دوشنبه : ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

خانه» آخرین اخبار» بررسی هفتگی» تحلیل های بازار» سنگ آهن» گزارش ها » تحلیل هفتگی بازار واردات سنگ آهن چین (۱۰مارس – ۱۴ مارس )
تاریخ انتشار چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۲ - ۱۴:۰۵

تحلیل هفتگی بازار واردات سنگ آهن چین (۱۰مارس – ۱۴ مارس )

بازار واردات سنگ آهن در ابتدای هفته آرام و در اواخر آن افزایشی بود. معاملات بر روی پلت فرمهای معاملات نقدی فعال بود، در حالیکه در بازار نقدی معمولی بود. در اواخر هفته قیمتهای فولاد شاهد افزایش بود که منجر به روان سازی بازار سنگ آهن شد.

در بازار، معاملات بر روی پلتفرم های معاملات نقدی با افزایش کلیه قیمتها همراه بود و در روز چهارشنبه ۷ معامله نقدی بر روی پلتفرم به سرانجام رسید. افزایش قیمتها در پلتفرمهای نقدی و پیشنهادات فروش در روز پنجشنبه نوید افزایش قیمتها را می داد.
هر چند کارخانه های فولادسازی در این مرحله از رالی محتاط تر بودند و فقط تعداد اندکی از این کارخانه ها درخواست های خرید خود را روی میز گذاشتند. کارخانه هایی که پیشنهاد دریافت کرده بودند آنها را عملیاتی نکردند زیرا تصورشان بر این است که بازار دوباره منفی می شود و ترجیح می دهند تا در بازار افزایشی خریدی نداشته باشند.
تا بسته شدن بازار در ۱۴ مارس موجودی سنگ آهن وارداتی در ۴۱ بندر اصلی چین حدود ۱۱۰/۶۵ میلیون تن بود که نسبت به هفته گذشته ۲/۰۸ میلیون تن افزایش داشت که ۵۰/۸۴ میلیون تن آن مربوط به سنگ آهن استرالیا و ۲۵/۳۵ میلیون تن آن مربوط به سنگ آهن برزیل بود. مجموع حجم سنگ آهن قابل معامله ۳۵/۹۶ میلیون تن بود. موجودی گندله ۳/۳۹ میلیون تن، درشت دانه ۱۳/۶۸ میلیون تن و کنستانتره ۴/۵۶ میلیون تن بود.
هر چند قیمت سنگ آهن در بازار نقدی (آنی) نسبتا پایین تر از بازار آنی می باشد اما کارخانه های فولادسازی متأثر از مشکلات بحث نقدینگی جرأت افزایش موجودی خود را نداشتند.
عملکرد بازار فولاد فعلاً خوب است. اینکه آیا مجدداً افزایش قیمتها که بطور سنتی در ماه های مارس و آوریل اتفاق می افتد دوباره مشاهده خواهد شد یا خیر را باید به انتظار نشست. کاهش تولید و تعمیرات دوره ای کوره های بلند در کارخانه های فولاد سازی افزایش داشته است و از طرفی میزان بارگیری معدن داران سنگ آهن نیز در ماه مارس افزایش خواهد داشت، که این امور منجر به ادامه فشار بیشتر به بازار سنگ آهن در آینده نزدیک خواهد بود. هر چند رونق فعلی بازار فولاد، بازار سنگ آهن را نیز رونق خواهد داد، اما در هفته آینده باید توجه ویژه ای به روند بازار فولاد داشت.
ترجمه: امیر ربیعی فر

button print grnw20 تحلیل هفتگی بازار واردات سنگ آهن چین (10مارس – 14 مارس )