سه شنبه : ۶ خرداد ۱۳۹۹

خانه» آخرین اخبار» اخبار بورس » رشد بورس با روند کاهشی بازارهای موازی
تاریخ انتشار شنبه ۱ تیر ۹۲ - ۱۰:۰۰

رشد بورس با روند کاهشی بازارهای موازی

طی سال جاری همراه با سیر نزولی معاملات در بازارهای موازی همچون طلا، ارز و مسکن، جذب نقدینگی به بورس و تمایل هرچه بیشتر سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در سهام انتظار می رود.

قیمت ها در بازار ارز و طلا طی روزهای اخیر در حالی روند کاهشی را در پیش گرفت که بازار سهام در پی انتخاب رییس جمهور جدید و تعیین تکلیف وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور، با استقبال سرمایه گذاران رو به رو شد. از این رو طی روزهای گذشته به طور طبیعی قیمت سهام اکثر شرکت های بورسی رشد یافت.
مدیر سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری توسعه صادرات با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: طی سال جاری همراه با سیر نزولی معاملات در بازارهای موازی همچون طلا، ارز و مسکن، جذب نقدینگی به بورس و تمایل هرچه بیشتر سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در سهام انتظار می رود.

محمد همتی پیرامون وضعیت بازار مسکن نیز گفت: ورود به این بازار و فعالیت در آن نیازمند سرمایه و نقدینگی زیادی است، که بسیاری از سرمایه گذاران حقیقی توانایی مالی لازم برای سرمایه گذاری در بازار مسکن برخوردار نسیتند. از این رو در شرایط کنونی این بازار موازی با بورس چندان مورد توجه آنها قرار نگرفته است.

وی پیرامون وضعیت صنعت فلزات اساسی و خودرو اظهار داشت: لازمه پیشرفت و توسعه اقتصاد کشور، قرار دادن زیر بنای آن براساس افزایش تولید داخلی یعنی استفاده از سرمایه و ارز موجود در کشور برای توسعه فرآیند تولید محصولات و نه فقط کسب سود در بازار است. از این رو به نظر می رسد با بهبود روابط بین المللی پس از آغاز به کار دولت جدید، وضعیت تولید و فروش در شرکت های بزرگ خودروساز کشور نیز نسبت به گذشته مطلوب تر شود.

این مقام مسئول افزود: در صورت تحقق این امر یعنی کاهش تحریم های اعمالی بر کشور و در نتیجه سهولت در فرآیند تأمین قطعات و لوازم مصرفی جهت تولید خودرو، تقاضا نیز برای شرکت های فعال گروه فلزات اساسی که تأمین کنندگان داخلی برخی لوازم اولیه مورد نیاز خودروسازان به شمار می آیند نیز، با افزایش همراه خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه پیرامون صنعت فلزات اساسی ادامه داد: طی سال جاری ادامه روند کاهشی قیمت های جهانی محصولات این گروه چندان محتمل نیست که این موضوع آثار مثبتی بر روند سودآوری در پی خواهد داشت.

مدیر سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری مشترک توسعه صادرات در ارتباط با صنعت پتروشیمی نیز گفت: سرمایه گذاران بازار سهام بر این باور هستند که در پی استقرار دولت جدید، از یک سو نرخ ارز کاهش می یابد و از سوی دیگر از شدت تحریم های اعمالی بر کشور کاسته می شود که در نهایت برآیند این دو، موجب روند رو به رشد سودآوری شرکت های فعال در این گروه خواهد شد. اما در مقابل توجه به این نکته حائز اهمیت است که برنامه ها و سیاست های رییس جمهور منتخب و کابینه وی نیازمند گذشت زمان طولانی بوده و به مرور اجرایی می شود.

همتی پیرامون وضعیت صنعت خدمات فنی و مهندسی به عنوان دیگر صنعت پرپتانسیل بورس اظهار داشت: در حال حاضر این صنعت با مشکل کمبود نقدینگی مواجه است که می توان گفت در صورت برطرف شدن موانع موجود، شرکت های ارایه دهنده خدمات فنی و مهندسی از پتانسیل رشد سودآوری برخوردار هستند.

وی در خاتمه آخرین رقم خالص ارزش روز دارایی های صندوق سرمایه گذاری مشترک توسعه صادرات را ۲۵۴ هزار تومان اعلام کرد و گفت: از جمله عوامل اصلی در کسب بازدهی مثبت ۱۷٫۱ درصدی صندوق طی یک ماه اخیر می توان به سرمایه گذاری براساس تحلیل بنیادی و تکنیکالی سهام شرکت ها و تمرکز بر صنایع مطرح بورس در شرایط متفاوت حاکم بر بازار اشاره کرد.

button print grnw20 رشد بورس با روند کاهشی بازارهای موازی