دوشنبه : ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

خانه» آخرین اخبار» معدن » بحران زباله‌های سمی معدنکاری در ارمنستان
تاریخ انتشار شنبه ۱۶ فروردین ۹۳ - ۰۹:۲۳

بحران زباله‌های سمی معدنکاری در ارمنستان

چشم اندازهای وسیع و رشته کوه‌های ارمنستان اکنون در محاصره شرکتهای معدنی خصوصی قرار گرفته اند که در حال خالی کردن منابع طبیعی این کشور هستند.

به گزارش مای استیل، سوزی پتروسیان، هماهنگ کننده جبهه محیط زیستی پان ارمنستانی در این خصوص می‌گوید مواد معدنی و فلزی که استخراج می‌شوند، شرکتهای خارجی را ثروتمند می‌کنند اما در مقابل عناصر سمی به عنوان محصول جانبی معدنکاری تولید می‌شوند. در حال حاضر حدود ۶۷۰ معدن در ارمنستان ثبت شده اند.

کاجاران شهر کوچکی است که در آن یک کارخانه معدنکاری در عمق هزار پایی زمین فعالیت می‌کند و حداکثر ۱۷ میلیون تن سنگ معدنی در سال ۲۰۰۷ تولید کرد در حالی که برای بیش از ۱۲٫۵ میلیون تن آن اجازه استخراج داشت.

زباله‌های سمی تولید شده از فعالیتهای معدنی سر از رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و دره‌ها درمی‌آورند و در آنجا تبدیل به انباشته‌های سمی می‌شوند که هر چیزی در اکوسیستم پیرامون خود را آلوده می‌کند.
آلودگی این سیستمهای آبی ارزشمند، محیط غذایی مردم را مختل می‌کند. این پس مانده‌های خطرناک به خاک نفوذ می‌کنند که به نوبه خود در میان گیاهان، حیوانات، مردم و هوا منتشر می‌شود.

دولت ارمنستان امتیازات زیادی به شرکتهای معدنی خصوصی داده و در عوض مقررات اندکی متوجه این شرکتها بوده و آنها اجازه یافته اند زباله‌های سمی را دور بریزند و در زمین جنگل زدایی شده معدنکاری کنند بدون اینکه بهایی بپردازند.

button print grnw20 بحران زباله‌های سمی معدنکاری در ارمنستان