دوشنبه : ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

خانه» آخرین اخبار» بازرگانی» سنگ آهن» معدن » تولیدکنندگان چینی از تأمین کنندگان ایرانی عزیزترند
تاریخ انتشار چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۳ - ۱۲:۱۲

تولیدکنندگان چینی از تأمین کنندگان ایرانی عزیزترند

این عوارض که شرکت گل گهر و چادرملو باید پرداخت کنند در واقع ۵۵ درصد فروش آنها می باشد که در هیچ کجای دنیا پرداخت این مبلغ به عنوان عوارض فروش منطقی نمی باشد.

به گزارش دنیای معدن ، وضع عوارض بر محصولاتی مانند سنگ آهن دانه بندی به هیچ وجه منطقی نبوده است و هیچگونه همخوانی با وضعیت شرکت ها و نقش آنها در چرخه تولید فولاد در کشور ندارد.

معاون مالی شرکت گل گهر سیرجان با بیان این مطلب عنوان داشت: اینکه شرکت های تولیدکننده سنگ آهن که نقش خود را در تأمین مواد اولیه صنایع فولادی داخلی انجام می دهند باید عوارض سنگین بپردازند ولی شرکت هایی که سنگ آهن دانه بندی را به چین صادر می کنند عوارض کمتری می پردازند حمایت از تولید داخلی محسوب نمی گردد.

بحرینی نژاد ادامه داد: این موضوع در واقع کمک به تولیدکننده چینی می باشد که بتواند مواد اولیه خود را براحتی و با قیمت پایین تر تأمین کند این در حالی است که ادامه این رویه به افزایش هزینه های مالی تولیدکننده داخلی منجر خواهد شد.

معاونت مالی شرکت گل گهر با اشاره به اینکه قرار است از شرکت های تأمین کننده خوراک شرکت های چینی هم عوارض ۱۰ درصدی در آینده اخذ شود ابراز داشت: در سال ۹۲ عوارض ۳۰ درصدی برای فروش محصولات سنگ آهنی از شرکت های تأمین کننده داخلی اخذ شد این در حالی است که تأمین کننده خوراک شرکت های چینی قرار است از امسال عوارض ۱۰ درصدی بدهد که در مقایسه با عوارض ۳۰ درصدی شرکت های تأمین کننده داخلی اختلاف فاحشی دارد.

وی افزود: این عوارض که شرکت گل گهر و چادرملو باید پرداخت کنند در واقع ۵۵ درصد فروش آنها می باشد که در هیچ کجای دنیا پرداخت این مبلغ به عنوان عوارض فروش منطقی نمی باشد.

بحرینی نژاد پیرامون مطالبات شرکت گل گهر سیرجان از شرکت های فولادی اظهار داشت: شرکت گل گهر همواره سعی دارد به تعهد خود برای تأمین مواد اولیه صنعت فولاد پایبند باشد اما متأسفانه بدهی حدود ۵۰۰ میلیارد تومانی این شرکت از تولیدکننده های داخلی فولاد سبب ایجاد مشکلاتی برای تأمین نقدینگی مورد نیاز برای طرح های توسعه خواهد شد این در حالی است که سیاست های طولانی مدت ایمیدرو برای پشتیبانی از صنایع معدنی و سرمایه گذاری در این صنعت شفاف نمی باشد و این موارد سبب کاهش جذابیت سرمایه گذاری در این صنعت می گردد که می بایست تصمیماتی در جهت رفع ابهامات گرفته شود.

این مقام مسئول پیرامون صنعت تولید فولاد در کشور ابراز داشت: فولاد کالای استراتژیکی برای کشور محسوب می شود ولی این مورد نباید سبب گردد نهادهای تصمیم گیر در این خصوص همچون ایمیدرو در تصمیم گیری ها منافع تولیدکننده فولاد را به تأمین کننده مواد اولیه صنعت ترجیح دهند.

وی ادامه داد: به تولیدکننده های داخلی فولاد در کشور امتیازات فراوانی من جمله گاز ارزان قیمت، مواد اولیه یارانه های داده می شود ولی محصولات این شرکت ها به قیمت های جهانی در داخل کشور فروخته می شود که افزایش سود آوری آنها بسیار مؤثر بوده است.

