دوشنبه : ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

خانه» آخرین اخبار» آلومینیوم » آلومنیوم «المهدی» ۸۳۰ میلیارد زیر قیمت درحال واگذاری است/لزوم عدم واگذاری تا تدوین گزارش سازمان بازرسی
تاریخ انتشار سه شنبه ۱۷ شهریور ۹۴ - ۰۸:۵۱

آلومنیوم «المهدی» ۸۳۰ میلیارد زیر قیمت درحال واگذاری است/لزوم عدم واگذاری تا تدوین گزارش سازمان بازرسی

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: آلومنیوم «المهدی» بدون مزایده و ۸۳۰ میلیارد زیر قیمت درحال واگذاری است.

جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی ، با اشاره به اینکه شرکت آلومینیوم «المهدی» هرمزگان یکی از بزرگترین صنایع ملی کشور است، گفت: ما در قالب کمیسیون امنیت ملی مجلس البته در مجلس هشتم از این کارخانه بازدید کردیم.

وی از به کارگیری فناوری ایتالیایی در این شرکت سخن گفت و افزود: این کارخانه دو خط تولید ۱۱۰هزار تنی و ۲۳۵هزار تنی دارد که اولی به طور کامل و دومی با ۵۰درصد ظرفیت در حال کار است.

کریمی قدوسی با اشاره به اینکه هم اکنون صنعت آلومینیوم «المهدی» ۳۴۵هزار تن شمش آلومینیوم در سال تولید می کند، گفت: مواد اولیه این صنعت از معادن جاجرم و بخشی نیز به کشور وارد می شود.

*۴۳۰ میلیارد تومان شمش آلومینیوم در انبارهای آلومنیوم «المهدی»

وی میزان شمش آلومینیوم ذخیره شده در انبارهای کارخانه المهدی را در حدود ۸۰هزار تن خواند و با اشاره به اینکه بهای هر کیلو شمش آلومینیوم ۵هزار و ۵۰۰تومان است، اضافه کرد: این به آن معنی است که هم اکنون حدود ۴۳۰ میلیارد تومان شمش آلومینیوم در انبارهای این کارخانه وجود دارد.

*«المهدی» بدون مزایده و با عجله در حال واگذاری است

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس سیاست های واگذاری این کارخانه یک بار به مزایده گذاشته شده که البته زیر قیمت کارشناسی بوده است، بنابراین بر اساس قانون باید مجدداً به مزایده گذشته می شد در حالی که اکنون بدون مزایده و از طریق مذاکره در حال واگذاری به شرکت فروآلیاژ گنو است.

وی از پرونده ۹۰ میلیارد تومانی اختلاس در این کارخانه خبر داد و با اشاره به اینکه سازمان بازرسی کل کشور نیز به این موضوع ورود کرده است، اظهار داشت: کارخانه با عجله بسیار و به میزان ۸۳۰ میلیارد تومان زیر قیمت رسمی کارشناسی در حال واگذاری است.

کریمی قدوسی در ادامه گفت: به خریدار گفته شده است ۱۰درصد بهای کارخانه را که ۱۳۰ میلیارد تومان می شود به عنوان قسط اول واریز کرده و صنعت را تحویل بگیرد در حالی که تنها شمش انبار شده داخل کارخانه ۴۳۰میلیارد تومان است.

*وزیر اقتصاد تا صدور گزارش سازمان بازرسی کل کشور صبر کند

وی اضافه کرد: تذکر ما به آقای طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی این است که دست کم ۱۵ روز تا صدور گزارش سازمان بازرسی کل کشور صبر کرده و از واگذاری صنعت آلومینیوم «المهدی» خودداری کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، گفت: صنعت آلومینیوم المهدی صنعتی فوق العاده مهم است که شرایط حراج آن بدینگونه زیر قیمت باید مورد شفاف سازی واقع شود و انتظار این است که این دولت اشتباهات دولت گذشته را درباره واگذاری ها تکرار نکند.

button print grnw20 آلومنیوم «المهدی» ۸۳۰ میلیارد زیر قیمت درحال واگذاری است/لزوم عدم واگذاری تا تدوین گزارش سازمان بازرسی