چهارشنبه : ۲۴ مهر ۱۳۹۸

خانه» آخرین اخبار» اخبار بورس» فولاد » ۷۰ درصد نیاز کشور به فولاد وارد می‌شود
تاریخ انتشار سه شنبه ۴ تیر ۹۲ - ۱۳:۰۵

۷۰ درصد نیاز کشور به فولاد وارد می‌شود

به گزارش مای استیل – رمضانعلی سبحانی فر با بیان اینکه بهره برداری کافی از معادن کشور نمی شود، تصریح کرد: علاوه بر این، مشکل اصلی ما عدم ایجاد ارزش افزوده در معادن است.


به گزارش مای استیل،عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با انتقاد از عدم بهره برداری از طرح‌های فولادی‌ ،گفت: در حال حاضر حدود ۲۶میلیون تن فولاد در کشور نیاز داریم که حدود ۱۲میلیون تن در داخل تولید و مابقی به صورت واردات تامین می‌شودکه اگر هشت طرح فولادی تکمیل شود،نیاز کشور به فولاد را می‌توان از داخل تامین‌کرد.
نماینده مردم سبزوار،جغتای،جوین،خوشاب وداورزن در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه رویکرد کشور بیشتر به سمت خام فروشی بوده است، افزود: این معضل بزرگ، زیان و خسارت بزرگی برای کشور داشته است به طوری که سنگ آهن از دورترین نقطه کشور به میزان بالایی خریداری می شود و بعد از طی هزاران کیلومتر به چین و هند می رود و در آنجا فراوری می شود و پس از تبدیل به فولاد یا شمش مجدد با قیمت چند برابر آن را خریداری می کنیم که در این شرایط ذخایر ارزی کشور به میزان قابل توجهی هدر می رود.
وی با بیان اینکه صنایع تبدیلی معدنی به اندازه کافی در کشور نداریم، ادامه داد: ما در سال ۸۶ ایجاد هشت طرح فولادی را مصوب کردیم و پیش بینی شد که اگر این هشت طرح فولادی تکمیل شوند نیاز ما در فولاد از داخل تامین می شود و ضرورتی به صادرات سنگ آهن و واردات فرآوری شده نخواهیم داشت.
این نماینده مردم در مجلس نهم در توضیح مطلب فوق افزود: اما امروز بعد از گذشت ۸ سال از مصوبه مذکور به دلیل ضعف مدیریت هنوز هیچ یک از هشت طرح فولادی کشور به بهره برداری نرسیده است و همچنان معادن کشور به صورت خام به خارج از کشور صادر و بعد از فرآوری، مجدد با ارز بالاتر به داخل کشور وارد می شود.
سبحانی فر اشتغال زایی را یکی از مولفه‌های تکمیل هشت طرح فولادی عنوان کرد و گفت: همچنین با بهره برداری از هشت طرح فولادی ضمن اینکه برای کشور ارزش افزوده می شود، از خروج ارز از کشور نیز جلوگیری خواهد شد.
بیش از ۶۰ درصد نیاز کشور به فولاد وارد می شود
وی در بخش دیگری از اظهاراتش با انتقاد از عدم بهره برداری از هشت طرح فولادی گفت: در حال حاضر حدود ۲۶ میلیون تن فولاد در کشور نیاز داریم که حدود ۱۲ میلیون تن در داخل تولید می شود و حدود ۱۴ میلیون تن نیز باید به کشور وارد شود.
این نماینده مردم در مجلس نهم تصریح کرد: اگر هشت طرح فولادی تکمیل شده بود تمام نیاز کشور به فولاد را می توانستیم از داخل تامین کنیم اما در حال حاضر بیش از ۶۰ تا ۷۰درصد نیاز کشور به فولاد را وارد می کنیم که این زیان بسیار بالایی است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان خاطرنشان کرد: هشت طرح فولادی قرار بود تا پایان برنامه چهارم تکمیل و به بهره برداری برسند.

button print grnw20 70 درصد نياز کشور به فولاد وارد مي‌شود