دوشنبه : ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

خانه» آخرین اخبار» آلومینیوم » آلومینیوم المهدی و هرمزال ۴۳۰ میلیارد تومان زیر قیمت کارشناسی فروخته شد/ معامله باطل نشود، به مردم گزارش می دهیم
تاریخ انتشار چهارشنبه ۲۵ شهریور ۹۴ - ۰۸:۲۲

آلومینیوم المهدی و هرمزال ۴۳۰ میلیارد تومان زیر قیمت کارشناسی فروخته شد/ معامله باطل نشود، به مردم گزارش می دهیم

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه شرکت آلومینیوم المهدی و طرح هرمزال حداقل ۴۳۰ میلیارد تومان زیر قیمت کارشناسی فروخته شده، گفت: نامه ای با امضای نمایندگان به وزیر اقتصاد نوشتیم که با توجه به زیان بیت المال، اگر معامله باطل نشود به مردم گزارش می دهیم.

ابوالقاسم جراره نماینده بندر عباس،قشم، حاجی آباد، بندر خمیر و ابوموسی در مجلس ، در مورد واگذاری آلومینیوم المهدی و هرمزال افزود: هیأت واگذاری باید در قیمت گذاری عدالت را رعایت می کرد، اما در عمل، قیمت فروش این کارخانه ۴۳۰ میلیارد تومان ارزانتر از نرخ کارشناسی شده بوده است.

وی افزود: کارخانه ای که ۳ هزار میلیارد تومان برای احداث آن پول می خواهد، با ۱۰ درصد قیمت واگذار شده و در دو مرحله به مزایده گذاشته شد که مشتری نداشته و بعد از طریق مذاکره به قیمت ارزان ۱۴۰ میلیارد تومان نقدی ۱۰ درصد نقدی و بقیه ظرف ۷ سال قسطی و به میزان ۴۳۰ میلیارد تومان زیر قیمت کارشناسی فروخته اند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: در حالی که موجودی شمش آلومینیوم و ضایعات در کارخانه حداقل ۶۰۰ میلیارد تومان می ارزد که فقط ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیارد تومان ضایعات کارخانه ارزش دارد و قابل فروش است، اما این کارخانه بسیار ارزان فروخته شده است.

نماینده بندرعباس با بیان اینکه از سه سال قبل مرتب به رئیس سازمان گسترش و نوسازی معادن معادن (ایمیدرو) تذکر داده ایم که این کارخانه به دلیل ضعف مدیریت و سوء استفاده با ۵۰ درصد ظرفیت کار می کند و مشکل تأمین برق دارد، اما گوش کسی بدهکار نبود و انگار کارخانه را عمداً به ورشکستگی سوق دادند.

وی افزود: اگر کارخانه با ظرفیت کامل کار کند، هیچ مشکلی ندارد، چون هرمزال کارخانه جدیدی است که سال ۸۸ راه ادازی شد و آلومینیوم المهدی از سال ۶۹ شروع شده و سال ۷۷ یا ۷۸ به بهره برداری رسید و هنوز کارخانه جوانی است و نباید ورشکسته و یا زیان ده باشد. در هرمزال جدیدترین تکنولوژی به کار گرفته شده، اما متأسفانه با سوءمدیریت و سوءاستفاده زیر ۵۰ درصد ظرفیت کار کرده است.

وی در مورد این که الان به دلیل رکود همه کارخانه ها زیر ۵۰ درصد ظرفیت کار می کنند، گفت: این کارخانه قبل از رکود هم از سه سال قبل به خاطر عدم تامین برق کافی و سوء مدیریت، زیر ۵۰ درصد کار می کرد.

نماینده بندرعباس گفت: این کارخانه در حال حاضر ۳۰۰ میلیارد تومان بدهی برق به استان هرمزگان دارد، اما عده ای آشنا به امور هستند که از قصد سعی داشتند کارخانه را ضعیف نشان دهند و آن را به زیان دهی و ورشکستگی بکشانند یا برخی سهام کارخانه ها را ضعیف نشان دهند و بعد که خودشان به حداقل قیمت خریداری کردند، آن را به سوددهی برسانند.

جراره با بیان اینکه در ۲۷ مهرماه ۹۱ در مجلس شورای اسلامی نطقی داشتم، گفت: در آن روز عنوان کردم، چرا از ظرفیت کارخانه آلومینیوم المهدی و هرمزال به خوبی استفاده نمی شود، اما عده ای از روز اول می گفتند، این کارخانه ها باید واگذار شود.

* مردم در کجای واگذاری قرار دارند؟

نماینده بندرعباس افزود: اگر قرار است کارخانه واگذار شود، چرا به خود مردم استان هرمزگان نمی دهند، که اگر هم ارزان فروخته شد و یا رانتی بود، به همه مردم برسد، نه اینکه از طریق مذاکره، کارخانه و رانت آن به یک فرد برسد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: خریدار کارخانه قرار شده فقط ۱۴۷ میلیارد تومان یعنی ۱۰ درصد قیمت کارخانه را پول بدهد و صاحب صنعت عظیم و بزرگی شود که ۳ هزار میلیارد تومان پول دارد و فقط ۶۰۰ میلیارد تومان موجودی شمش و ضایعات آن است.

*کارخانه ای با مزیت فراوان

جراره افزود: کارخانه آلومینیوم المهدی در حدود یک کیلومتری دریای آزاد و در منطقه ویژه اقتصادی قرار دارد و دارای مزیت صادراتی و وارداتی است، از معافیت مالیاتی برخوردار است و امتیازات زیادی دارد. در کارخانه فضای وسیع در حدود ۱۰۰ هکتار محوطه، آب و برق، دستگاه آب شیرین کن و امکانات فراوان وجود دارد، حتی تیم فوتبال و تیم های دیگر ورزشی نیز دارد که امروز (سه شنبه ۲۴ شهریور ۹۴) هم بازی فوتبال داشتند، اما آن ورزشکاران هم از واگذاری کارخانه ناراحت بودند.

