دوشنبه : ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

خانه» آخرین اخبار» آلومینیوم » آلومینیوم جنوب با تاخیر ۱۰ساله شروع به کار کرد
تاریخ انتشار چهارشنبه ۲۰ آبان ۹۴ - ۱۰:۴۴

آلومینیوم جنوب با تاخیر ۱۰ساله شروع به کار کرد

ایران یکی از بهترین کشورها برای افزایش تولید شمش آلومینیوم در جهان به شمار می رود به ویژه در جنوب کشور که با داشتن بیش از ۹۰۰ کیلومتر نوار ساحلی به آب های آزاد دسترسی آسانی دارد.

به این مزیت ها نزدیکی به منابع عظیم گازی را اضافه کنید که دومین ماده اولیه تولید آلومینیوم است و می تواند جایگاه ایران را در این صنعت شاخص کند. از طرف دیگر برنامه ریزی کشورهای حاشیه خلیج فارس برای احداث کارخانه های یک تا ۲میلیون تنی آلومینیوم می تواند جایگاه ایران را در این بخش به مخاطره انداخته و گوی رقابت را از ما برباید.

در حال حاضر ۲ کارخانه آلومینیوم «المهدی» و «هرمزال» با مجموع تولید ۲۵۰هزار تن و «ایرالکو» با ۱۸۰هزار تن شمش آلومینیوم تنها تولیدکنندگان شمش آلومینیوم کشور هستند و تولید این ۲ کارخانه با چشم انداز ۱۴۰۴ آلومینیوم کشور که تولید ۱/۵میلیون تن است، خیلی فاصله دارد.

به همین منظور ۱۰سال پیش در منطقه لامرد جنوب ۲۰هزار هکتار برای احداث کارخانه آلومینیوم جنوب به ظرفیت ۹۰۰ هزار تن است که در فاز نخست با ظرفیت ۳۰۰هزار تن اختصاص یافت که احداث آن به تازگی وارد فاز اجرایی شده است.

در عمر ۴۵ساله صنعت آلومینیوم کشور این صنعت از رشد چندان مناسبی در تولید برخوردار نشده و همچنان بخشی از نیاز کشور از طریق واردات تامین می شود بنابراین با توجه به مزیت هایی که در کشور برای راه اندازی کارخانه تولید شمش آلومینیوم در ۳ کیلومتری ذخایر گاز ایران وجود داشت راه اندازی چنین کارخانه ای لازم و اجباری به نظر می رسید.

در این باره محمدمهدی مستقیمی، مدیرعامل مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب با حضور در بیست ویکمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات به سوالات خبرنگار ما درباره روند پیشرفت این کارخانه پاسخ داد که در ادامه می آید.

آیا پروژه مجتمع آلومینیوم جنوب کار احداث کارخانه را آغاز کرده است؟

پروژه آلومینیوم جنوب ۱۰ سال پیش شروع شده و کارهای اساسی و پایه ای آن انجام شد ولی این مسئله منجر به شروع عملیات احداث کارخانه در سال های گذشته نشد.

بحث تحریم ها، موانع داخلی و مقاومت بانک ها باعث شد عزم جدی از طرف سهامداران برای اینکه این پروژه آغاز شود، دیده نشود به همین دلایل این پروژه تاخیر فراوانی داشت.

اما پس از تاخیر ۱۰ساله سرانجام در زمان فعالیت دولت تدبیر و امید و حدود یک ماه پیش احداث کارخانه آلومینیوم جنوب آغاز شد. با توجه به اینکه هزینه های احداث کارخانه سنگین بود منجر به گشایش ال سی و گشایش اسنادی برای تامین سرمایه مورد نیاز از منابع خارجی شد و در حال حاضر پس از گذشت ۶ماه از گشایش اعتبار پروژه ساخت کارخانه شروع شده که تاکنون هم از پیشرفت بسیار مناسبی برخوردار بوده است.

برای اتمام این پروژه چه زمانی تعیین شده و آیا اعتبارات به طور کامل برای اجرای پروژه دریافت شده است؟

این پروژه به صورت «ای پی سی» است و پیمانکار تعهد کرده پروژه را در مدت ۳۰ ماه تحویل دهد بنابراین نگرانی از بابت تامین اعتبارات وجود ندارد. گفتنی است اعتبارات ریالی مورد نیاز این پروژه چندان زیاد نیست و از نظر ارزی هم اعتبارات از سوی پیمانکار چینی گشایش یافته است.

ظرفیت تولید این کارخانه در فاز نخست ۳۰۰هزار تن آلومینیوم خواهد بود که پیمانکاران تعهد کرده اند تا ۳۰ ماه دیگر پروژه به اتمام برسد و کار تولید آغاز شود. این پروژه جزو بزرگترین پروژه های ملی کشور است که با اجرای فاز نخست آن ظرفیت تولید آلومینیوم در کشور نزدیک به ۲ برابر افزایش پیدا خواهد کرد. این پروژه کار بزرگی است که در حوزه صنعت و معدن بزرگترین پروژه کشور به شمار می آید. با این نگاه می توان گفت که این پروژه یکی از بزرگترین دستاوردهای دولت بوده است.

