دوشنبه : ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

خانه» آخرین اخبار» نفت » افزایش سهم نفت به ۱۵درصد تولید ناخالص ملی درسال ۹۵/ تداوم رشد اقتصادی و کاهش نرخ تورم
تاریخ انتشار شنبه ۷ آذر ۹۴ - ۱۶:۴۰

افزایش سهم نفت به ۱۵درصد تولید ناخالص ملی درسال ۹۵/ تداوم رشد اقتصادی و کاهش نرخ تورم

مشاور اقتصادی رئیس جمهوری با بیان اینکه کاهش نرخ تورم نقش مهمی در جذب سرمایه گذاری خارجی دارد، گفت: سهم نفت در تولید ناخالص ملی در سال آینده به ۱۵ درصد خواهد رسید.

مسعود نیلی امروز(شنبه) در همایش بین المللی رونمایی از مدل جدید قراردادهای نفتی افزود: سهم بخش نفت در تولید ناخالص ملی هیچگاه از ۱۰ درصد کمتر نبوده است.
وی با بیان اینکه نفت همواره نقشی تعیین کننده در اقتصاد ایران ایفا کرده است، افزود: دولت از درآمد حاصل از نفت برای سرمایه گذاری در بخش های زیربنایی و خدمات اجتماعی استفاده کرده است.
مشاور اقتصادی رئیس جمهوری اضافه کرد: در طول ۲۴ سال گذشته حدود ۵۳ درصد منابع دولت از صنعت نفت تامین شده که دولت آن را در بخش های مختلف هزینه کرده است.
نیلی با یادآوری اینکه درآمد نفتی کشور حاصل میزان تولید و قیمت در بازارهای جهانی است، گفت: تولید نفت ایران در سال های مختلف بین ۳٫۵ تا ۴٫۵ میلیون بشکه ثابت مانده که سبب شده است درآمدهای نفتی ایران از نوسانات قیمت، تاثیر زیادی بگیرد.
مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهوری گفت: با وجود این که نفت سهم اصلی را در سرمایه گذاری بخش های مختلف داشته اما سهم خود بخش نفت از سرمایه گذاری بسیار پایین بوده است.
نیلی با تاکید بر ضرورت افزایش سرمایه گذاری در بخش نفت اظهار داشت: در اسناد بالادستی کشور نیز بر جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی تاکید شده است.
مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهوری گفت: در اسناد بالادستی، شرایط مناسبی برای جذب سرمایه گذاری خارجی پیش بینی شده است.
نیلی اضافه کرد: روند نزولی نرخ تورم فضای امیدوارکننده ای را برای ورود سرمایه گذاران خارجی ایجاد کرده زیرا سرمایه گذاران به وجود تورم در یک کشور اهمیت زیادی می دهند.
وی افزود: برآورد مجامع اقتصادی بین المللی و داخلی نشان می دهد که در سال ۹۵ شاهد یک رشد اقتصادی مناسب و مطلوبی خواهیم بود.
وی اظهارداشت: بررسی ها حاکی است بخش نفت در سال ۲۰۱۶ نقش بهتری را در اقتصاد کشور ایفا می کند.

button print grnw20 افزایش سهم نفت به 15درصد تولید ناخالص ملی درسال 95/ تداوم رشد اقتصادی و کاهش نرخ تورم