وی افزود: البته آلومینیوم المهدی یک شریک خارجی دارد و تعهداتی نسبت به وی دارد که ظاهراً ۲۰۰ میلیون دلار آن فرد از کارخانه مطالبه دارد و یکسری هم بدهی های دیگر است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مورد اینکه مگر قرار نیست همه درآمدهای دولت و پرداخت ها از طریق خزانه باشد و چرا در قرارداد فروش کارخانه دولتی مقرر شد، خریدار شمش ها را بدون واریز پول به خزانه به فروش برساند و به بدهی کارخانه را بپردازد، گفت: حرف ما همین است که این کار یعنی تخلف است و چه ضرورتی دارد که از روش های غیرقانونی در فروش اموال دولت که متعلق به بیت المال است استفاده شود، این قرارداد ایراد دارد.

وی گفت: پیشنهاد من به سازمان خصوصی سازی این است که مردم استان هرمزگان آماده هستند کارخانه را بخرند و اگر رانتی هست برای مردم باشد نه برای یک فرد. در کارخانه مقدار زیادی شمش وجود دارد اما الان به دلیل سوءمدیریت درگیری بین افراد وجود دارد.

جراره با بیان اینکه فلسفه واگذاری کارخانه های دولتی افزایش بهره وری و نوسازی صنعت است، گفت: متأسفانه بعد از واگذاری ها هیچ نظارتی نمی شود و خریدار اولین کار که انجام می دهد، کارگران را اخراج کرده و مشکل اجتماعی برای شهر ایجاد می کند و هیچ تعهدی نسبت به شاغلان ندارند و بهره وری هم افزایش نمی یابد، بلکه معمولاً زمین کارخانه ها را قطعه قطعه کرده و می فروشند.

جراره تأکید کرد: ما مخالف اجرای سیاست اصل ۴۴ و واگذاری تصدی دولت نیستیم، اما هیأت واگذاری نقش نظارتی ضعیفی دارد و دو نماینده مجلس هم که عضو ناظر هیأت واگذاری هستند، نظارتی بر کار کارشناسی قیمت گذاری نمی کنند و بعد از واگذاری به هیچ وجه بهره وری بیشتر نشده است، در واگذاریها معمولا زمین های کارخانه ها به فروش می رسد و از این طریق چند برابر قیمت کارشناسی سود به دست می آورند.

جراره در مورد نحوه واگذاری گفت: هیأت وا گذاری باید بین سود بخش خصوصی و منافع بیت المال تعادل ایجاد کند. در این واگذاری ۱۴۰ میلیارد تومان یعنی ۱۰ درصد قیمت نقدی دریافت شده و بقیه که حدود ۱۴۰۰میلیارد تومان است، ظرف ۷ سال باید پرداخت شود. صنعتی که امروز ۳ هزار میلیارد تومان ارزش دارد.

وی افزود: سال گذشته به دلیل سوءمدیریت، بحران کارگری در هرمزال و آلومینیوم المهدی مشاهده شد. همان زمان به آقای کرباسیان اعلام کردم سوءمدیریت مشاهده می شود، اما بی توجهی شد و اهمیتی به تذکرات داده نشد و بعد از ۸ ماه آقای توکلی نماینده تهران در رسانه ها از زیان ملت در واگذاری سخن گفت.

جراره در مورد اینکه آیا خریدار شرکت آلومینیوم المهدی اهلیت این کار را دارد، گفت: البته آن فرد قبلاً در معادن کار کرده، اما در تولید آلومینیوم نمی دانم سابقه دارد، به هر حال اهلیت مسئله مهمی است و خریدار باید کارخانه واگذار شده را تبدیل به احسن کند و بهره وری را افزایش دهد، نه اینکه تغییر کاربری دهد و فقط زمین بفروشد.

*نامه نمایندگان به وزیر اقتصاد

نماینده بندرعباس با اشاره به نامه مکتوب تعدادی از نمایندگان به وزیر اقتصاد گفت: در آن نامه به وزیر اعلام کردیم که اگر معامله فروش آلومینیوم المهدی و هرمزال اصلاح نشود، به اطلاع مردم می رسانیم و به موازات آن از قوه قضائیه و سازمان بازرسی کل کشور پیگیری منافع بیت المال را خواهیم داشت.

این نماینده مجلس در مورد گفته یک مدیر که سازمان خصوصی سازی کاری به صحت و سقم گزارشها ندارد و یا مدیر دیگر در ایمیدرو که گفته به ما گفته شد این کارخانه را بفروشید و ماهم واگذار کردیم، گفت: عده ای از مدیران دلشان برای بیت المال نمی سوزد، در حالی که باید بدانند یک مدیر امین بیت المال مسلمین است و نباید به راحتی از منافع ملت چشم پوشی کند.

جراره افزود: به سازمان خصوصی سازی گفتیم، چرا این کارخانه را ۴۳۰ میلیارد تومان زیر قیمت کارشناسی فروخته اید، گفته شد،چون کمتر از ۲۰ درصد قرارداد زیان بعدا مشخص شد، بنابراین مشمول خیار غبن نمی شود و نمی توان معامله را به هم زد، در حالی که سؤال ما این است که مگر زیان ۴۳۰ میلیارد تومان، عدد کوچکی است که از بیت المال ضایع شده است؟

button print grnw20 آلومینیوم المهدی و هرمزال ۴۳۰ میلیارد تومان زیر قیمت کارشناسی فروخته شد/ معامله باطل نشود، به مردم گزارش می دهیم