یکشنبه : ۲۸ دی ۱۳۹۹

خانه» آخرین اخبار» بررسی هفتگی» بورس فلزات» فلزات گرانبها» گزارش ها » بزرگترین کارخانه طلای کشور پایان آذر افتتاح می شود
تاریخ انتشار یکشنبه ۲۶ آبان ۹۲ - ۱۰:۱۴

بزرگترین کارخانه طلای کشور پایان آذر افتتاح می شود

مجری طرح تجهیز معدن و احداث کارخانه طلای زرشوران اعلام کرد: طرح کارخانه طلای زرشوران به عنوان بزرگ‌ترین کارخانه طلای کشور تا پایان آذر ماه امسال راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، حسینقلی قوانلو گفت: راه‌اندازی سرد کارخانه شروع شده و تا اواخر آذرماه نیز راه‌اندازی گرم آغاز و کارخانه آماده افتتاح خواهد شد اما به دلیل زمان بر بودن فرایند اکسیداسیون، تولید شمش آن تا دو ماه آینده خواهد بود.

وی میزان پیشرفت فیزیکی این طرح را بیش از ۹۰ درصد ذکر کرد و افزود: با راه‌اندازی این طرح، سالانه علاوه بر تولید ۳ تن طلا، یک تن و ۲۵۰ کیلوگرم نقره و ۵۰۰ کیلوگرم جیوه تولید خواهد شد.

قوانلو تصریح کرد: با افتتاح این کارخانه علاوه بر اشتغال مستقیم برای ۱۷۶ نفر در کارخانه و ۱۰۰ نفر در بخش معدن، پیش‌بینی می‌شود میزان اشتغال غیرمستقیم آن حدود ۱۰ برابر ارقام یاد شده (در مجموع حدود ۲۶۰۰ نفر) باشد.

وی ادامه داد: برای اجرای این طرح تاکنون در مجموع ۸۳۴ میلیارد ریال و ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار یورو سرمایه‌گذاری شده است.

قوانلو ذخیره اولیه زرشوران را حدود ۵۵ تن طلای خالص با عیار میانگین ۷/۵ PPM ذکر کرد و گفت: با انجام حفاری های بیشتر اکنون ذخیره قطعی معدن به ۱۱۰ تن طلا رسیده و به دلیل افزایش ذخیره، مصوبه یک کارخانه سه تنی دیگر برای توسعه در کنار این طرح اخذ و پروانه بهره‌برداری آن دریافت شده است.

قوانلو افزود: عملیات اجرایی طرح توسعه کارخانه زرشوران از اردیبهشت‌ماه سال ۹۳ آغاز می‌شود و با اتمام آن تا نیمه نخست سال ۹۴، ظرفیت مجتمع زرشوران در مجموع به شش تن طلا، ۵/۲ تن نقره و یک تن جیوه خواهد رسید.

زرشوران در حدود ۳۵ کیلومتری شهرستان تکاب در استان آذربایجان غربی واقع است.

button print grnw20 بزرگترین كارخانه طلای كشور پایان آذر افتتاح می شود