سه شنبه : ۶ خرداد ۱۳۹۹

خانه» آخرین اخبار» اخبار بورس» بررسی هفتگی» تحلیل های بازار » بورس: روزشمار هفته ای که گذشت
تاریخ انتشار یکشنبه ۲۳ تیر ۹۲ - ۰۹:۲۱

بورس: روزشمار هفته ای که گذشت

به گزارش بورس نیوز:
شنبه ۱۵ تیر
امروز در نیمه اولین  فصل داغ تابستان بازار سرمایه چنان داغ و توفانی شده  بود که هیچ  کس ان را  باور نمی کرد .
از حق نیز نباید گذشت که سود  شرکت ها ، پی به ای کم  بازار، شرایط کشور و نقدینگی و جریان  سرمایه نیز همه و همه  به  سودما  رفتار می کند . بازار شبیه  لیونل مسی شده  که مهار شدنی نیست اما امان از روزی که  روی بدبیاری باشد  و خبرهای بد از ان  برسد . حقیقت امر این  است که  بازار برای فروش در مرحله اول جذاب شده و ممکن است  برخی حقوقی ها در این  فکر باشند اما  بی شک آنها نیز طی این مدت  مشاهده  کردند که هر چه  فروخته اند  با قیمت بالاتری مجبور به جایگزینی آن شده و از این موضوع پشیمان  شده اند . یا  بهتر بگوئیم  آنها نیز فکر نمی کردند اوضاع  به این  شدت  مثبت  باشد .
اما  امروز یک  تحول شگرف دیگر را نیز در سیستم پایه پولی و ارزی کشور شاهد بودیم  . قدیمی تر های اقتصادی به  یاد دارند که هر سال  شاید ۵ تا  ۱۰ تومان روی نرخ ارز قرار می گرفت و  همه  ی صادر کنندگان از همین  رشد خوشحال بودند. اما  امروز دیدیم که علناً کشور با  دلار ۱۲۲۶ خداحافظی کرد و از این پس همه چیز بر مبنای دلار ۲۵۰۰  تومانی خواهد بود . اثرات  این موضوع  اگر تحریم  ها  برداشته  شودروشن خواهد شد که  بارها و بارها در دفعات  قبل نیز گفته  بودیم که تحولات  شگرفی در اقتصاد  کشور رقم می زند . به  یادداشته  باشیم  کشوری  مانند چین  تنها  ۲۰  تا۲۵% ارزش پول ملی خود را  برای تقویت  صادرات  کم کرد و یا  ژاپن تنها  ۲ الی ۳ درصد  و ماناگهان ارزش ان  را به  یک  سوم  رسانده ایم  و و قطعاً باید شاهد  تحولاتی از این  دست  باشیم  .
در بازار امرز شاهد بازگشایی نمادهای متوقف سیمانیها با رشد قیمتی خیره کننده ای بودیم سیمانیهایی که در موج سوم صعودی قرار گرفته و همچنان به روند صعودی خود ادامه میدهند به نظر میرسد متوسط پی بر ای سیمانیها در سطوح ۶ مرتبه تثبیت شود سیمانیهایی که بازار همچنان انتظار دور دیگری از افزایش نرخ را برای نیمه دوم سال را دارند  .
