پنج شنبه : ۳ تیر ۱۴۰۰

خانه» آخرین اخبار» اخبار مهم» سنگ آهن» معدن » رشد ۵۴درصدی ظرفیت تولید کنسانتره سنگ آهن
تاریخ انتشار دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۶ - ۱۶:۵۶

رشد ۵۴درصدی ظرفیت تولید کنسانتره سنگ آهن

ظرفیت تولید کنسانتره سنگ آهن در کشور طی دولت یازدهم با رشد ۵۴درصدی همراه شد. این رشد اقدامی برای ایجاد ارزش افزوده بخش معدن در داخل کشور است.

طی سال های ۹۲ تا ۹۵ ظرفیت تولید این ماده معدنی از ۲۸٫۸ ملیون تن به بیش از ۴۴٫۳ میلیون تن افزایش یافته است که سبب شده تقاضا برای ماده معدنی در داخل کشور افزایش و شرایط رشد ارزش افزوده و اقتصاد مقاومتی مهیا شود.

در سال ۹۳ ظرفیت تولید کنسانتره سنگ آهن در مرز ۳۰٫۲ میلیون تن قرار گرفت و سال بعد از آن (۹۴) به ۴۳٫۴ میلیون تن افزایش یافت.

شرکت گل گهر با ظرفیت ۱۲٫۵ میلیون تن و چادرملو با ۱۰٫۵ میلیون تن رتبه های اول و دوم را در اختیار دارند و شرکت های فولاد زرند ایرانیان، فولاد سیرجان ایرانیان و گهر زمین با ظرفیت ۴ میلیون تنی در رتبه سوم هستند. شرکت گهر زمین ۶ میلیون تن و شرکت گل گهر ۲ میلیون تن ظرفیت جدید تولید کنسانتره در دست ساخت دارد.

پیش بینی ها نشان می دهد تا پایان سال جاری ظرفیت تولید این ماده معدنی از ۵۷ میلیون تن فراتر رود.

۱۵ شرکت تولیدکننده فعلی

در حال حاضر ۱۵ شرکت در بخش تولید و ظرفیت سازی کنسانتره سنگ آهن مشغول به کار هستند. در مدت مورد بررسی میزان تولید واقعی کنسانتره سنگ آهن در شرکت های داخلی با رشد ۳۰درصدی از ۲۴٫۱ میلیون تن به ۳۱٫۶ میلیون تن رسید. در سال های ۹۳ و ۹۴ به ترتیب ۲۵٫۷ میلیون و ۳۱٫۴ میلیون تن از این ماده معدنی تولید شد.

۸+۳ طرح جدید

علاوه بر این ۸ شرکت نیز در محدوده سنگان مشغول به ایجاد ظرفیت های جدید هستند که طرح های بزرگ این منطقه شامل کنسانتره فولاد مبارکه ۵ میلیون تنی، فولاد خراسان،‌ توسعه ملی و کاوه پارس هر یک کارخانه ۲٫۵ میلیون تنی در حال ساخت دارند و شرکت اپال نیز در حال ساخت طرح ۲٫۴ میلیون تنی کنسانتره سنگ آهن است. همچنین سه شرکت نیز در نقاط دیگر کشور مشغول ظرفیت سازی در این بخش هستند. شرکت کیمیا معادن سپاهان در کرستان طرح تولید کنسانتره با ظرفیت ۳۰۰هزار تن، شرکت کویر یزد طرح ۷۰۰هزار تنی و شرکت صبانور نیز طرح ۶۷۵هزار تنی تولید کنسانتره سنگ آهن را در حال ساخت دارد.

button print grnw20 رشد 54درصدی ظرفیت تولید کنسانتره سنگ آهن