دوشنبه : ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

خانه» آخرین اخبار» اخبار مهم» معدن » توسعه بخش معدن با سرمایه گذاری خارجی شتاب می گیرد
تاریخ انتشار دوشنبه ۲۸ فروردین ۹۶ - ۱۳:۴۹

توسعه بخش معدن با سرمایه گذاری خارجی شتاب می گیرد

یک پژوهشگر اقتصادی با بیان اینکه تامین ۵۰ میلیارد دلار سرمایه برای توسعه معدن و صنایع معدنی در افق چشم انداز با بهره گیری از منابع داخلی امکان پذیر نیست، گفت : سرمایه گذاری خارجی موجب شتاب فعالیت ها خواهد شد .
pixel توسعه بخش معدن با سرمایه گذاری خارجی شتاب می گیرد

به گزارش ماین نیوز، ‘حمید آذرمند’ شامگاه یکشنبه در جمع فعالان معدنی عضو خانه معدن ایران اظهار داشت : بخش معدن وصنایع معدنی از ظرفیت لازم برخوردار است تا در دهه های آینده یکی از پیشران های رشد و از بخش های کلیدی اقتصاد ایران باشد .
معاون پیشین سازمان ملی بهره وری معتقد است: ثابت نگهداشتن نرخ ارز مانع از استقبال سرمایه گذاری بخش خصوصی و طرف های خارجی در عرصه معادن خواهد شد .

وی افزود: یکی از چالش های جدی بخش معدن در دولت های پیشین ضعف فعالیت های اکتشافی بوده، اما در دولت یازدهم سازمان ایمیدرو در این مسیر گام های ارزشمندی برداشته و انتظار می رود در سالهای آتی این نقیصه برطرف شود .

سازمان توسعه معادن وصنایع معدنی ایران ( ایمیدرو ) سال ۹۳ برنامه فعالیت اکتشافی در گستره ای به مساحت ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع را در دستور کار قرار داد که نتایج مقدماتی آن از وجود ۴۵۰ میلیون تن ذخایر زغالسنگ، ۵۵۰ میلیون تن سنگ آهن، ۱۵۰ هزار تن آنتیموان و ۴۰ تن طلا خبر داد .

آذرمند تصریح کرد: فعالیت اکتشافی در بخش معدن نیازمند اعتبارات لازم است که این امر را باید فراتر از بودجه های سالیانه یک سازمان وتشکیلات مورد توجه قرار داد و ضرورت حمایت دولت از این بخش مساله اصلی است.

وی شکل گیری کنسرسیوم های بزرگ معدنی را مهم دانست و گفت: حضور فعال در طرح های معدنی داخل و خارج کشور در قالب بنگاه های کوچک امکانپذیر نیست و این رویکرد شرکت های شاخص جهان است .

پژوهشگر مزبور براین اعتقاد است که بخش معدن می تواند از رشد متوسط اقتصادی هم عملکردی فراتر داشته باشد و در این مسیر از تجارب کشورهای موفق نیز می توان بهره گرفت .

وی یادآور شد : براساس اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، بخش معدن پس از دو سال نزول در شاخص تولید،‌ در سال ۱۳۹۳ روند صعودی داشت و به رشد ۱٫۳درصدی دست یافت.

آذرمند گفت : مرکز آمار ایران سال ۹۰ را به عنوان سال پایه در نظر گرفته و شاخص تولید بخش معدن از ۱۰۰ در سال ۱۳۹۰ به ۱۰۲ در سال ۹۳ ارتقا پیدا کرد. . ه شاخص تولید در بخش معدن طی سال های ۹۲- ۱۳۹۱ به ترتیب به ۹۹٫۶ و ۹۹ ثبت شده بود.

وزارت صنعت در تازه ترین آمارهای خود شمار معادن فعال را ۶ هزار معدن اعلام کرد که سالیانه بیش از ۴۰۰ میلیون تن مواد معدنی از آنها استخراج می شود.
انتظار می رود در افق ۱۴۰۴ میزان استخراج سالیانه مواد معدنی از رقم ۵۰۰ میلیون تن فراتر رود .

button print grnw20 توسعه بخش معدن با سرمایه گذاری خارجی شتاب می گیرد