ارزیابی شما از بازار فروش آلومینیوم و پیش بینی بازار در سال های آینده چیست؟

۴۵سال از زمان آغاز صنعت آلومینیوم در کشور می گذرد و در این مدت ظرفیت تولید کشور به حدود ۳۰۰هزار تن شمش آلومینیوم رسیده اما با راه اندازی آلومینیوم جنوب این میزان به ۶۰۰هزار تن یعنی ۲ برابر خواهد رسید که این خبر بسیاری خوبی برای این صنعت است. استفاده از آلومینیوم در سال های آینده بسیار گسترش پیدا خواهد کرد و ما در زمانی که کارخانه آماده بهره برداری شود یعنی در اواخر سال ۲۰۱۸م به بازار خوبی وارد خواهیم شد.

گفتنی است هر قدر در حوزه فناوری پیشرفت های خوبی حاصل شود نقش آلومینیوم با توجه به سبک بودن و سایر مزیت ها پررنگ تر خواهد شد چراکه این محصول قابلیت بازیافت دوباره و سازگار بودن با محیط زیست را دارد.

همچنین با توجه به تحول در صنایع مختلف ازجمله خودرو، کشتی سازی، ساختمان، بسته بندی و پزشکی، تقاضای جهانی برای آلومینیوم روز به روز رو به افزایش است بنابراین چون ایران از لحاظ انرژی برای تولید این فلز مزیت دارد آلومینیوم جنوب در منطقه می تواند از شرایط مناسبی برخوردار شود.

آیا در این کارخانه به جز شمش محصولات دیگری هم تولید خواهد شد؟

در حال حاضر بخش عمده ای از آلیاژ آلومینیوم و بیلت از سایر کشورها وارد ایران می شود اما آلومینیوم جنوب به این نیاز پاسخ خواهد داد و از ۳۰۰هزار تن شمش آلومینیومی که در این مجموعه تولید می شود حدود ۱۵۸هزار تن خوراک کارگاه ریخته گری و آلیاژسازی همین مجتمع خواهد بود.

البته آلومینیوم آلیاژی براساس سفارش مشتری تهیه می شود و مشتریان سفارشات خود را اعلام می کند و براساس قراردادهای مشخص شده محصولات تحویل داده می شود. آلومینیوم جنوب می تواند محصولات مورد نیاز صنایع مختلف کشور را در قالب بیلت و انواع آلیاژها تولید و به بازارهای داخلی کشور تحویل دهد که این مسئله تا حد زیادی مانع خروج ارز از کشور را می شود و می تواند مشکلات بازار داخلی را برطرف کند.

البته در صنایع پایین دستی به دنبال جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی هستیم در حقیقت شهرک پایین دستی «سالکو» در حال آماده شدن است و در صورت آماده شدن حاضریم به صورت مشارکتی با بخش خصوصی و دولتی در آن فعالیت کنیم.

آیا در تامین پودر آلومینا مشکلی وجود نخواهد داشت ؟

۸۰درصد از صنعت آلومینیوم جهان پودر آلومینای خود را تولید نمی کنند چراکه پودر آلومینا ماده ای است که تنها در چند نقطه از جهان استخراج و تولید می شود و ایران هم مانند بسیاری از کشورها این ماده را از سایر کشورها به ویژه گینه وارد می کند که این مسئله مشکلی برای ما ایجاد نمی کند چراکه اگر قادر به تامین آلومینا نباشیم می توانیم این مشکل را با قراردادهای بلندمدت برطرف کنیم زیرا آنچه به عنوان مزیت در این بازار می توانیم از آن نام ببریم بحث انرژی و برق است که ما در ایران داریم.

البته در این باره وزیر صنعت، معدن و تجارت هم پیگیری های مستمری برای فعال سازی قرارداد ایران و گینه و سرمایه گذاری مشترک بوکسیت در این منطقه انجام داده است.

بر اساس برنامه ریزی ها قرار است همچنان مشارکت با گینه ادامه پیدا کند؟ با توجه به مسافت زیاد ایران با گینه، واردات بوکسیت از آنجا به صرفه است؟

در حال حاضر مطالعاتی به وسیله کارشناسان مربوط به صورت مشترک با قزاقستان و گینه تا مشخص شود مشارکت با گینه به صرفه است یا نه و در نهایت گزارشی تهیه شود مبنی بر اینکه آیا مالکیت این معادن و ادامه فعالیت با گینه اقتصادی خواهد بود یا نه؟

با توجه به اینکه گینه اولویت نخست ما است در صورت داشتن توجیه اقتصادی روند فعالیت دنبال خواهد شد ولی مشکلی که در این باره وجود دارد این است که به دلیل دوری و فاصله زیاد ۲ کشور در زمینه حمل ونقل مواد اولیه صنعت آلومینیوم مشکلاتی وجود دارد به همین دلیل مطالعات بیشتری روی معادن قزاقستان انجام می شود که اگر به نتیجه برسد آنجا برای ما از نظر نزدیکی مسافت و حمل ونقل مزیت بهتری به شمار می آید.

button print grnw20 آلومینیوم جنوب با تاخیر ۱۰ساله شروع به کار کرد