جمعه : ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

خانه» آخرین اخبار» اخبار مهم» فلزات گرانبها » ایران ۳۴۰ تُن ذخیره طلا دارد
تاریخ انتشار چهارشنبه ۲۵ فروردین ۹۵ - ۱۰:۲۴

ایران ۳۴۰ تُن ذخیره طلا دارد

معاون سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: بر پایه بررسی ها در ۱۲ استان کشور که از ۱۸ معدن طلا برخوردارند، ذخیره ای بالغ بر ۳۴۰ تن وجود دارد.

بهروز برنا در نشست تخصصی فعالان علوم زمین گفت: معدن زرشوران در استان آذربایجان غربی گواهی کشف ۱۰۶ تن و ذخیره احتمالی تا ۲۰۰ تن طلا دارد که اکتشاف در این معدن باید به طور جدی پیگیری شود.

وی آذربایجان غربی را استان طلایی کشور توصیف کرد و افزود: این استان روی کمربند طلازایی جهان قرار دارد که از اروپا آغاز شده و از ترکیه به ایران و سپس پاکستان می رسد. در این استان یکصد محدوده طلای در حال اکتشاف وجود دارد.

معدن طلای زرشوران، بزرگترین معدن طلای ایران در ۳۵ کیلومتری شهرستان تکاب در استان آذربایجان غربی واقع است.

نیم درصد ذخایر طلای جهان در آذربایجان غربی

به گفته معاون سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، ذخایر طلای جهان بالغ بر یکصد هزار تن است که ۴۷ هزار تنِ آن قطعی است و نیم درصد ذخایر قطعی جهانی این فلز گرانبها در استان آذربایجان غربی واقع است.

وی افزود: ایران یکی از ۱۰ کشور شاخصِ معدنیِ جهان و دارای هفت درصد ذخایر شناخته شده معدنی دنیاست و وجود ۶۸ نوع ماده معدنی به ویژه ۴۲ عنصر غیرفلزی و ۱۱ عنصر فلزی در ایران ثابت شده است. ایران ۶۰ میلیارد تن ذخایر شناسایی شده معدنی ایران دارد.

بر پایه آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران، اکنون در کشورمان ۵۴۰۰ معدن، فعال هستند که سالیانه نزدیک به ۴۰۰ میلیون تن مواد معدنی از آنها استخراج می شود.

button print grnw20 ایران ۳۴۰ تُن ذخیره طلا دارد