دوشنبه : ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

خانه» آخرین اخبار» سنگ آهن» معدن » ایجاد واحدهای فرآوری مواد معدنی آذربایجان غربی لازمه توسعه اقتصادی
تاریخ انتشار چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۳ - ۱۲:۰۷

ایجاد واحدهای فرآوری مواد معدنی آذربایجان غربی لازمه توسعه اقتصادی

معاون امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی ایجاد واحدهای فرآوری مواد معدنی را لازمه توسعه اقتصادی استان دانست.

به گزارش مای استیل، اکبر طاهری ضمن تاکید بر تلاش جدی برای جذب سرمایه گذاری خارجی، جلوگیری از خام فروشی و افزایش فرآوری محصولات معدنی در آذربایجان غربی، افزود: در حال حاضر به دنبال تعیین و تصویب مشوقهای جذب سرمایه گذاری در بخش معدن آذربایجان غربی تا بتوانیم سهم بخش معدن را در تولید ناخالص استانی افزایش دهیم.

وی با اشاره به اینکه نگاه به بخش معدن باید همراه با توسعه صنایع معدنی بوده و چنانچه به این دو مقوله به صورت همزمان توجه شود سهم بخش معدن در تولید ناخالص ملی به عدد دو رقمی افزایش می یابد،‌اظهار داشت:‌ توسعه واحدهای فرآوری و تکمیلی مواد معدنی در آذربایجان غربی با توجه به پتانسیلهای موجود ضروری و لازمه توسعه اقتصادی منطقه به شمار می رود.

معاون امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعـت، معدن و تجارت آذربایجان غربی با بیان اینکه ۱۷ درصد از کل معادن سنگ های تزئینی کشور در آذربایجان غربی شناسایی و کشف شده، اظهار داشت: این در حالی است که فرآوری و صادرات سنگ‌های تزئینی که بخش مهمی از فعالیت‌های معدنی را تشکیل می‌دهند در این استان مغفول مانده است.

طاهری اکتشاف، بهره برداری، فرآوری و صادرات ۴ حلقه اصلی زنجیره معدن دانست و با بیان اینکه متاسفانه با وجود اینکه آذربایجان غربی رتبه سوم کشور را از لحاظ تنوع مواد معدنی به خود اختصاص داداه ولی این زنجیره در استان کامل نیست، ادامه داد:‌هم اکنون حدود ۴۹ واحد سنگبری در استان فعال بوده که جوابگوی نیازها نیست.

وی با عنوان اینکه متاسفانه فقط یک درصد از فراوری سنگ های تزئینی استخراج شده از معادن آذربایجان غربی در درون استان انجام می شود، اعلام کرد:استان با ۲۲۰ معدن سنگ تزئینی فعال ۱۷ درصد از کل معادن سنگ های تزئینی موجود در کشور را به خود اختصاص داده که شناسایی ذخایر عظیم و متنوعی از سنگ های تزئینی در بیش از ۱۰۰ نوع یکی از مزیت های مهم بخش معدن است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کشف و بهره برداری از ذخایر عظیم و بی بدیل از سنگ های تزئینی در استان انجام می شود، اضافه کرد: اما در طول چند سال اخیر به دلیل خروج اکثر این نوع ماده معدنی به صورت خام از استان از ارزش افزوده حاصل از فراوری آنها و سهم بزرگی که این بخش می توان در توسعه اقتصادی و صنعتی استان ایفا نماید بی بهره مانده ایم.

تیتان، کان سنگ طلا، باریت، فلدسپات، میکا، کان سنگ نقره و انواع سنگ های تزیینی مانند گرانیت، دولومیت، تراورتن، مرمر، گنگلومرا و بازالت انواع مواد معدنی استخراج شده از معادن آذربایجان غربی بوده که بیشترین معادن استان در شهرستانهای ارومیه، مهاباد، خوی و تکاب به ترتیب با تعداد معادن ۵۸ معدن، ۵۰ معدن، ۴۷ و ۴۲ معدن است .

button print grnw20 ایجاد واحدهای فرآوری مواد معدنی آذربایجان غربی لازمه توسعه اقتصادی