یکشنبه : ۲۶ خرداد ۱۳۹۸

خانه» آخرین اخبار» فولاد » ساخت لیزر ۶۰۰ واتی برای برش فولادهای ضخیم در ایران
تاریخ انتشار یکشنبه ۲۸ دی ۹۳ - ۱۰:۵۲

ساخت لیزر ۶۰۰ واتی برای برش فولادهای ضخیم در ایران

توسط محققان ایرانی لیزرفیبری ۶۰۰ وات پیوسته ساخته شده که این نوع لیزر ها به ضربه، لرزش حساس نیستند و در صنایع مختلفی از جمله کشتی سازی کاربرد دارند.
 لیزرفیبری ۶۰۰ وات پیوسته، به دلیل کیفیت بالای پرتو در جوش لیزری، برای برش ورقه های استیل با ضخامت بالا مورد استفاده قرار می گیرد که این لیزرها با کیفیت بسیار عالی و بازده اپتیکی بالایی کار می کنند.
لیزر ۶۰۰ وات پیوسته نسبت به گردو غبار محیط کار، ضربه و لرزش حساس نیست. همچنین نیاز به تنظیمات اپتیکی ندارد و مانند لیزرهای تولید جامد نیستند که المان اپتیکی داشته باشد، از این رو با گرد و خاک و مواردی از این دست سیستم لیزر به هم نمی ریزد و در صورت وجود گرد و خاک هم، دستگاه نیاز به تنظیم ندارد.
لیزر ۶۰۰ وات پیوسته، به ازای انرژی مصرفی لیزری، انرژی لیزری خوبی برای برش ورقه های فولادی می دهد.
دستگاههای برش لیزری با توان های مختلفی ساخته شده اند که هر کدام از آنها قابلیت ضخامت های مختلفی از فولاد را دارند. این دستگاه می تواند ۳-۴ میل ورق فولاد را برش دهد. همچنین با توجه به توان این دستگاه، یک میل تا ده میل فولاد نیز برش داده می شود. هرچه توان لیزر بیشتر باشد توان برش ضخامت ورق های فولادی نیز بیشتر می شود. با ترکیب پرتو لیزرهای ۶۰۰ وات فیبری دستیابی به لیزرهای فیبری ۵، ۱۰ و ۳۰کیلو وات نیز امکان پذیر خواهد بود.
لیزر فیبری ۶۰۰ کیلووات پیوسته، کاربردهای صنعتی دارد که در صنعت جوشکاری خودرو، هواپیما، کشتی و مواردی از این دست استفاده می شود.
دانش فنی (از مرحله طراحی تا ساخت ) لیزر ۶۰۰ وات پیوسته توسط محققان ایرانی در مرکز علوم و فنون لیزر ایران طی زمانی سه ساله ای ساخته شد و در دومین نمایشگاه علوم وفنون لیزر رونمایی شد. همچنین این دستگاه از نمونه خارجی خود مزیت های بهتری دارد.
button print grnw20 ساخت لیزر 600 واتی برای برش فولادهای ضخیم در ایران