در بازار امروز امار صادرات خرداد ماه محصولات پتروشیمی که با رشد حجمی قابل توجهی به نسبت دو ماهه ابتدای سال همراه بود باعث رونق مجدد و صفوف خرید در نمادهای پتروشیمی شد پتروشیمی هایی که با افزایش میزان فروش به خصوص افزایش صادرات و دلار گران میتوانند تعدیلات مثبت خوبی را در عملکرد ۳ ماهه خود به ارمغان بیاورند. افزایش صادرات متانول در خرداد ماه باعث شد تا امروز پتروشیمی خارک به سطوح بالای ۲۵۰۰ تومان صعود نماید خارکی که پتانسلی تعدیل مثبت خوبی را در عملکرد ۳ ماهه خواهد داشت شنیده میشود این شرکت قصد اعلام سود بالای ۶۰۰ تومانی را در این مرحله را دارد
امروز هلدینگ گروه توسعه ملی با روند صعودی و حجم معاملات سنگین خود در سطوح قیمتی بالای ۵۹۰ تومان قرار گرفت انتظار رسیدن به سطوح قیمتی ۶۲۰ تومانی را در همین هفته و قیمتهای ۷۰۰-۷۵۰ تومانی را در بازه میان مدت برای وبانک انتظار داریم. وبانک علاوه  بر سیمان و دارو  در پتروشیمی و  برق و بانک هم هست اما این  روز ها از بانکی ها ووبشهر اثر بیشتری می گیرد. در نماد صندوق بازنشستگی شایعاتی در خصوص سود ۱۱۰ تومانی این شرکت برای سال جاری باعث شد تا شاهد رشد قیمیت وصندوق به سطوح ۵۰۰ تومانی باشیم به نظر میرسد فردا جدال سختی را در سطوح قیمتی ۵۲۰ تومانی در این سهم شاهد باشیم .
در بازار امروز شایعات درخواست افزایش نرخ مجدد در محدوده ۱۰ درصدی در شرکتهای خودروساز باعث شد تا خودروییها همچنان به روند صعودی خود ادامه دهند از طرف دیگر شنیده میشود نماینده ویژه روحانی برای بررسی صنایع خودرویی دست به کار شده است که این خبرها میتواند وضعیت گروه خودرو را بهبود ببخشد . البته خبرهای دیگری هم  از راه میرسید که  به فروش برخی دارایی ها در ایران خودرو مرتبط بود . قدیمی تر های بازار حتماً به  یاد دارند که در سال های ۸۶ و ۸۷ ایران خودرو دیزل خرگوشی به نام  زمین تاپ سرویس را هر روز از کلاه خود  بیرون می کشید و در ان مقطع با ان جولان می داد اما در نهایت  زمین  بین مجموعه ایران خودرو  جابجا  شد . حالا  گویا  باردیگر زمین  تاپ سرویس که حدود  ۶ هزار متر و در بهترین نقطه  خیابان ولیعصر در ابتدای بلوار اسفندیار است می خواهد  به  مزایده  برای فروش برسد .
باید دید  این  خبر صحتش تائید می شود  یا خیر اما گفته می شود  قیمت  ۲۴۰ و ۲۵۰  میلیارد تومانی ان تائید شده و حتی ۳ مشتری دارد . این  خبر مجموعه شرکت های ایران خودرو  به خصوص خود سهم  را تحت تاثیر قرار می دهد .
یکشنبه ۱۶ تیر :
امروز بازار سرمایه  روز پرتلاطمی را  پشت  سر گذاشت .شنیدید که موج سواران  قهار دنیا  همیشه  به جزایری می روند که در روز های توفانی موج های پرتلاطمی را ایجاد کند . موج  سواری بدون تلاطم  که موج  سواری نیست  . اما  بازار امروز نیز حسابی در این شرایط بالا  و پائین می پرید   و با  افت و خیز بالا  همراه  بود . سهامداران  امروز هم به  بازار اجازه  یک  استراحت تمام  عیار را ندادند هر چند حقیر معتقد بود ای کاش استراحت  بازار امروز بیشتر می شد  اما  قوه تحلیل وقدرت  نقدینگی مانع از این  شد که  روند  بازار بازهم  به  سراغ استراحتی مقطعی برود .
البته  یک  خبر می تواند  از فردا  فشار فروش را بیشتر کند اما  امروز نشان  داد  که پول خوبی برای خرید در بازار است  . امروز خبر عرضه تاپیکو باعث شد تا بازار با  گارد  منفی به  خرید ادامه  دهد اما  خبرهای مختلف از تعدیل سنگین  برخی پتروشیمی ها و بازگشایی قریب الوقوع  پالایشی ها با تعدیل سود  برخی را  به خرید سهم مجاب کرد و آنها  را  به  سمت خرید در بازار سوق داد . هنوز تکلیف خیلی از مسائل روشن نشده  بود که  مصاحبه هایی امد که  سرعت  بورس بالاست.