این در حالی است که هیچ کدام از این حمایت ها در مورد تأمین کننده مواد اولیه این صنعت در نظر گرفته نمی شود و حتی اجازه آزادسازی قیمت ها به آنها داده نمی شود که این موضوع ادامه یارانه دادن به تولیدکننده فولاد می باشد این در حالی است که در کشور یارانه شیر برای مردم حذف شده است ولی یارانه سنگ آهن همچنان برای تولیدکننده فولاد پابرجاست.

معاونت مالی “کگل” با انتقاد از این رویه در صنعت معادن اظهار داشت: اینکه برای گندله عوارض ۴۰ درصدی و کنسانتره عوارض فروش ۳۰ درصدی گذاشته شود ولی برای صادرات سنگ خام هیچ گونه عوارضی اخذ نگردد در تضاد با رویه سایر کشورهای دنیا می باشد چراکه تبدیل سنگ آهن به کنسانتره و گندله فرآوری محسوب می گردد و خام فروشی نمی باشد. بنابراین باید عوارض کمتر متعلق به این بخش باشد.

بحرینی نژاد در خصوص صادرات محصولات شرکت ابراز داشت: با توجه به اینکه کشور چین اقدام به تعطیلی صنایع آلاینده نموده است سبب کاهش تقاضای سنگ آهن و قیمت جهانی سنگ آهن گردیده است.

از طرف دیگر چین قانونی را تصویب کرده که قرار است میزان واردات خود را از کشورهایی که سولفور بالایی دارند متوقف کند که این موضوع هم چالش جدیدی برای صادرات می باشد.

معاون مالی شرکت گل گهر پیرامون وضعیت تولیدی شرکت در سال ۹۳ ابراز داشت: هیچگونه مشکلی در خصوص تولید وجود ندارد پیش بینی تولید کنسانتره به میزان ۸.۵ میلیون تن و گندله به میزان پنج تن برنامه ریزی شده است که در قالب طرح های توسعه ای به اجرا گذاشته می شود.

وی با اشاره به زمان بهره برداری خط ۵ و ۶ تولید کنسانتره گفت: این طرح با هدف تولید چهار میلیون تن کنسانتره در سال طراحی شده است که در نیمه دوم سال ۹۳ به بهره برداری خواهد رسید.

بحرینی نژاد پیرامون سایر طرح های توسعه ای در دست اجرا عنوان داشت: شرکت با هدف تأمین و توسعه ساختار حمل و نقل محصولات خود اقدام به سرمایه گذاری در صنعت حمل و نقل و احداث شرکت حمل و نقل ترکیبی مواد معدنی گهر ترابر سیرجان نموده است که در اولین فاز اقدام به خرید ۲۰۰ واگن نموده است.

پروژه های دیگری همچون تأمین و انتقال آب خلیج فارس برای تأمین نیاز پروژه های صنعتی و معدنی به آب با مشارکت شرکت ملی صنایع مس ایران و شرکت چادرملو انجام شده است. در عین حال شرکت برای تأمین برق طرح های توسعه ای اقدام به ایجاد نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی را شروع کرده است.

وی افزود: احداث کارخانه گندله سازی شماره ۲ به ظرفیت پنج میلیون تن در سال ۹۴ به بهره برداری خواهد رسید.

در خاتمه این مقام مسئول در شرکت گل گهر پیرامون چشم انداز شرکت اظهار داشت: با توجه به طرح های توسعه ای شرکت چشم انداز بلندمدت شرکت در سه سال آینده بسیار بهتر می باشد در عین حال وزارت صنعت و معدن هم باید برای حل مسائل صنعت سنگ آهن تصمیمات مناسبی اخذ کند تا هم تأمین کننده و هم تولیدکننده بتواند برنامه ریزی های لازم را برای حفظ روند سودآوری و افزایش آن صورت دهد و بتوانند با جذب سرمایه گذار ظرفیت در صنعت را ببرند.

button print grnw20 تولیدکنندگان چینی از تأمین کنندگان ایرانی عزیزترند