جمعه : ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

خانه» آخرین اخبار» اخبار مهم» فولاد » جزئیات هدف گذاری معادن در برنامه ششم/ فولاد ۴۰ میلیونی تنی می شود
تاریخ انتشار شنبه ۱۷ مرداد ۹۴ - ۱۱:۳۹

جزئیات هدف گذاری معادن در برنامه ششم/ فولاد ۴۰ میلیونی تنی می شود

معاون وزیر صنعت با اعلام اینکه امروز ۸.۵ میلیارد دلار پروژه با بخش خصوصی در حال اجرا داریم، گفت: در برنامه ششم ظرفیت تولید فولاد به ۴۰ میلیون تن، آلومنیوم به ۹۰۰ هزار تن و مس به ۴۵۰ هزار تن می رسد.

مهدی کرباسیان گفت: براساس برنامه ریزی های انجام شده، قرار است در برنامه ششم توسعه، ظرفیت تولید فولاد کشور به ۴۰ میلیون تن، آلومنیوم به ۹۰۰ هزار تن و مس به ۴۵۰ هزار تن برسد که به این ترتیب، ۹ میلیارد دلار سرمایه گذاری در این پروژه های زیرساختی صورت خواهد گرفت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: زیرساخت، چالش شماره یک معدن و صنایع معدنی کشور است و آب در فلات مرکزی ایران به شدت کمیاب است و فراهم آوردن آن، هزینه زیادی می طلبد. از سوی دیگر، رساندن خدمات زیرساختی به معادن به خصوص در حوزه آب، برق و گاز، سرمایه گذاری بسیاری می طلبد و به دلیل اینکه در یافتن معدن و نقطه قرار گرفتن آن، به دلیل خدادادی بودن هیچگونه مکانیابی وجود ندارد اما برای صنایع معدنی می توان چالش های مکان یابی را جبران کرد.

وی تصریح کرد: در این میان، برای انتقال زیرساخت، چند مجری مشخص شده و قانون گذار هم تاکید دارد و از محل قانون، انتفاعی که نصیب سازمان می شود، برای فراهم آوردن زیرساخت ها هزینه خواهیم کرد.

به گفته کرباسیان، وقتی برای احداث صنایع معدنی، زیرساخت ها را فراهم می کنیم، خود به خود به رفع محرومیت از برخی مناطق نیز اقدام خواهیم کرد. از سوی دیگر، امروز ۸.۵ میلیارد دلار پروژه با بخش خصوصی در حال اجرا داریم و امیدواریم با حضور این بخش، چالش های کمبود منابع مالی دولت را بتوانیم برطرف کنیم.

button print grnw20 جزئیات هدف گذاری معادن در برنامه ششم/ فولاد ۴۰ میلیونی تنی می شود