اما سوال  بعد  این  است که  این  روند  تا  به کی ادامه خواهد داشت  شک نکنید  روند بازار مثبت است و چشم  انداز روشن اما مسیر رشد بازار جایی متوقف می شود . برخی معتقدند که  بازار در نقطه بعد از ۵۶ هزار و حتی نزدیکی ان  بین  ۵۵ و ۵۶  با  مشکلاتی مواجه  شده  و با  چالش عرضه مواجه می شود و با  احتمال  افت  ۲ تا  ۳ هزار واحدی شاخص مواجه می شود . از همین  رو از اواسط هفته  باید منتظر خبرهای خاصی بود که  برای بازار چالش افرین  باشد  مثل انچه  امروز در خبر عرضه  تاپیکو شنیدیم .
در بازار امرزو بانکیها جز اولین گروه اصلاحی بودند سهام بانکی که این روزها فشار بانک مرکزی مبنی بر خروج از شرکت داری وضعیت شرکتهای بیمه ای و لیزینگی و سرمایه کذاری و سایر شرکتهای زیر مجموعه بانکها را با ابهام مواجه میسازد به نظر میرسد اصلاح قیمتی ۱۰ درصدی در انتظار بانکیها باشد . هر چند  برخی معتقدند خرید های اخر وقت امروز نشان  می داد  که  قدرت خرید کمی در انها افزایش داشته است  .
امروز بانک کارافرین از مقاومت ۲۸۰ تومانی بابرگشت روند قیمتی هراه شد به نظر میرسد وکار تا سطوح قیمتی ۲۴۰ تومانی با اصلاح قیمتی همراه شود وکار وضعیت بنیادی ایده الی در گروه بانکی داشته و به دلیل معوقات بانکی کمتر پتانسیل رشد سوداوری خوبی را در سال ۹۲ خواهد داشت
در نماد دارویی سبحان امروز همچنان صف خرید سنگین سهم بدون عرضه ادامه داشت از یک طرف رشد روز افزون قیمت سهام شکتهای زیر مجموعه سبحان و از طرف دیگر پتانسیل تعدیل مثبت سبحان باعث شده تا این سهم با صف خرید سنگینی همراه شود احتمالا گره معاملاتی و قیمتهای ۵۲۰ تومانی سبب متعادل شدن این سهم شود.
در بازار امروز رشد قیمتی بی امان سیمانیها و افزایش شدید نرخ پی بر ای سیمانیها بالاخره باعث شد تا از جذابیت سهام این گروه کاسته و امروز شاهد روند اصلاحی در سیمانیها باشیم البته در این بین سیمانیهای صادراتی به خصوص با توجه به خبر افزایش ۵۰ درصدی صادرات سیمان در ۳ ماهه ابتدای سال جاری میتوانند همچنان مورد توجه قرار بگیرند . در این  گروه  گزارش خوب سکرد و بازگشایی سفارس می تواند خبرهای خوبی برای این گروه  باشد.
درگروه تجهیزان  مپنا  با وجود عرضه های سنگین  بازهم  خریدار داشت  .
این  سهم  به این دلیل مورد  توجه است که از ۶ ماهه  دوم صاردات  برق خود را اجرایی می کند . در صورت این موضوع  پول خوبی را نصیب خود خواهد کرد . نکته  مهم  بعد  چشم  انداز این  صنعت  است که  این موضوع  برخی را متمایل به خرید مپنا  کرده است  .
امروز در گروه فولادی خوزستان با بازدهی ۸ درصدی به بازار بازگشت قصد فولاد خوزستان برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی داراییها در کنار پتانسلی اعلام سود ۷۰۰ تومانی در این شرکت فولاد ساز احتمالا سبب رشد فخوز تا سطوح قیمتی ۳۲۰۰ تومانی خواهد شد. به نظر فخوز در قیمت های زیر ۳۰۰۰ تومان  ارزندگی بالایی دارد .
