پنج شنبه : ۱۳ آذر ۱۳۹۹

خانه» آخرین اخبار» تحلیل های بازار» سنگ آهن» فولاد» گزارش ها » توازن بین معادن سنگ آهن و فولاد سازان
تاریخ انتشار یکشنبه ۳۰ تیر ۹۲ - ۱۲:۱۱

توازن بین معادن سنگ آهن و فولاد سازان

مرتضی آقاجانی با اشاره به کاهش قیمت ارز طی هفته های اخیر این کاهش را تابع احساس و مسائل سیاسی دانست و اظهار داشت: این امر مقطعی است و به گردش درآمدن چرخه اقتصادی خود به خود، تاثیر خود را بر بحث ارز می گذارد و سبب ثبات قیمت می شود.

th b image news 4658 توازن بین معادن سنگ آهن و فولاد سازان

مدیر عامل فولاد هرمزگان گفت: در حال حاضر بزرگترین مشکل صنعت فولاد تهیه مواد اولیه است و برای توسعه پایدار باید توازن بین معادن سنگ آهن و فولادسازان برقرار شود.
مرتضی آقاجانی  با بیان این مطلب افزود: بر این اساس بایستی مالکیت معادنی که هنوز استخراج نشده را به فولادسازان سپرد تا تضمینی برای مواد اولیه باشد و زنجیره تولید فولاد رونق بگیرد.
وی گفت: جهت جلوگیری از خام فروشی دولت باید به بخش خصوصی بهای بیشتری دهد و مجوزهای لازم در اختیار آنها قرار گیرد.
وی در ادامه مثالی از استان هرمزگان زد و این استان را به لحاظ بکر بودن و همچنین نزدیک بودن به دریا و ارتباط ریلی و دریایی به خارج از کشور منطقه مستعدی برای فعالیت های فولادی خواند.
وی در رابطه با عملکرد بخش خصوصی بیان کرد: بخش خصوصی صنعت فولاد تا به امروز خوب عمل کرده و در حال حاضر بسیار مستعد است و برای پیشرفت این بخش باید مواد اولیه و تسهیلات لازم به بخش خصوصی اختصاص یابد تا مشکلات پیش روی این بخش مرتفع شود.
آقاجانی در ادامه، عملکرد دولت نهم و دهم در بخش فولاد را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در این دوره ها طرح های فولادی بسیار وسیعی به اجرا درآمد ولی بهتر بود این طرح ها در محل هایی اجرا می شد که بتوان ارزش افزوده بیشتری داشت. درست است این طرح ها با تاخیر تکمیل شد ولی در کل رشد خوبی داشت ولی مقداری در بحث نگاه اجمالی به صنعت فولاد و بحث فرهنگ صنعتی کوتاهی به عمل آمد.
این مقام مسئول با اشاره به کاهش قیمت ارز طی هفته های اخیر این کاهش را تابع احساس و مسائل سیاسی دانست و اظهار داشت: این امر مقطعی است و به گردش درآمدن چرخه اقتصادی خود به خود، تاثیر خود را بر بحث ارز می گذارد و سبب ثبات قیمت می شود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: باید مهم ترین اولویت دولت آینده برای ساماندهی بازار فولاد تقویت تولید داخل باشد و جهت تحقق این امر باید واسطه گری متوقف گردد زیرا سبب شده تا سرمایه گذار به سمت تولید نیاید بنابراین باید سیاست ها به سمت تولید محوری و تولید فولاد تقویت شود و در عین حال با داشتن صادرات قوی باعث شکست تحریم ها در آینده ای نزدیک خواهیم بود.

منبع : فولادنیوز

button print grnw20 توازن بین معادن سنگ آهن و فولاد سازان