چهارشنبه : ۷ آبان ۱۳۹۹

خانه» آخرین اخبار» اخبار بورس» بورس فلزات» فولاد » رشد ۱۱٫۵ درصدی تولید شمش فولاد خام در آذرماه
تاریخ انتشار دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۲ - ۱۵:۰۵

رشد ۱۱٫۵ درصدی تولید شمش فولاد خام در آذرماه

وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: تولید شمش فولادی خام در آذرماه ۹۲ با رشد ۱۱٫۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال به رقم یک میلیون و ۳۵۷ هزار تن رسید.

به گزارش «فولاد نیوز»، براساس این گزارش، آذر ماه امسال تولید محصولات فولادی توسط بخش دولتی و خصوصی به یک میلیون و ۴۳۵ هزار و دو تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۰٫۷ درصدی داشت.
طی ۹ ماهه منتهی به آذر ماه سال جاری تولید فولاد خام کشور با رشد ۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۱میلیون و ۹۰۷ هزارتن رسید.
تولید محصولات فولادی نیز طی ۹ ماه منتهی به آذرماه سال جاری، توسط بخش دولتی و خصوصی به ۱۲ میلیون و ۵۶۰ هزار تن رسید.
سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو ) پیش از این اعلام کرد: تولید شمش فولادی در دوره فروردین تا آذر ۹۲ به ۱۱ میلیون و ۹۰۶ هزار و ۴۱۷ تن رسید که ۱۰ درصد نسبت به دوره مشابه در سال ۹۱ رشد نشان می دهد.
مجموع تولید شمش در واحدهای فولادسازی کشور در دوره ۹ ماهه نخست ۱۳۹۱ برابر با ۱۰ میلیون و ۸۴۳ هزار و ۷۱۴ تن بود.
طی ۹ ماهه (فروردین تا پایان آذر) امسال ۱۲میلیون و ۵۶۰ هزار و ۱۲۲ تن انواع محصولات فولادی (تیرآهن، ورق عریض، ورق گرم، ورق گالوانیزه، میلگرد، کلاف و لوله) توسط شرکت های فولادسازی تولید شد.
ایمیدرو تولید شمش فولاد خام از سوی واحدهای فولادسازی را در آذرماه گذشته در مجموع یک میلیون و ۳۵۷ هزار و ۲۲۶ تن اعلام داشت که در مقایسه با ماه مشابه در سال ۹۱ رشد ۱۵ درصدی داشت.
برپایه گزارش ایمیدرو، میزان تولید فولاد خام در آذر ۹۱ به میزان یک میلیون و ۱۸۸ هزار و ۶۱۲ تن بود.
در عین حال در آذرماه انواع محصولات فولادی (تیرآهن، ورق عریض، ورق گرم، ورق گالوانیزه، میلگرد، کلاف و لوله) توسط شرکت های فولادی به میزان یک میلیون و ۴۳۵ هزار و ۲۳۹ تن تولید شد.
شرکت های فولادسازی مبارکه و ذوب آهن اصفهان به همراه فولاد خوزستان حدود ۷۳ درصد فولاد خام کشور را تولید می کنند.
شرکت فولاد مبارکه اصفهان برای نهمین ماه متوالی، جایگاه نخست تولید فولاد کشور را در اختیار دارد و با تولید چهار میلیون و ۲۹۱ هزار و ۷۲۳ تن رتبه اول در زمینه مذکور به خود اختصاص داد.
فولاد خوزستان نیز با دو میلیون و ۷۵۷ هزار و ۳۵ تن جایگاه دوم را در مدت یادشده داشت و ذوب آهن اصفهان هم در ۹ ماهه نخست امسال یک میلیون و ۶۰۷ هزار و ۴۰۶ تن شمش فولادی رتبه سوم را به خود اختصاص داد.
علاوه بر شرکت های یادشده، فولاد هرمزگان ۸۰۹ هزار و ۶۸۵ تن، فولاد خراسان ۵۳۱ هزار و ۹۹۵ تن، سبا ۵۳۰ هزار و ۴۴۳تن، فولاد آلیاژی ایران ۲۶۶ هزار و ۹۹۴ تن و گروه ملی صنعت فولاد ایران ۲۴۲ هزار و ۵۳۶ تن در دوره این گزارش، تولید داشتند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نیمه دی ماه امسال ، گفت: صادرات شمش و محصولات فولادی بدون محدودیت، میزان و نوع محصول تا پایان خرداد ماه ۱۳۹۳ آزاد است.
جعفر سرقینی گفته بود: تصمیم مذکور به منظور حمایت از تولیدکنندگان و با توجه به مصرف داخلی اتخاذ شده است.
واحدهای فولادسازی کشور در هشت ماهه نخست امسال طی ۲۴۶ روز فعالیت بالغ بر۱۰ میلیون و ۵۴۹ هزار و ۱۹۱ تن فولاد خام تولید کردند که این رقم نسبت به دوره مشابه سال ۹۱ رشد ۹ درصدی را نشان می دهد.
سرقینی پیش از این گفته بود، امروز سهم صادرات معادن و صنایع معدنی به هفت میلیارد دلار می رسد که این رقم کافی نیست و با بهره گیری از سرمایه گذاری خارجی می توان این میزان را رشد داد.
انجمن جهانی فولاد اعلام کرده است، بیش از دو میلیون نفر در بخشهای پیمانکاری صنعت فولاد و چهار میلیون نفر در صنایع وابسته فعالیت می کنند.
صنعت فولادسازی منبع اشتغال بیش از ۵۰ میلیون نفر در صنایع وابسته است.
تولید جهانی فولاد از ۸۵۱ میلیون تن در سال ۲۰۰۱ به یک میلیارد و ۵۴۸ میلیون تن در سال ۲۰۱۲ رسید.
به گزلرش ایرنا، سرانه مصرف فولاد در جهان از ۱۵۰ کیلوگرم در سال ۲۰۰۱ به ۲۱۵ کیلوگرم در سال ۲۰۱۱ رسیده و گفته می شود سرانه مصرفی این فلز در ایران حدود ۳۰۰ کیلوگرم است.

button print grnw20 رشد 11.5 درصدی تولید شمش فولاد خام در آذرماه