دوشنبه ۱۷تیر :
امروز دوشنبه ،پس از کلی کش و قوس و ناز و عشوه شاخص برای تحلیل گران  بالاخره این عروس شادمان  تن به اصلاح داد و کمی آرام نشست . این  اتفاق باعث شد بحث دعوا  بر سر این  که  آیا  بازار حبابی شده است  یا خیر کمی فروکش کند و  بالاخره ترمز بازاردر دو روز متوالی کشیده  شود  . این که دلیل این  ترمز ،بازدهی اخیر بوده و یا خبرهای خاص و یا  حتی عرضه احتمالی تاپیکو  هنوز مشخص نیست اما  به نظر میرسد ابر و ماه وخورشیدو فلک دست در دست هم  باعث این عرضه  شدند که  بازهم  تاکید می کنیم  از عسل برای بازار شیرین تر  خواهد بود حتی بهتر است در این  محدوده  بازار حتی منفی بیشتر  و حجم معاملات  قوی تری را نیز داشته  باشد  .
به  اصطلاح خودمانی تحلیل گران  باید شاخص در این نقاط عرض قوی بسازد  تا مسیر رشد او  برای دوره های بعد  هموار شود . البته تحولات  بازار ما می تواند  با کوچکترین خبری به  سمت  افراطی ترین واکنش ها  پیش رود . این واکنش ها  چه در خرید و چه در فروش به  شکل تند و تیزی اعمال می شود . در خرید با  رسیدن خبرهای مثبت و یا چند گزارش خوب  و درست در فروش نیز با هر خبری چه افت بازارهای جهانی و یا همین عرضه تاپیکو  موج  فروش تحریک می شود . فراموش نکنید  البته در روزهایی که  بازدهی بازار بالا  بوده  بازار منتظر یک  اصلاح  است و برای ان  به  دنبال بهانه می گردد . شاید امروز بهانه تاپیکو علت خوبی بود تا  تن  به یک اصلاح جدی بدهد اما  باید صبور بود و کمی هم به نظاره نشست که چه  اتفاقی می تواند رخ  دهد .
در بازار امروز شایعاتی در خصوص تسعیر موجودی ارزی بانکها با نرخ های جدید ۲۴۷۷ تومانی و تعدیل مثبت از این طریق باعث شد تا بانکیها دل به اصلاح نداده و مجددا روند صعودی و نوسانات مثبت را در پیش بگیرند
امروز بانک ملت  با حجم معاملات سنگین و میلیونی خود به سطوح قیمتی بالای ۱۹۰ تومانی بازگشت بانک ملتی که پتانسیل رشد قیمتی تا سطوح ۲۲۰ تومان را دارا میباشد مضافا اینکه شنیده میشود این بانک با تعدیل مثبت خوبی در عملکرد ۳ ماهه مواجه خواهد شد . گفته می شود  بانک های ملت و کارآفرین  بیشترین اثر را از بحث تسیعر ارز یا د شده خواهند داشت  .
گروه  سیمان  یک  بازدهی ۱۵۰% را در طی ۶ ماه  گذشته  داشته است و استراحت  جدی نکرده و هر بار با عرضه ها فقط چند روز باقی مانده و حرکتی نداشته  است  . البته  به نظر میرسد هنوز روی این  گروه  بازی ها  تمام  نشده  اما  بازدهی های بالای ۳۰% نیز برای ادامه در این  گروه  سخت  به دست می اید .
در این  گروه  احتمالاً شرکت های کارون، تهران، سشرق، هگمتان ،غرب باردیگر مورد توجه  قرار می گیرند . البته از سفارس و بازگشایی مناسب ان نمی توان گذشت .
