پنج شنبه : ۳ تیر ۱۴۰۰

خانه» آخرین اخبار » ایمیدرو ۱۰ هزار میلیارد تومان پروژه در کشور اجرا کرده است
تاریخ انتشار چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۲ - ۱۵:۵۷

ایمیدرو ۱۰ هزار میلیارد تومان پروژه در کشور اجرا کرده است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: ایمیدرو از سال ۸۴ تاکنون ۱۰ هزار میلیارد تومان به قیمت ثابت پرو‍ژه در بخش معدن و صنایع معدنی در کشور اجرا کرده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، امیر امینی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران گفت: از مهمترین این پروژه ها می توان به اجرای طرح های توسعه ای فولاد مبارکه، چادرملو، فولاد آذربایجان ، معادن گل گهر سیرجان و … اشاره کرد.
وی ارزش فعلی پروژه های مذکور را بین ۳۰ تا ۳۵ هزار میلیارد تومان برآورد کرد و افزود: برخی از این پروژه ها در اجرای قانون به بخش خصوصی واگذار شده است.
به گفته امینی از سال ۸۱ تاکنون حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان از سهام واحدهای تحت پوشش ایمیدرو واگذار شده که ۳۷۰۰ میلیارد تومان آن مربوط به سال ۹۱ است.
اختصاص یک هزار میلیار ریال برای تقویت بخش خصوصی
وی یکی دیگر از فعالیت های ایمیدرو را توانمندسازی بخش خصوصی کشور ذکر کرد و گفت: تاکنون حدود ۱۰۰۰ میلیارد ریال برای تقویت و توانمندسازی بخش خصوصی پرداخت شده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اهمیت جایگاه معدن در اقتصاد کشور اظهار داشت: امروز با ارزش پیدا کردن قیمت مواد معدنی و نقش تعیین کننده آن ، بخش خصوصی که تا گذشته در صنایع بزرگ معدنی ورود پیدا نمی کرد، اکنون وارد سرمایه گذاری شده است.
امینی افزود: ۶۸ نوع ماده معدنی با ۵۷ میلیارد تن ذخیره در کشور وجود دارد که چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن آن مربوط به سنگ آهن احتمالی است که ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تن آن قطعی شده است.
وی ادامه داد: در سال ۹۱ حدود ۱۰ میلیون تن سنگ آهن دانه بندی شده ، حدود ۲۹ میلیون تن کنسانتره و حدود ۲۰ میلیون تن گندله تولید شده است.
امینی با بیان اینکه اکنون حدود ۹۸ درصد معادن در اختیار بخش خصوصی است، تصریح کرد: فقط معادن استراتژیک در اختیار دولت است که تصمیم گیری در مورد آن در حیطه قانون اساسی است و اگر سیاستگذاری آن در اختیار دولت نباشد، نمی توان در مواقع بحران آن را مدیریت کرد.
لزوم اجرای به موقع طرح های فولادی
وی در بخش دیگری از این مصاحبه به صنعت فولاد اشاره کرد و گفت: در حال حاضر میزان واردات فولاد حدود ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ارزش حدود پنج میلیارد دلار است که با احتساب ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات مواد خام در مجموع بیش از ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار عدم النفع داریم. اگر نتوانیم طرح های فولادی را به موقع اجرا کنیم، رقم عدم النفع ما به بیش از ۱۲ میلیارد دلار در آینده می رسد.
امینی با تاکید بر لزوم مدیریت بر زنجیره معدن تا تولید معدنی گفت: بنابر این باید راهبری معادن استراتژیک در اختیار دولت باشد اما هر سرمایه گذاری که خواهان سرمایه گذاری باشد؛ ایمیدرو از آن استقبال و حمایت می کند.
رییس هیات عامل ایمیدرو در بخش دیگری از این مصاحبه ، توسعه مراکز تحقیقاتی فراوری مواد معدنی و بی نیاز شدن از تکنولوژی را از اولویت های ایمیدرو برشمرد و افزود: در حال حاضر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی در کرج یکی از مراکز مهم و بی نظیر در خاورمیانه است که از امکانات بسیار بالایی برای تحقیقات فراوری مواد معدنی برخوردار است.
