی از افت شاخص‌های بازارهای سهام آمریکا و همچنین تضعیف دلار بود. این عوامل باعث شدند اونس در بالاترین قیمت خود در بیش از ۱۳ ماه گذشته تثبیت شود. تصویر فنی هم به شدت به نفع خرید بیشتر کار کرد. بورس‌های جهان روز پنج‌شنبه به شدت در انتظار گزارش اشتغال‌زایی روز جمعه بودند،‌ اما نگرانی‌های دیگر کار خود را کردند. دیگر رویدادی که در این روز مورد توجه بود، کنگره حزب حاکم چین بود که روز شنبه شروع خواهد شد و در پایان احتمالا برنامه‌های اقتصادی تازه‌ای را هدفگیری خواهد کرد. روز پنج‌شنبه، بهای نفت خام نوسان شدیدی را تجربه نکرد تا قیمت‌ها نزدیک ۳۵ دلار بماند. جالب اینجا است که با وجود آنکه بهای نفت خام از زیر ۳۰ دلار به قیمت‌های موجود احیا شده، نگرانی بازارهای سهام ادامه دارد تا طلا برنده اصلی این داستان باشد. بازارهای سهام که در مقطعی زمانی به شدت نگران اثرات ضدتورمی افت بهای انرژی بودند، با دردسرهای متعددی روبه‌رو هستند که رشد آنها را دشوار می‌کند. البته با وجود عدم قطعیت درباره آینده اقتصاد جهان، هنوز هیچ نشانه محکمی از نزدیک بودن یک بحران تمام عیار در اقتصاد جهان موجود نیست، با این همه، احساس بد معامله‌گران بازارهای مختلف، طلا را به مرز ۱۳۰۰ دلار نزدیک کرده است. اونس در حالی روز جمعه تا قیمت ۱۲۷۵ دلار اوج گرفت که سال ۲۰۱۶ را با قیمت ۱۰۶۱ دلار آغاز کرده بود.

 

 

صعود به ژانویه ۲۰۱۵

اونس در حالی صبح جمعه به محدوده ۱۲۷۰ دلار رفت که آخرین بار در اواخر ژانویه ۲۰۱۵ این سطوح قیمتی را تجربه کرده بود. اونس طلا آخرین روز کاری هفته را با نوسان‌هایی بالای مرز ۱۲۶۰ دلار آغاز کرد اما بعد با جهشی روبه‌رو شد که قیمت را به محدوده ۱۲۷۰ دلار برد. رشد صبح جمعه در حالی اتفاق افتاد که معامله‌گران می‌دانستند اگر گزارش عصر وزارت کار آمریکا، داده‌های خوبی داشته باشد، روند رشد ارزش طلا متوقف خواهد شد. جهش قیمت‌ها پیش از انتشار گزارش اشتغال‌زایی ناشی از خرید فنی پس از جهش پنج‌شنبه و شناسایی سود معامله‌گران بود، اما با تجربه بالاترین قیمت در بیش از ۱۳ ماه گذشته، سودگیری بر بازار غالب شدو بعد رشد شاخص‌های سهام به ضرر طلا عمل کرد. ساعت ۵ گزارش اشتغال‌زایی وزارت کار آمریکا منتشر شد که نشان می‌داد اقتصاد این کشور در دومین ماه سال جدید میلادی ۲۴۲هزار شغل ایجاد کرده است. پیش‌بینی‌ها حاکی از ایجاد ۲۰۰ هزار شغل در این ماه بود تا داده روز جمعه بسیار بهتر از انتظارات باشد. این داده‌ها باعث افت اونس شد اما قیمت تا ساعت ۷ شب دوباره به ۱۲۷۵دلار رسید.

 

 

اونس ۱۴۰۰ دلاری؟

با در نظر گرفتن قیمت نهایی روز پنج‌شنبه، اونس از ابتدای سال ۲۰۱۶ بیش از ۱۹ درصد جهش داشته است. این جهش که بهترین عملکرد را در میان تمام سرمایه‌ها به نام فلز زرد ثبت کرده است، باعث شده کارشناسان بیشتر و بیشتری به این کالا اقبال پیدا کنند. در آخرین مورد، موسسه «سی‌ای بی سی» که پیش‌تر امیدی به رشد طلا نداشت، از اونس ۱۴۰۰ دلاری سخن گفته است. سید مختاری و رومان لوتسیف، تحلیلگران بازار در این موسسه در گزارشی تازه گفته‌اند: «تجزیه و تحلیل نسبت‌ها بین طلا و دیگر کالاهای پایه و همچنین شاخص S&P 500 به وضوح عملکرد عالی طلا را نشان می‌دهد.» گرچه نشانه‌هایی وجود دارد که ثابت می‌کند اونس ممکن است با تعدیل قیمت‌ها روبه‌رو شود، تحلیلگران این بانک کانادایی معتقدند که اونس کف قیمت خود را تجربه کرده و با توجه به شوهد تاریخی دیگر قعر ۱۰۴۵ دلاری دسامبر ۲۰۱۵ را به خود نخواهد دید. البته آزمودن دوباره مرز ۱۱۳۰ دلار همچنان محتمل است. در بخش دیگری از این تحلیل آمده است: «طلا در سال ۲۰۱۱ به اوج تاریخی خود رسید و بعد در دوره‌ای ۴۵ ماهه، ۴۳ درصد از ارزش خود را از دست داد. تعدیل‌های تاریخی طلا نشان می‌دهد فلز زرد در دوره‌های ۵/ ۳۲ ماهه پس از اوج، ۳۹ درصد افت کرده است؛ بنابراین هم شدت و هم دوره چرخه کاهشی حاضر، نشان می‌دهد که اونس برای رشد بیشتر جا دارد.» اگر وضعیت بازارهای سهام و در کل اقتصاد جهان مانند چند ماه گذشته بماند، رشد بیشتر طلا به هیچ وجه دور از ذهن نیست، اما احیای اقتصادی آمریکا می‌تواند مهم‌ترین عامل فشار برای فلز زرد باشد.

5c2df8f60aa3456058b5ead3bcac8a36 بالاترین قیمت طلا در یک سال اخیر
button print grnw20 بالاترین قیمت طلا در یک سال اخیر