ونیکی امروز هم  مثبت  شد . دیروز در مورد  این  سهم  صحبت  شد که برخی معتقدند  با  رشد اخیر بازار ارزش ذاتی ونیکی به  ۴۰۰۰ ریال  رسیده است و اگر قرار باشد بر مبنای ۸۰% ارزش ذاتی سهم  قیمت  گذاری شود قیمت های ۳۲۰۰ و ۳۳۰۰ ریال  اولین نقاطی است  که ونیکی با عرضه های جدی مواجه می شود . امروز خبر رسیده این  سهم  قصد دارد ۱۵ میلیون  سهم  گرجی را  با  قیمت ۸۵۰۰  ریال  به  بازار عرضه کند . این  سهم  برای ونیکی ۱۷۲۰ ریال  تمام  شده و واگذاری ان  به  قیمت  ۸۵۰۰  ریال حدود ۱۰ میلیارد تومان  سود برای ونیکی به همراه دارد که  به ازای هر سهم حدود  ۳ تومان خواهد شد .
در این  گروه اولین گزارش که متعلق به  فولای بود  با  روند جالبی همراه  شد . امروز فجر  هم  گل کاشت  .
در مورد  فولاد  نیز شایعه در بین  برخی فعالان  بازار وجود  دارد که ۳۵۰  ریال در گزارش ۳ ماهه  تحقق سود داشته  است که  البته  با مختصات فروش او در بورس کالا  همخوانی ندارد اما  قطعاً نشان  می دهد  روند در فولاد مثبت است  . امروز گزارش مثبت فجر نیز نشان  داد که  فولادی ها  شرایط خوبی را می توانند در ۳ ماهه  تجربه کنند .
وبانک  امروز متوقف شد  و اگر قیمت خوبی باز شود  برای خرید خوب است. به نظر میرسد وبانک  با در اختیار داشتن  پتروشیمی ، بترانس، هلدینک  دارو  و سیمان  شرایط بهتری را داشته  باشد . البتنه  بازگشایی غبشهر و غمارگ  اثرات مثبت روی وبشهر دارد اما  بیشتر جو روانی است .
سه شنبه ۱۸ تیر :
امروز بازار سرمایه در وضعیت جالبی به  سر می برد . ابتدا  ان  که  برای رشد دو دل بود و نمی دانست چه کاری را انجام  دهد و دوم  این که ترجیح می داد معامله تاپیکو  انجام  شود  بعد  . اما تاپیکو  نیز درست در قیمتی عرضه  کرد که مرز بین  خواستن و نخواستن  بود  . نه  قیمت  آن  کم  بود و نه  زیاد  . نه  ۴۰۰ غیر منطقی بود و نه  ۳۲۰ جذاب انگار انها نیزدقیقاً میانگین  گرفته و سهم  را عرضه کردند . پس از عرضه ابتدا کمی بازار بهتر شد اما  سپس به دلیل خرید این  سهم  عرضه ها اغاز شد  . در مورد  تاپیکو مجزا  صحبت  خواهیم  کرد اما  به نظر میرسد عرضه تاپیکو  بیشتر بهانه  برای ریزش بازار بود .
این  روز ها  بازار به  شدت  به استراحتی درست و حسابی احتیاج  دارد تا  برخی که بیرون گود  نشستند  از حباب حباب کردن  بازار دست  برداشته و شرایط کمی بهتر شود . ار اس ای باید کمی از محدوده خطرناک  ۱۰۰  فاصله  بگیرد و به  زیر ۸۰ برسد  . از سوی دیگر جریان پیاده و سوار شدن  نیز باید ادامه دار باشد و  افراد در سهم های با  بازدهی بالا  پیاده  شده و افراد جدیدی وارد شوند .
قبل از هر چیز دیگر باید اذعان  داشت که  بازار به  دنبال  استراحت  است و همچون مردی خسته از دوی استقامات  برای استراحت  له له می زند  . این عرضه اولیه می تواند فرصتی باشد  که  برای چند روز هم  که  شده  او چشم  روی هم  گذاشته و کمی استراحت  کند  . قطعاً در ان  زمان که سهم های بزرگ در خوابند تحلیل گران و فعالان  بازارمی توانند  بیدار و دنبال  شکار باشند!!
