سه شنبه : ۶ خرداد ۱۳۹۹

خانه» آخرین اخبار» فولاد » طراحی و ساخت ژنراتور سنکرون مغناطیس دائم شار شعاعی و کاربرد آن در صتعت فولاد سازی
تاریخ انتشار دوشنبه ۱۲ مرداد ۹۴ - ۱۰:۲۴

طراحی و ساخت ژنراتور سنکرون مغناطیس دائم شار شعاعی و کاربرد آن در صتعت فولاد سازی

با توجه به اهمیت شایان انرژی در زندگی امروز و افزایش قیمت ونیز محدودیت سوختهای فسیلی موجود، دنیای امروز به سمت استفاده از انرژی های تجدیدپذیر برای تولید انرژی الکتریکی مورد نیاز خود حرکت می کند

یکی از انواع انرژی های تجدیدپذیر، انرژی بادی است از آنجایی که استفاده از انرژی باد بوسیله توربین های بادی موجود از طرفی به خاطر وجود گیربکس هزینه بر و از سوی دیگر هزینه تعمیر و نگهداری آن بخاطر وجود گیربکس خاص آن ، بالا می باشد.با وجود این ژنراتور علاوه بر کاهش هزینه ساخت تعمیر و نگهداری آن به میزان ۸۰% کاهش می یابد.

حجت بوژمهرانی مجری این طرح گفت:  این ژنراتور با توان ۲ کیلو وات قادر است با دوران ۱۲۰ دور بر دقیقه ولتاژ سه فاز ۴۰۰ ولت با فرکانس ۵۰ هرتز تولید نماید. این در صورتی است که ژنراتور های دیگر برای تولید این ولتاژ و فرکانس باید ۱۵۰۰ دور بچرخند.

وی درباره مزایای ای طرح گفت:

۱ – دور بسیار پایین برای ایجاد توان نسبت به دیگر ژنراتورها

۲- راندمان بالا بیش از ۹۰% که بقیه ژنراتورها راندمانی در حدود ۶۵ الی ۷۰ درصد را دارا می باشند.

۳- ایجاد توان راکتیو نسبت به ژنراتورهای آسنکرون

۴- تعمیر و نگهداری خیلی کمتر نسبت به دیگر ژنراتورها

۵- نسبت ابعاد کمتر نسبت به موارد مشابه در ژنراتورهای دیگرکاربرد این ژنراتور :

کاربرد این ژنراتور در توربین های بادی می باشد بطوریکه ژنراتورهای مورد استفاده در نسل قبلی توربین های بادی از نوع آسنکرون می باشد که برای ایجاد ولتاژ و فرکانس مورد نظر از گیربکس استفاده می شد ، با استفاده از این ژنراتور دیگر احتیاج به گیربکس نیست و پره بطور مستقیم به ژنراتور متصل می شود.

بوژمهرانی در خصوص کاربرد موتوری این طرح گفت :

در صورتی که این ژنراتور را بصورت موتوری راه اندازی کرد علاوه بر راندمان بیش از ۹۰% ، به خاطر دور پایین موتور گیربکس حذف شده و با حذف گیربکس نیز ۲۰% تلفات کم شده و در مجموع نسبت به (موتور آسنکرون + گیربکس)، ۴۰% راندمان افزایش می یابد.

کاربرد این ژنراتور در مجتمع فولاد خراسان :

با توجه به هدر رفت انرژی در اگزوز خروجی واحد احیا می توان با بکار گیری این ژنراتور از هدر رفت انرژی در هر مدول واحد احیا به میزان ۲۰۰ میلیون تومان در سال جلوگیری کرد. این در حالی است که سرمایه گذاری اولیه آن کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان می باشد.

هزینه ها :

این طرح با مشارکت و همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابورو با هزینه ای در حدود ۷۰۰۰۰۰۰۰ ریال ساخته شده است .

نمونه خارجی این ژنراتور درحدود ۱۲۰۰۰۰۰۰۰ ریال می باشد و در صورت تولید انبوه هزینه آن به کمتر از ۳۰۰۰۰۰۰۰ ریال می رسد که قیمت آن در حدود ۲۵ درصد نمونه خارجی می باشد.

جایگاه این طرح :

این ژنراتور برای اولین بار در کشور طراحی و ساخته شده است. و در رسانه ها خبرساز شد .

در آخرین نمایشگاه دستاورد های نو  که ۲۹ اردیبهشت الی ۱۴ خرداد در تهران  برگزار شد طرح فوق در بین ۱۰ طرح برگزیده کشور قرار گرفت .

طراحی و ساخت این طرح بدون هیچ گونه مهندسی معکوس صورت گرفته و تمام طراحی آن بدست طراح این ژنراتور صورت گرفته است .

مرحله دوم : طراحی و ساخت توربین بادی کوپل مستقیم با حمایت دانشگاه آزاد نیشابور که مراحل طراحی آن به اتمام رسیده و و در حال ساخت آن می باشیم .

مجریان طرح:

۱ – طراح و مجری طرح : حجت بوژمهرانی

۲ – همکار طرح : سعید مهدیانی

۳ – مشاور ساخت : سعید موسوی زارع

آقایان حجت بوژمهرانی ( طراح ) ، سعید مهدیانی به عنوان همکار اصلی طرح و سعید موسوی زارع  (مشاور ساخت) از همکاران واحد احیاء فولاد خراسان می باشند.

 

button print grnw20 طراحی و ساخت ژنراتور سنکرون مغناطیس دائم شار شعاعی و کاربرد آن در صتعت فولاد سازی