پنج شنبه : ۱۶ مرداد ۱۳۹۹

خانه» آخرین اخبار» سنگ آهن» فولاد» گزارش ها » گزارش هفتگی بازار فولاد- گزارش هفته ۶ سال ۲۰۱۴
تاریخ انتشار دوشنبه ۲۱ بهمن ۹۲ - ۱۳:۵۱

گزارش هفتگی بازار فولاد- گزارش هفته ۶ سال ۲۰۱۴

هفته گذشته بازار چین در تعطیلات آغاز بهار و سال نو چینی بود. آخرین قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد ۱۲۲ دلار و ۶۰ سنت هر تن خشک سی اف آر چین شنیده شده است. در ‍ژانویه

قیمت سنگ آهن در چین ۶/۸ درصد افت داشته از جانب بازار فولاد چین و بورس فیوچرز آن تحت فشار بوده است. موجودی سنگ آهن وارداتی بنادر چین ۹۲ میلیون تن ثبت شد که از سپتامبر ۲۰۱۲ بی سابقه بوده است.

قراضه

هفته گذشته ترک ها تمایل چندانی به خرید قراضه از امریکا نشان ندادند و اخیرا به بازار قراضه اروپا یا بیلت سی آی اس توجه بیشتری دارند. آخرین قیمت قراضه وارداتی ۳۷۷ دلار هر تن سی اف آر بوده که تا ۷ دلار هر تن نسبت به اوایل هفته پایین تر بوده است.

قراضه سنگین کلاس یک در بازار داخلی امریکا به طور میانگین ۳۹۸ دلار و ۵۰ سنت هر لانگ تن ثبت شده که نسبتا باثبات بوده است. آخرین قیمت پیشنهادی قراضه کانتینری خلوص ۲۰-۸۰ امریکا برای صادرات به تایوان ۳۵۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شده ولی تایوانی ها بیشتر از ۳۴۵ دلار حاضر به خرید نیستند.

در بازار داخلی ژاپن قیمت خرید قراضه ۵ دلار هر تن پایین آمده بین ۳۵۰ تا ۳۷۰ دلار هر تن ثبت شد. قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن به کره با ۴ دلار افت نسبت به معاملات قبلی ۳۴۷ دلار هر تن فوب ثبت شد.

 

بیلت

هفته گذشته بیلت صادراتی سی آی اس ۵ تا ۱۰ دلار نسبت به اواسط ژانویه افت داشته ۵۳۰ تا ۵۴۰ دلار هر تن سی اف آر به عربستان پیشنهاد شد و در ۵۳۰ دلار معامله شد. حجم صادرات بیلت سی آی اس روندی رو به پایین به خود گرفته است و ظاهرا در آینده نزدیک ادامه دارد.

بیلت صادراتی ترکیه نیز ۵ دلار هر تن نسبت به دو هفته قبل پایین آمده در عربستان ۵۴۵ تا ۵۵۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد ولی خریداری نداشت.

بیلت در بازار ایران

بیلت هفته آرامی را پشت سرگذاشت. قیمت بیلت در انزلی از روز شنبه ۱۵۱۰ تومان گفته می شد ولی بعلت محدود شدن واردات، تناژ چشم گیری برای عرضه نبود. کل واردات دیماه به ۲۹ هزار تن رسیده که قسمت عمده آن در بنادر جنوبی تخلیه شده است. برف و سرما باعث توقف معاملات در هفته گذشته شد بخصوص که گاز و برق کارخانه ها هم با قطعی روبرو بود به همین علت معاملات چشم گیری در بازار صورت نگرفت. با این حال هفته خوبی برای فولاد خوزستان بود که حدود ۱۵۰ هزار تن شمش خود را در قیمت پایه ۱۳۸۰ تومان بفروشد. با این قیمت حاشیه سود سازندگان مقاطع در حداقل خود قرار دارد.

عده ای از دست اندرکاران اعتقاد دارند این کارخانه در مراحل بعدی عرضه، باید قیمت خود را پائین بیاورد در غیر این صورت با حفظ شرایط فعلی برای بازار مقاطع، نباید تقاضای جدی برای شمش این کارخانه وجود داشته باشد هر چند که شرایط پرداخت را طولانی تر قرار دهد.

 

مقاطع

در بازار مقاطع امریکا سرمای هوا و یخبندان موجب رکود بازار ساخت و ساز شده قیمت مقاطع را متوقف کرده است. میلگرد ۶۹۰ تا ۷۰۰ دلار هر تن درب کارخانه بود ولی انتظار می رود با افت قیمت قراضه، میلگرد نیز در این کشور کاهش قیمت داشته باشد. میلگرد وارداتی ۶۴۰ تا ۶۵۰ دلار هر تن سی اف آر بود.

در جنوب اروپا آخرین معاملات میلگرد صادراتی در ۴۶۰ تا ۴۶۳ یورو هر تن فوب بسته شد که تا ۵ دلار نسبت به اواسط ژانویه بالا رفت چون تقاضا در بازار ساخت و ساز الجزایر رشد داشت.