در بازار امروز بالاخره تاپیکو پس از یک بار شکست در عرضه امروز با قیمتهای ۳۵۰ تومانی وارد بازار شد تا گروه هلدینگی شاهد حضور یار جدیدی در ترکیب خود باشند با حضور تاپیکو و قیمتهای ان به نظر میرسد طی روزهای اتی شاهد اقبال به سایر نمادهای هلدینگی باشیم . در این  سهم نیز انتظار داریم  یک  نوسان  کوتاه مدت  را  شاهد  باشیم  و سپس به مانند خلیج  فارس بازی می کند  . امروز عصر در کارگزاری ها  بحث خرید این  سهم  بالا  گرفته بود  . برخی این افزایش قیمت را ناشی از عرضه قریبالوقوع جم می دانند که  می تواند  بسیار موثر باشد .
امروز سرمایه گذاری اتیه دماوند پس از رسیدن به سطوح حمایتی ۶۲۰ تومانی با برگشت روند قیمتی مواجه شد واتی که پتانسیل رشد قیمتی تا سطوح ۷۰۰-۷۲۰ تومانی را به خصوص در صورت تعدیل مثبت شیران خواهد داشت. در این  سهم فقط اگر شیران  تعدیل دهد  این  قیمت ها  قابل دست  یابی است  .
اما بانک ملت که بیشترین تاثیر را از تسعیر ارز با قیمتهای جدید میپذیرد با صف خرید سنگین و رشد قیمتی به سمت هدف قیمتی ۲۲۰ تومانی میرود حتی برخی از پتانسیل تعدیل مثبت ۳۰۰ درصدی سود سال ۹۲ این بانک در صورت تسعیر ارز سخن میگویند که البته این تعدیل غیر عملیاتی خواهد بود . در این گروه وکار نیز شرایط خوبی را خواهد داشت  . این  سهم  که  ۳۰  تیر ماه  به  مجمع می رود گفته می شود  امروز گزارش ۱۲ ماهه خود را  روانه  بازار می کند. به نظر میرسد تعدیلی را در وبملت  شاهد  باشیم
امروز لیدر سیمانیها یعنی فارس و خوزستان پس از تعدیل مثبت قابل توجه سود سال ۹۳ خود با رشد قیمتی ۹ درصدی بازگشایی شد البته بخش عمده ای از این تعدیل به قولی پیشخور شده بود برای سفارس انتظار روند اصلاحی را به مانند مابقی سیمانیها طی روزهای اتی را داریم. سفارس بالاخره تعدیل داد  اما در گزارش تعدیل سود  شرکت نیز بحث نرخ ارزو بدهی ارزی گنجانده  شده است و این  می تواند عاملی برای افت  احتمالی برخی شرکت ها  شود . در سیستم  سفارس  شرکت هایی شامل سیمان آبیک ، سیمان خوزستان ، سیمان ساوه ، سیمان غرب ، سیمان بجنورد سیمان خزر و سیمان زنجان دارای بدهی ارزی هستند  که  البته در برخی کمترو در برخی بیشتر است  . سود  سیمان  ابیک  هم  ۲۵ تومان  افزایش یافته و به نظر میرسد تحولات خوبی در گروه  سیمان در حال  رخ دادن  است  .
در رکیش برخی از یک  تعدیل احتمالی مثبت و و بالا در سهم  صحبت می کنند و بهتر است  نوسان گیران این سهم  را  زیر نظر داشته  باشند .
امروز مخابرات متعادل شد اما به نظر میرسد کمتر از ۲۲۰۰ ریال  نشود و باردیگر سهم  حرکت کند . در این  سهم  کمی باید دید  میان مدت  داشت  اما  با دید  بلند مدت همراه  بهتر است
در لیزینگی ها  ولساپا را چند وقت  پیش معرفی کرده  بودیم انگار فضا برای رشد سهم  فراهم است و حسابی از ان چزی که ما  فکرش را هم می کردیم جلو زده است  . با  رسیدن  به  ۱۴۵۰ و ۱۵۰۰  ریال  به اولین هدف خود میرسد.
