پنج شنبه : ۲۷ دی ۱۳۹۷

خانه» آخرین اخبار» اخبار مهم» معدن » توافق بر سر افزایش ۲۵ درصدی قیمت کنسانتره زغال سنگ
تاریخ انتشار چهارشنبه ۱ دی ۹۵ - ۰۹:۰۰

توافق بر سر افزایش ۲۵ درصدی قیمت کنسانتره زغال سنگ

رئیس کمیته زغال سنگ خانه معدن ایران از توافق بر سر افزایش قیمت کنسانتره زغال سنگ به میزان حدود ۲۵ درصد در جلسه اخیر کمیته پشتباتی زغال سنگ در ۲۱ آذر ماه سال جاری خبر داد.
توافق بر سر افزایش ۲۵ درصدی قیمت کنسانتره زغال سنگ

محمد مجتهدزادهبا اشاره به اینکه یکشنبه هفته جاری جلسه کمیته پشتیباتی زغال سنگ با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان، معاون معدنی وزارتخانه، بهره برداران معادن زغال سنگ و کارخانجات فراوری زغال سنگ تشکیل شد، توضیح داد: در این جلسه بعد از دو سال بین بهره برداران معادن و کارخانجات با مدیریت ذوب آهن اصفهان توافق شد تا قیمت کنسانتره زغال سنگ از ابتدای سال ۱۳۹۵ هر تن ۴۵۰ هزار تومان تعیین شود، یعنی در حدود ۲۵ درصد افزایش قیمت کنسانتره از ابتدای جاری خواهیم داشت.

وی افزود: طی دو سال گذشته عدم تعیین قیمت مناسب برای زغال سنگ، معادن را با مشکلات زیادی مواجه کرده بود و معادن در شرایط غیراقتصادی قرار گرفته بودند. در همین حال شرایط ایمنی در معادن رو به ضعف رفته بود و سرمایه گذاری جدیدی در این حوزه صورت نگرفت. همچنین در چند سال گذشته قیمت زغال سنگ پایین بود اما از یک سال اخیر قیمت جهانی زغال سنگ رشد چشمگیری داشته و مشخص شد که اقتصاد جهانی هنوز به زغال سنگ وابسته است و تقاضای بالایی در این زمینه وجود دارد. با توافق اخیر قطعا انگیزه برای سرمایه گذاری های جدید در حوزه زغال سنگ افزایش خواهد یافت.

او با قدردانی از حمایت وزیر و مدیریت ذوب آهن در توافق حاصل شده اظهار کرد: جلسه روز یکشنبه سومین جلسه کمیته پشتیبانی زغال سنگ بود که در سال جاری تشکیل شد و در نهایت توافق حاصل شد.

رئیس کمیته زغال سنگ خانه معدن ایران در پاسخ به این سوال خبرنگار ماین نیوز مبنی بر اینکه برای سال ۱۳۹۶ قیمت کنسانتره زغال سنگ چگونه تعیین خواهد شد؟ گفت: پیشنادی از سوی مدیریت ذوب آهن در جلسه مطرح شد مبنی بر اینکه قیمت کنسانتره زغال سنگ برای سالهای آینده به میزان ۳۰ درصد قیمت شمش فولادی تعیین شود. این پیشنهاد آقای صادقی می تواند راهکار بلندمدتی برای معادن زغال سنگ باشد. قرار است کارگروهی از معادن و ذوب آهن و معاونت معدنی وزارت صمت این پیشنهاد را بررسی و به توافق برسند. در حقیقت با عملیاتی شدن این پیشنهاد زمینه اتصال زغال سنگ به قیمت نهایی فولاد مهیا می شود و سرمایه گذاران در زغال سنگ با پذیریش ریسک این موضوع و در عین حال بهره مندی از قیمت جهانی فولاد قطعا انگیزه برای سرمایه گذاری در صنعت زغال سنگ را پیدا خواهند کرد.

مجتهدزاده درباره تولید سالانه کنسانتره زغال سنگ ایران توضیح داد: هم اکنون سالانه حدود ۱٫۲ تا ۱٫۵ میلیون تن کنسانتره زغال سنگ در کشور تولید می شود که نیاز کشور در این زمینه ۴ میلیون تن است. در این شرایط باید دولت علامات مثبت را ارائه کند تا زمینه برای افزایش تولید معادن فراهم شود ظرفیت تولید کنسانتره زغال سنگ در کشور هم اکنون بین ۳ تا ۴ میلیون تن است که به علت ضعیف بودن تامین مواد اولیه، کارخانه های کنسانتره نمی توانند با تمام ظرفیت خود تولید کنند.

به گفته وی در حال حاضر ۶ کارخانه تولید کنسانتره زغال سنگ در کشور وجود دارد که در حال تولید هستند و ۳ کارخانه دیگر نیز در حال سرمایه گذاری هستند. ضمن اینکه در زمینه تولید کک نیز به اندازه نیاز کشور ظرفیت سازی شده است اما این بخش از صنعت زغال سنگ نیز با کمبود مواد اولیه در بخش معدن روبرو است. بطورکلی صنعت زغال نیازمند حمایت دولت است و با توافق اخیر چشم انداز صنعت زغال سنگ ایران روشن تر شد.

وی تعداد پرسنل صنعت زغال سنگ ایران را حدود ۱۵ هزار نفر اعلام کرد و افزود: افزایش قیمت کنسانتره زغال سنگ عینا در بخش خرید زغال سنگ از معادن نیز اعمال خواهد شد. ضمن اینکه در مورد قیمت کک نیز براساس توافق انجام شده بین ذوب آهن و کارخانه ها قرار است افزایش قیمتی معادل ۸۵ درصد افزایش قیمت کنسانتره زغال سنگ اعمال شود.

button print grnw20 توافق بر سر افزایش ۲۵ درصدی قیمت کنسانتره زغال سنگ