امینی ادامه داد: همچنین ایجاد یک مرکز تحقیقات مواد معدنی در غرب کشور به تصویب دولت رسیده و یک مرکز تحقیقات هم در یزد داریم .
وی گفت: اکنون در تولید انبوه قطعات و ماشین آلات صنایع معدنی به خارج وابسته هستیم که در این زمینه بدنبال ایجاد هلدینگ ماشین آلات معدنی و صنایع معدنی هستیم که با ایدرو نیز وارد مذاکره شده ایم و امیدواریم با مشارکت ۵۱ درصدی بخش خصوصی نسبت به خودکفایی در این زمینه دست یابیم.
لزوم ایجاد هلدینگ بیمه تخصصی
رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران درباره اکتشاف معادن اظهار داشت: تاکنون ۷ درصد کشور اکتشاف شده و اگر بخواهیم به رقم ۴۰ تا ۶۰ درصدبرسیم ، تنها راهکار آن وجود یک بیمه تخصصی در حوزه معدن و صنایع معدنی است.
امینی تصریح کرد: برای کاهش ریسک سرمایه گذاری در اکتشافات معدنی وجود یک شرکت تضمینی سرمایه گذاری های معدنی به صورت هلدینگ از اکتشاف تا فرآوری را تعریف و تضمین کند، ضروری است.
وی یکی از استراتژی های ایمیدرو را توسعه مناطق ویژه معدنی و صنایع معدنی ذکر کرد و گفت: در افق ۱۴۰۴ باید به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد دست پیدا کنیم که ۱۱ میلیون تن آن برای صادرات و بقیه برای مصرف داخلی است که در این زمینه بدنبال استفاده از مشارکت بخش خصوصی برای اجرای پروژه های زیربنایی مانند آب و برق و …
هستیم.
امینی میزان تولید فولاد توسط ایمیدرو در سال گذشته را حدود ۱۴ میلیون تن ذکر کرد و افزود: برنامه امسال این سازمان دستیابی به تولید ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تن فولاد بدون احتساب آمار بخش خصوصی است.
نهایی شدن فاینانس ۷ طرح فولادی
رئیس هیات عامل ایمیدرو درباره وضعیت ۷ طرح فولادی گفت: اکنون واحد های احیای مستقیم این طرح ها حدود ۵۲ تا ۷۵ درصد و فولاد سازی ها حدود ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.
وی ادامه داد: در حال حاضر، موضوع فاینانس چین نهایی شده و طرح تشریفات پیمانکاران را از دولت مجوز گرفته ایم. همچنین بحث تامین مصوبه بانک مرکزی در خصوص پیش پرداخت ها را در حال نهایی کردن هستیم.
امینی خاطرنشان کرد: میزان هزینه مورد نیاز برای این پروژه ها، ۱٫۸ میلیارد دلار است که با تامین آن، می توانیم آنها را طی ۲ سال آینده به بهره برداری برسانیم.
وی به اقدامات پیش روی اجرای طرح های فولادی استانی اشاره و تصریح کرد: واگذاری، فروش و مشارکت در اجرای طرح ها، از جمله این راهکارهاست و هر سرمایه گذاری تمایل به خرید داشته باشد، آمادگی واگذاری آن را داریم تا برای سایر طرح ها هزینه کنیم.
۵۰ میلیارد تومان برای طرح نفلین سینیت
رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه طرح نفلین سینیت با تاخیر چند ساله مواجه شده، اظهار داشت: این پروژه از آنجا اهمیت دارد که دانش فنی تولید آلومینا در مرکز آذر شهر حاصل شده است.
وی ادامه داد: طی سه ماهه گذشته توانستیم مجوز ماده ۶۲ تضامین دولتی و شورای اقتصاد را بگیریم . این طرح از اردیبهشت امسال فعال شده و پیمانکار جدید مشغول برنامه زمان بندی بوده و همچنین در حال انجام قرارداد تجاری برای تعیین بانک عامل هستیم.
امینی گفت: اکنون ۵۰ میلیارد تومان از منابع داخلی برای این طرح تامین اعتبار شده است که با گشایش ال سی طی ۴۰ ماه به بهره برداری می رسد.

button print grnw20 ایمیدرو 10 هزار میلیارد تومان پروژه در كشور اجرا كرده است