اما  پارسان را امروز خوب می خریدند که ناشی از مجمع موفق شبریز بود . سه نکته در مورد  پارسان وجود دارد  اول این که بلوک  پتروشیمی تبریز که  با همکاری اتکا  خریداری شده  بود  برای شرکت پالایش نفت تبریز ثبت  شد . دوم  بحث مجمع  شبریز بود که  احتمالاً ۴۰  ریال  به  سود پارسان  اضافه می کند . و بحث سوم  حق تقدم  این  سهم است که دیروز در ۷۵۰۰ و ۷۶۰۰  نیز گویا خریدار نداشت  . گفته می شود غدیر نقدینگی خوبی را  برای خرید این حق تقدم ها اماده  کرده است اما هنوز خبری از انجام معامله نیست . به نظر قیمت  سهم در ۸۸۰۰ و ۹۰۰۰ ریال  تثبیت  شده است .  گزارش ۲ شرکت  زاگرس  و پردیس تکلیف نهایی پارسان  را  روشن می کند .
چهارشنبه ۱۹ تیر :
امروز چهارشنبه ، قبل از هر چیز باید حلول ماه  رمضان  را به عزیزان تبریک  گفت و ابراز شادمانی کرد که در آغاز این ماه  عزیز بازار ما نیز به هر شکلی شده مثبت  شدو  یک  رکورد  جدی بر جای گذشت  . ما  امروز ۵۵ هزاری شدیم  و به  مرزی که  مدت ها  قبل منتظرش بودیم رسیدیم در مود این  مرز حساس که  چیزی شبیه مرز بین  امریکا و مکزیک است که همیشه  پرتنش بوده.
بازار امروز با  چند رویداد  مهم همراه  بود و اتفاقات مختلف دست در دست  هم  باعث شد  تا بازار سرمایه نسبتاً مثبت  باشد  . در بازار امروز از صبح  بازار بسیار پرخبر اغاز کرد . قبل از هر چیز در قیمت جهانی نفت  شاهد  رشد قیمت  به  بالای ۱۰۴ دلار بودیم . پس از ان  بازار با  صفوف سنگین و ۵۰۰  میلیونی تاپیکو آغاز کردو  حتی حجم مبنای سهم  نیز داده  نشد . پس ازان  ناگهان  نماد خلیج  فارس متوقف شد  که  شوک  مثبت خوبی را به  کل بازار وارد کردو  پس ازان نیز صف نشینی در نماد های مختلف نظیر مپنا،سفارس و  برخی بازگشایی هانبض بازار را در دست  گرفته و ان را پیش برد .  تا  قبل از ساعت  ۱۰٫۵ تقریباً بازار بی سرو صدایی را دنبال  می کردیم  اما چند اتفاق وضعیت  را کمی به هم ریخت . ناگهان  شفاف سازی خلیج  فارس و این که از نرخ خوراک  می نالید باعث شد  تا  کل بازار با  چالش مواجه  شود و شوک بدی به بازار وار کرد البته  طبق برخی اخبار موثق خلیج  فارس با رشد سود بالای پتروشیمی پارس  مواجه  شده  که  اتفاقاً این  رشد ناشی از ارزان  بودن خوراک  است و به نوعی قصد دارند تکلیف را روشن کنند  اما در مجموع  این  گزارش کمی ذهن  بازار را خراب و فشار عرضه را  بیشتر کرد  .
به نظر حقیر بحث خرید تاپیکو و بدهکار بودن  برخی افراد نیزدر این جو موثر بوده است و احتمالاً تا  روز شنبه و یکشنبه  نیز این  روند  عرضه  را  خواهیم  داشت  .
