دوشنبه : ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

خانه» آخرین اخبار» نفت » برنامه ویژه توسعه ناوگان حفاری ایران/ ورود ۴ دکل جدید به صنعت نفت
تاریخ انتشار یکشنبه ۱۷ آبان ۹۴ - ۱۱:۳۵

برنامه ویژه توسعه ناوگان حفاری ایران/ ورود ۴ دکل جدید به صنعت نفت

مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی حفاری با تشریح برنامه ویژه خرید، ساخت، بازسازی و نوسازی ناوگان دکل های حفاری ایران، اعلام کرد: به زودی ۴ دستگاه دکل جدید به ناوگان حفاری صنعت نفت اضافه می شود.

ناصر قلی پور در تشریح آخرین وضعیت توسعه کمی و کیفی ناوگان ملی حفاری ایران، گفت: بر اساس برنامه زمان بندی تعریف شده تا پایان سال جاری چهار دستگاه دکل جدید به ناوگان شرکت ملی حفاری ایران افزوده خواهد شد.

مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی حفاری ایران با اعلام این که بر این اساس در سال‌جاری تعداد دکل‌های حفاری به ۷۵ دستگاه دکل حفاری افزایش یابد، تصریح کرد: هم اکنون ۲ دستگاه دکل حفاری در گمرک در انتظار ترخیص بوده و ۲ دستگاه دیگر نیز در اختیار جهاد دانشگاهی است که با رفع مشکل نقدینگی به ناوگان شرکت ملی حفاری ایران اضافه می شود.

این مقام مسئول با یادآوری این که تاکنون صرفا از طریق پیش فروش خدمات به شرکت‌های تابع شرکت ملی نفت ایران در چند نوبت برای خرید ۱۷ دکل، بازسازی ۸ دکل و ارتقا و افزایش ناوگان خدمات فنی، خدمات ویژه و حفاری انحرافی اقدام کرده ایم، گفت: پس از انجام مراحل خرید و بازسازی و به محض عملیاتی شدن این خدمات پیش فروش شده، ۳۰ درصد کارکرد روزانه آنها کسر و به شرکت های تابع شرکت ملی نفت پرداخت می شود و تاکنون ۵۰ درصد این پول بازپرداخت شده است.

وی با بیان این که در شرایط فعلی بین ۶۰ تا ۷۰ درصد عملیات حفاری خشکی صنعت نفت کشور را شرکت ملی حفاری ایران برعهده دارد، تبیین کرد:  در بعد خدمات جانبی که شامل خدمات فنی، خدمات ویژه و حفاری انحرافی می شود نیز در بعضی از قسمت ها بیش از ۷۰ درصد از خدمات کل کشور در اختیار داریم اما در بعضی قسمت‌های دیگر به دلیل فعال شدن بخش خصوصی حدود ۴۵ درصد از خدمات را برعهده دارد.

قلی پور با یادآوری این که دکل حفاری دریایی شهید رجایی به بازسازی نیاز دارد، تاکید کرد: از این رو به منظور تامین اعتبار این پروژه بازسازی درحال حاضر با چند بانک داخلی وارد مذاکره شده ایم و در حال انجام فرآیند قانونی هستیم. درصورتی که هیات مدیره این تامین اعتبار را تصویب کند و تامین کننده مناسب قطعی شود، تا پایان سال ۹۵ بازسازی انجام می شود.

مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی حفاری انجام بازسازی این دکل را قطعی دانست و توضیح داد: با بازسازی این دکل، با شرکت ایزوایکو و یک شرکت خارجی در حال مذاکره هستیم و حتی اگر تامین اعتبار کننده هم پیدا نشود، با کمک شرکت های داخلی از جمله شرکت نفت فلات قاره و مدیریت اکتشاف، از طریق پیش فروش خدمات این دکل آن را بازسازی خواهیم کرد.

وی درخصوص رعایت مسائل زیست محیطی و طرح تفضیلی کلان شهر اهواز مبنی بر ایجاد فضای سبز و خروج آلاینده‌ها و صنایع مزاحم از مرکز شهر به بیرون تا سال ۱۴۰۴ هم توضیح داد: شرکت ملی حفاری موظف است کارگاه‌های خود را از مرکز کارون خارج کند؛ به همین منظور در گذشته زمینی به مساحت ۴۰۰ هکتاری درحاشیه اهواز انتخاب شده و مصمم هستیم تمامی کارگاه ها را در اسرع وقت به آن مکان منتقل کنیم.در حال حاضر واحدهای خدمات سیمان و اسید آماده انتقال هستند تا پایان امسال به آنجا منتقل خواهند شد.

قلی پور در پایان با اشاره به حضور پررنگ شرکت ملی حفاری ایران در طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی، خاطرنشان کرد: طرح مدیریت پسماند نیز به طور گسترده و توسط ۱۸ پکیج به اجرا درآمده است و تا پایان سال جاری این تعداد به ۳۰ پکیج خواهد رسید و در نهایت تمامی این پکیج ها به صورت اجاره به شرط تملیک خریداری می شود و ۲۴ تا ۳۶ ماه به مالکیت شرکت ملی حفاری در می‌آید.

 

%name برنامه ویژه توسعه ناوگان حفاری ایران/ ورود 4 دکل جدید به صنعت نفت

button print grnw20 برنامه ویژه توسعه ناوگان حفاری ایران/ ورود 4 دکل جدید به صنعت نفت