دوشنبه : ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

خانه» آخرین اخبار» معدن » تاکید بر حضور موثر تشکل ها در ارتقاء حمایت از تولید ملی
تاریخ انتشار چهارشنبه ۵ تیر ۹۲ - ۰۸:۴۰

تاکید بر حضور موثر تشکل ها در ارتقاء حمایت از تولید ملی

به گزارش مای استیل – معاون برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به الزام هرچه بیشتر برای تعامل با تشکل ها و انجمن های صنعتی،‌معدنی و تجاری، ضرورت استفاده از توانمندیهای این بخش را در جهت توسعه اقتصادی کشور ، مورد تاکید قرار داد.


به گزارش مای استیل « سید علیرضا شجاعی» به مناسبت چهارمین روز نامگذاری دهه تولید ملی با نام “تولیدملی و تشکل ها ” با بیان اینکه ارمغان وزارت صنعت، معدن و تجارت آن است که بتواند مشاور امینی برای بخش مردمی اقتصاد کشور باشد افزود: مشاور می تواند از طریق مشاوره دادن و نه تصدی گری ، سیاستگذاریهای مناسب برای درآمدزایی بالا را در بخش صنعت و معدن ارائه و به رونق اقتصادی، اشتغال پایدار و رفاه اجتماعی کمک کند.
وی تصریح کرد: در این راستا دو ماموریت مهم مورد تاکید وزارتخانه قرار دارد که شامل تسهیل گری فعالیت بنگاهها به عنوان روان ساز و هدفمندسازی از ایده تا صادرات خواهد بود از این رو تعیین اولویتهای تولید و صادرات و ‌سرمایه گذاری در قالب برنامه راهبردی بخش صنعت و معدن و تجارت بدین منظور صورت گرفته است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه برای رسیدن به این آرمان و انجام ماموریتها، نیازمند پشتیبانی و حمایت حداقل سه حوزه هستیم اظهار کرد: بخش مالی با هدف تامین و ارائه تسهیلات و ابزارهای مالی مناسب به عنوان پشتیبان نخست، بخش قانونی با هدف تدوین قوانین جدید به عنوان پشتیبان دوم و بخش نهادها به عنوان پشتیبان سوم می تواند در این راستا تاثیرات بسزایی را به همراه داشته باشند.
به گفته شجاعی، پشتیبان سوم از جایگاه و اهمیت ویژه ای برخوردار است به طوری که طی سالهای اخیر نهادسازیهای خوبی انجام شده و در جهت تقویت نهادها نیز اقدامات زیادی در دولت نهم و دهم صورت گرفته است .
وی درادامه یادآور شد: در این مدت جایگاهی که شورای اصناف پیدا کرد و رئیس این شورا به عنوان مشاور رئیس جمهور معرفی شد، ‌همچنین تعامل و حمایتهایی که از اتاق های بازرگانی و خانه های صنعت و معدن و تجارت به عمل آمد و در عرصه مشورتی، تصمیم سازی و تصمیم گیری نیز جایگاه ویژه ای پیدا کرد از آثار همین اقدامات است.
معاون برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: تعاملاتی که با تشکل های و انجمن های مختلف صنفی و صنعتی انجام شد همه با این رویکرد بود که بتوانیم بیش از گذشته از حضور آنان استفاده کنیم ضمن اینکه در تربیت نهادهای مردمی و تشکل های بخش خصوصی و تعاونی از طریق واگذاری تصدی گریها سهیم بودیم.
شجاعی خاطر نشان کرد: با توجه به اهمیت این بخش نهادی و نقشی که در پیشبرد بخش صنعت،معدن تجارت ایفا می کنند، یکی از روزهای دهه تولید ملی با نام “تولید ملی و تشکل ها” نامگذاری شد.
به گفته وی، مقرر گردید طی دو جلسه مستقل، تشکل های صنعتی و به دنبال آن معدنی طی دو روز متوالی گرد هم آمده و ضمن بررسی و تجزیه و تحلیل مسائل و مشکلات ،‌ راهکارهای عملیاتی و کاربردی لازم را برای تحقق سیاستهای کلان تولید ملی ارائه کنند.

button print grnw20 تاكيد بر حضور موثر تشكل ها در ارتقاء حمايت از توليد ملي