جمعه : ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

خانه» آخرین اخبار» اخبار مهم» سنگ آهن» معدن » احتمال تبدیل ایران به واردکننده سنگ‌آهن دانه‌بندی تا ۳ سال آینده
تاریخ انتشار دوشنبه ۲۵ بهمن ۹۵ - ۱۲:۱۰

احتمال تبدیل ایران به واردکننده سنگ‌آهن دانه‌بندی تا ۳ سال آینده

دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران معتقد است: اگر وضعیت بازار داخلی و خارجی ادامه پیدا کند تا ۳ سال آینده مجبور به واردات سنگ‌آهن دانه‌بندی خواهیم بود.
احتمال تبدیل ایران به واردکننده سنگ‌آهن دانه‌بندی تا ۳ سال آینده

علیرضا سیاسی‌راد در نشست زنجیره ارزش آهن و فولاد کشور که صبح امروز در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، با بیان اینکه در حال حاضر تنها ۲۰ تا ۲۵ معدن از ۱۸۰ معدن بخش خصوصی فعال است، اظهار کرد: در صورت عدم تحریک بازار داخلی و خارجی ظرف ۲ یا ۳ سال آینده مجبور به واردات سنگ‌‌آهن دانه‌بندی خواهیم بود.

به گفته وی پیش بینی می‌شود میزان تولید فولاد در سال جاری ۱۵ تا ۲۰ میلیون تن باشد که برای این میزان نیازمند ۳۶ تا ۴۰ میلیون تن سنگ‌آهن خواهیم بود اما میزان تولید امسال در بخش سنگ‌آهن ۴۵ میلیون تن است. در نهایت با توجه به آمار یادشده سنگ‌اهن با مازاد ۷ تا ۸ میلیون تنی مواجه می‌شود. البته انتظار می‌رود این شرایط تا ۳ سال آینده ادامه پیدا کند زیرا در کنار افزایش ظرفیت اسمی کارخانه‌های فولاد در ۳ سال آینده میزان تولید واقعی بیش از ۲ میلیون تن نخواهد بود.

سیاسی‌راد معتقد است: در زنجیره ارزش فولاد باید از یک مدل ترکیبی استفاده شود. همچنین باید ابتدا و انتهای زنجیره، هدف نهایی و میزان ارزش نهایی که در این زنجیره ایجاد می‌شود در مطالعات تحلیلی مشخص شود.

button print grnw20 احتمال تبدیل ایران به واردکننده سنگ‌آهن دانه‌بندی تا ۳ سال آینده