امروز هلدینگ تازه وارد تاپیکو با اقبال بسیار خوبی همراه شده است تاپیکویی که میتواند این جو مثبت را به سایر نمادهای هلدینگی سرایت داده و شاهد رونق معاملات و ادامه یافتن روند صعودی در سایر نمادهای هلدینگی بازار باشیم . البته  شنیده می شود اکثر صف فعلی خودی ها هستند  اما  به هر حال  همین  که  پشت سهم ایستاده اند خبر خوبی است  .
امروز تاپیکو با روند مثبت و صف خرید سنگین عرضه به میزان حجم مبنا را شاهد بود تاپیکویی که شنیده میشود تا قیمتهای ۴۰۰-۴۲۰ تومانی با رشد قیمتی بالا میرود تاپیکو با امدن پتروشیمی جم جان تازه ای خواهد گرفت . جمی که  خبرهایی از ورود  ان  برای روز دوشنبه به گوش میرسد . دیروز در مورد  این  سهم  مفصل صحبت  شد  . سهمی که ۴۵۰۰  ریال  ارزش ذاتی دارد ، قیمت و پرتفوی او  شفاف ،در عین این مسائل با جذابیت هایی نیز همراه  است  . که  حضور سنگین در پترو و پالایش و برنامه ها  برای خرید شبندر وشاوان هم  جالب توجه است  .
اما دیروز هم  عنوان  شد  سود  سال ۹۳ شرکت  با فروش سهم  به  ۸۳ تومان  رسیده و سود شرکت همان  محدوده  ۵۰۰ تا ۶۰۰  ریال  است  . سهم در قیمت های ۳۰۰۰ و ۳۲۰۰  ریال  برای خرید مناسب بود اما ۳۵۰۰  ریال  عرضه  شد  . گفته می شود در مجمع  ۴۵۰  ریال تقسیم  سود دارد . از سو ی دیگر دیروز بسیاری از تامینی ها  به  دنبال خرید سهم  بودند و حتی گفته می شود  ۵۰% سهم  توسط خود  آنها  خریداری شده است   و حتی برخی امروز مطرح  کردند صف توسط تامینی ها چیده  شده  بود . اما  یکی از منابع نزدیک  به  این  مجموعه  اظهار داشت که ممکن است  سهم  تا  ۴۲۰۰ و ۴۳۰۰  ریال  نیز شاهد  رشد باشد  .
صف خرید شیران روند صعودی واتی را تشدید کرده و این سم با شتاب هر چه تمامتر به سمت سطوح قیمتی ۷۲۰ تومانی در حال حرکت میباشد واتی که شنیده میشود قصد اعلام سود ۱۲۰ تومانی را برای سال جاری دارد واتی همچنین شدیدا پیگیر افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی خود میباشد.
شایعه سود ۴۵ تومانی در عملکرد ۳ ماهه بترانس باعث شده تا این سهم همچنان روند صعودی بسیار خوبیرا در پیش بگیرد قراردادهای صادرات به ترکمنستان باعث شده این شرکت بخش صادراتی خود را تقویت و قراردادهای صادراتی نیز با عراق و پاکستان منعقد نماید امری که باعث رونق بسیار بالا در این سهم شده است
تعدیل برخی زیر مجموعه ها و به خصوص تعدیل یکی از زیر مجموعه های پتروشیمی جم  که  سود خودر ا  ۴ برابر کرده  بود نشان  می دهد پتروشیمی جم  قابلیت های زیادی را  برای رشد دادن  به  پرتفوی سهامداران خود دارد . برخی معتقدند که به زودی تامینی ها  بمباران  خبری جم را  آغاز می کنند  تا  پرتفوی تاپیکو  را نیز با خود  بالا  ببرد . معاملات  پر حجم  صندوق نیز می تواند نشان  دهنده  وجود خبرهایی در سهم  باشد .
در بازار امروز مپنا  بازهم توسط کارکنان  خود  عرضه  شد  و البته  گفته می شود فشار بورس برای عرضه  توسط تعاونی کارکنان  است که او را  امروز متعادل نمود . البته  سهم هنوز خریداران خوبی دارد .
button print grnw20 بورس: روزشمار هفته ای که گذشت