در عربستان هفته گذشته خریداران میلگرد فعال تر شدند و با تخفیف هایی که ترکیه داد میلگرد را در ۵۷۴ دلار هر تن سی اف آر خریدند. قیمت نسبت به دو هفته قبل ۵ تا ۱۰ دلار افت داشته است.

در چین باید منتظر باز شدن بازار پس از تعطیلات سال نو چینی بود تا روند بازار مقاطع نیز روشن شود.

مقاطع در بازار ایران

بازار مقاطع هفته راکدی را پشت سر گذاشت. اول هفته قیمت ها رو به کاهش بود و میلگرد روزانه ۵ تومان پائین آمد. کارخانه های نیشابور و اهواز در مقابل کاهش قیمت مقاومت کردند ولی از اواخر هفته، بعد از مدت ها عرضه بعضی از میلگردهای ذوب آهن در بازار بصورت جدی مطرح شد ولی قیمت این محصولات هنوز با تقاضای بازار فاصله دارد. از دوشنبه به بعد بازار بعلت برف و سرما متوقف شد و تقاضا به حداقل خود رسید. در هفته گذشته شاهد رقابت تیرآهن های محصول اهواز و یزد با ذوب آهن بودیم. محصولات این دو کارخانه که تفاوت کیفی جدی با ذوب آهن ندارند با قیمت های بسیار ارزانتر در بازار عرضه می شدند با اینکه قیمت تمام شده محصول ذوب آهن پائین تر است، روند عرضه تیرآهن محصول کارخانه هایی مثل اهواز، یزد یا مشهد در شرایط رقابتی فعلی، تاثیر جدی در بازار این کالاها خواهد گذاشت.

با روشن شدن چشم انداز بودجه تقاضای تجار برای ذخیره سازی فولاد هر روز کمتر می شود به همین علت انتظار می رود قیمت پائین بیاید .

 

ورق

قیمت ورق تخت در بازار داخلی امریکا ۸۹۰ تا ۹۲۰ دلار هر تن ثبت شد که ۳۰ دلار بالا رفته و اختلاف آن با قیمت وارداتی بیشتر شده است. از ابتدای سال جاری در مجموع قیمت ورق تخت در بازار داخلی این کشور ۱۰۰ دلار هر تن رشد داشته است. در حالی که قیمت های وارداتی حداکثر ۱۰ دلار هر تن بالا رفت.

در ترکیه ورق گرم در بازار داخلی دو هفته اخیر ۵ تا ۱۰ دلار هر تن پایین آمده ولی تمایل به خرید بهتر نشده است. ورق گرم صادراتی ماه مارس ترکیه نیز دو هفته اخیر ۵ دلار افت داشته به ۵۸۰ تا ۵۸۵ دلار هر تن فوب رسید.

در چین و خاور دور بازار ورق همچون سایر بازارها در تعطیلات سال نو بود و فعالیتی نداشت برخی انتظار دارند قیمت ها هفته آینده بالا برود.

ورق گرم صادراتی هند ۲۰ دلار برای فوریه بالا رفته حداکثر ۵۷۵ دلار هر تن فوب ثبت شد ولی خریداری نداشت چون در بازارهای مشتری از جمله خاورمیانه و اروپا قیمت های داخلی ارزان تر است.

ورق در بازار ایران

ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر از اول هفته ۱۸۴۵ تومان در انزلی پیشنهاد می شد که تا آخر هفته تقریبا ثابت ماند، علت اصلی بارش برف و بسته شدن مبادی تحویل بخصوص انزلی بود . ورق های گرم ضخامت تا ۱۵ میلیمتر هم با کاهش بسیار کم قیمت روبرو بود، ضمن آنکه عرضه آنها هم با محدودیت روبروست. ورق های ۱۲ میلیمتر به بالا روز دوشنبه با افزایش محدود قیمت روبرو شد و تا پایان هفته قیمت آن هر کیلو ۵ تومان بهبود پیدا کرد ولی سرما و رکود بازار این تغییر را جدی نگرفتند . ورق های وارداتی در بازار کمتر عرضه می شوند چون روند واردات بسیار کاهش یافته است ولی تقاضا هم چندان جدی نیست بنابراین محدودیت عرضه این کالاها تاثیر چشم گیری بر بازار ندارد.

ورق سرد با بازار با ثباتی روبرو بود. برف باعث توقف جابجائی این کالا شد به همین دلیل عملا معاملات متوقف گردید ولی عرضه ورق سرد با محدودیت شدید روبروست ضمن آنکه نشانه هائی از افزایش تقاضای آن هم دیده می شود.

ورق گالوانیزه همچنان در آرامش به سر می برد ورشکستگی ۳ نفر از بنکداران این کالا در هفته گذشته باعث توقف معاملات در هفته قبل شد ضمن آنکه موجودی این کالا هم بسیار محدود شده است.

button print grnw20 گزارش هفتگی بازار فولاد  گزارش هفته 6 سال 2014