چهارشنبه : ۲۸ آذر ۱۳۹۷

خانه» آخرین اخبار» اخبار مهم» معدن » صادرات ۳۰ هزار تن زغال سنگ معدن کالشور به چین
تاریخ انتشار شنبه ۲۲ آبان ۹۵ - ۰۹:۰۹

صادرات ۳۰ هزار تن زغال سنگ معدن کالشور به چین

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت طبس گفت: این هفته ۳۰ هزار تن زغالسنگ حرارتی از معدن کالشور این شهرستان از توابع خراسان جنوبی به چین صادر شده است.
به گزارش ماین نیوز، مرتضی جلالی فرد افزود: با سرمایه گذاری شرکت چینی در چشم انداز دو ساله پیش بینی می‌شود، روزانه پنج هزار تن زغالسنگ حرارتی به این کشور صادر شود.

وی ادامه داد: پروانه بهره برداری معدن زغالسنگ کالشور ۱۰۰ هزار تن در سال است و حمل این فراورده در حال حاضر با کامیون انجام می شود.

وی بیان کرد: هماهنگی ها و نشست های متعددی با اداره کل راه آهن شرق کشور مستقر در طبس انجام شد که در حال طراحی ایستگاه بارگیری زغالسنگ در ایستگاه « ریزو» برای حمل این ماده هستند.

جلالی فرد، یادآور شد: با احداث این ایستگاه، زغالسنگ حرارتی از طبس تا بندرعباس با راه آهن حمل خواهد شد و پس از آن با کشتی به مقصد چین ارسال می‌شود.

وی ادامه داد: معدن یادشده در ۱۱۰ کیلومتری غرب طبس قرار دارد و در حوزه زغال حرارتی مزینو واقع شده است.

شهرستان طبس دارای شش ناحیه اصلی پروده، مزینو، نایبند، آبدوغی، کلشانه و کالشور است و ناحیه زغال‌دار کالشور در بلوک زمین شناسی « کلمرد» طبس قرار دارد.

رئیس اداره صنعت و معدن و تجارت طبس با بیان اینکه زغالسنگ‌ طبس شامل دو نوع کک شو و حرارتی است، افزود: بیشترین استفاده زغال کک شو مربوط به ذوب آهن اصفهان است و زغال حرارتی عمدتا به چین و ترکیه صادر می‌شود.

جلالی فرد اظهار کرد: طی دو سال گذشته در معدن زغالسنگ کالشور مراحل آماده سازی انجام شد و در بخش واردات ماشین آلات، ۴۵ دستگاه کامیون دامپتراک و هفت دستگاه لودر، بولدوزر و دریل واگن از چین وارد شد.

وی افزود: این شهرستان دارای چهار کارخانه زغالشویی است که سه کارخانه در حال بهره برداری و یک کارخانه در حال ساخت است.

وی ادامه داد: با تکمیل آخرین کارخانه زغالشویی ظرفیت کارخانه های زغالشویی سالانه به حدود سه میلیون تن زغال خواهد رسید.

وی با بیان این که ذخایر زغالسنگ شهرستان، ۷۶ درصد ذخایر زغالسنگ کشور را شامل می شود، افزود: ذخیره معدنی پروانه های بهره برداری صادر شده بیش از ۸۶۰ میلیون تن و ذخیره زمین شناسی شهرستان بیش از پنج میلیارد تن است.

وی افزود: سالانه ۱٫۷ میلیون تن زغالسنگ از حوزه معادن زغالسنگ طبس استخراج می‌شود و بیش از چهار هزار نفر در حوزه معادن زغالسنگ منطقه مشغول به کار هستند.

ذخیره انواع مواد معدنی خراسان جنوبی حدود ۲٫۵میلیارد تن برآورده شده است.

طبس مرکز این شهرستان در ۲۷۰کیلومتری غرب بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد.

این شهرستان با ۷۵هزار نفر جمعیت، ۵۷ هزار کیلومترمربع مساحت دارد و از آن با عنوان پنهاورترین شهرستان ایران از نظر مساحت یاد می شود.

button print grnw20 صادرات ۳۰ هزار تن زغال سنگ معدن کالشور به چین