دوشنبه : ۲۵ آذر ۱۳۹۸

خانه» آخرین اخبار» اخبار مهم» فولاد » بیش از ۷۶ درصد تولیدات فولادی کشور ورق گرم و میلگرد است
تاریخ انتشار یکشنبه ۷ آذر ۹۵ - ۱۳:۲۳

بیش از ۷۶ درصد تولیدات فولادی کشور ورق گرم و میلگرد است

آمارهای رسمی نشان می دهد در هفت ماه امسال ( منتهی به مهرماه) بیش از ۷۶ درصد تولیدات فولادی کشور ورق گرم و میلگرد بوده و سهم ورق گرم ۳۹٫۸ درصد ثبت شده  جداول آماری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نشان می دهد در هفت ماه گفته شده بالغ بر ۱۰ میلیون و ۲۸۵ هزار تن تولیدات فولادی در کشور داشته ایم که از این رقم چهار میلیون و ۱۰۱ هزار تن آن مربوط به ورق گرم بود که در مقایسه با چهار میلیون و ۲۷۱ هزار تن عملکرد هفت ماهه سال ۱۳۹۴ کاهش چهار درصدی نشان می دهد.
همچنین میزان تولید میلگرد در دوره این گزارش سه میلیون و ۷۶۰ هزار تن شد که ۳۶٫۵ درصد از تولیدات فولادی را به خود اختصاص داد و در مقایسه با تولید سه میلیون و ۸۲۴ هزار تن هفت ماهه مشابه در سال ۱۳۹۴ افت دو درصدی نشان می دهد.

بنابر این آمار، در هفت ماه امسال یک میلیون و ۲۳ هزار تن ورق سرد به تولید رسید که حدود ۱۰ درصد از تولیدات فولادی را در این مدت داشت و در مقایسه با عملکرد مشابه پارسال که یک میلیون و ۹۹ هزار تن بود، کاهش هفت درصدی ثبت کرد.

میزان تولید ورق پوششدار و تیرآهن در دوره این گزارش به ترتیب ۶۰۸ هزار تن و ۵۹۷هزار تن بود و نسبت به دوره مشابه در زمینه ورق پوششدار که ۵۳۹ هزار تن بود، رشد ۱۳ درصدی داشت. تولید تیرآهن در هفت ماهه ۱۳۹۴ برابر با ۶۸۲ هزار تن بود که امسال کاهش ۱۲ درصدی را در این زمینه نشان می دهد.

علاوه براین سایر تولیدات فولادی در هفت ماهه ۱۳۹۵ به رقم ۱۹۶ هزار تن رسید و نسبت به تولید ۲۷۹ هزار تن در دوره مشابه پارسال افت ۳۰ درصدی داشت.
برپایه جداول یاد شده، میزان تولید فولاد خام کشور در مدت این گزارش به میزان ۱۰ میلیون و ۷۴۱ هزار تن بود که پنج میلیون و ۶۶۱ هزار تن آن بیلت و بلوم و پنج میلیون و ۸۰ هزار تن اسلب که به ترتیب در مقایسه با دوره هفت ماهه ۹۴ رشد ۱۳ و سه درصدی را نشان می دهد .

هفت ماهه پارسال ( منتهی به مهر ) ۹ میلیون و ۹۴۶ هزار تن فولاد خام در قالب پنج میلیون و ۲۸ هزار تن بیلت و بلوم و چهار میلیون و ۹۱۸ هزار تن اسلب تولید شده بود.
سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو ) در مهر ماه امسال اعلام کرد، در ۶ ماهه سال ۱۳۹۵ هفت واحد بزرگ فولاد ساز کشور ، فولاد مبارکه ، ذوب آهن اصفهان، فولاد خوزستان، فولاد خراسان، فولاد هرمزگان، فولاد آلیاژی ایران و فولاد اکسین در مجموع دو میلیون و ۶۷۷ هزار و ۷۸۵ تن فولاد به ارزش ۸۵۰ میلیون و ۴۲۸ هزار و ۳۵۸ دلار صادر کردند که نسبت به مدت مشابه در ۱۳۹۴ رشد ۲۴ درصدی دارد.

سال گذشته واحدهای فولادسازی کشور در مجموع ۴٫۲ میلیون تن صادرات داشتند، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن وتجارت روز پنجشنبه گذشته (چهارم آذر) در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه بین المللی متالورژی گفت: هفت ماهه امسال پنج میلیون تن محصولات فولادی صادر شده است.

آمار وزیر صنعت، معدن وتجارت ۸۰۰ هزار تن بیش از عملکرد سال ۱۳۹۴ ( نه هفت ماهه ۹۴ ) است. در ۶ ماهه امسال نیز هفت واحد بزرگ فولاد ساز ۵۳٫۵ درصد (
دو میلیون و ۶۷۷ هزار و ۷۸۵ تن) عملکرد هفت ماهه اعلام شده وزیر را داشتند. بنابراین صادرات ۴۶٫۵ درصد از کل رقم پنج میلیون تنی در ماه هفتم، جای تعمق دارد و قدری دور از ذهن است .

وزیر صنعت، معدن و تجارت پیش از این ظرفیت فولاد خام کشور را ۲۷٫۵ میلیون تن و ظرفیت کنونی تولید ورق گرم را ۱۰ میلیون تن اعلام کرده بود.

براساس افق چشم انداز ۱۴۰۴ ایران دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد خام را پیش بینی کرده است .

button print grnw20 بیش از ۷۶ درصد تولیدات فولادی کشور ورق گرم و میلگرد است