پنج شنبه : ۱۳ آذر ۱۳۹۹

خانه» آخرین اخبار» سنگ آهن» گزارش ها» معدن » واگذاری معادن سنگ آهن گل گهر صحت ندارد
تاریخ انتشار شنبه ۵ مرداد ۹۲ - ۱۰:۳۸

واگذاری معادن سنگ آهن گل گهر صحت ندارد

سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران اعلام کرد: واگذاری معادن سنگ آهن گل گهر صحت ندارد
پایگاه خبری معدن نیوز-سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اعلام کرد: معادن بزرگ انفال محسوب می شوند و قابل فروش و واگذاری نیستند ، بنابراین خبر واگذاری معادن ۲ و ۳ سنگ آهن گل گهر سیرجان صحت ندارد .
به گزارش معدن نیوز معادن بزرگی مانند سنگ آهن ۲ و ۳ گل گهر سیرجان دارای صدها میلیون تن ذخیره قطعی دارد که ارزش آنها صدها هزار میلیارد تومان برآورد می شود و امکان معاوضه یا واگذاری این معادن وجود ندارد .
برپایه این گزارش ، تاکنون ایمیدرو مصوبه و ابلاغی مبنی بر واگذاری معادن ۲ و ۳ سنگ آهن گل گهر سیرجان به سازمان تامین اجتماعی را دریافت نکرده است .
ایمیدرو در توضیح این مطلب آورده است ، چنانچه این مساله برفرض محال تحقق یابد ، باید مراحل انتقال پروانه طی تشریفات قانونی از طریق معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت انجام شود .
سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران تصریح کرده ، تاکنون مکاتبه ای در ارتباط با موضوع مذکور با این سازمان و معاونت یاد شده صورت نگرفته است .
ایمیدرو با یادآوری اینکه معادن بزرگ براساس قانون اساسی انفال محسوب شده و قابل واگذاری ، فروش و خصوصی شدن نیست ، خاطرنشان شده که پروانه بهره برداری از این معادن برای همیشه در اختیار دولت باقی می ماند .
علاوه براین در گزارش افزوده شده ، دولت به عنوان مسئول حفظ حقوق بیت المال وظیفه دارد که برای بهره برداری و کسب منافع حداکثری از این معادن به نفع بیت المال اقدام نماید .
روز گذشته (یکم مردادماه ) یک مقام مسئول در سازمان تامین اجتماعی از واگذاری معادن مذکور به این سازمان خبرداده بود .
button print grnw20 واگذاري معادن سنگ آهن گل گهر صحت ندارد