دوشنبه : ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

خانه» آخرین اخبار» مس » دور خیز پرو برای کسب رده دومی تولید مس
تاریخ انتشار چهارشنبه ۱ مرداد ۹۳ - ۱۳:۱۲

دور خیز پرو برای کسب رده دومی تولید مس

download 16 دور خیز پرو برای کسب رده دومی تولید مس

 وزیر انرژی و معادن پرو از عزم این کشور برای کسب مقام دومی تولید مس در جهان خبر داد.

الئودورو مایورگا آلبا گفت: پرو در مسیری قرار دارد که تا سال ۲۰۱۶ تولید مس خود را به دو برابر برساند و در نتیجه جایگاه دوم را دوباره در میان تولیدکنندگان جهانی این فلز به دست آورد.
وی هنگام بازدید از مجتمع مس سررو ورده متعلق به شرکت مس و طلای فریپورت مک موران، واقع در حدود ۳۰ کیلومتری جنوب غربی آره کوئیپا، گفت: به لطف پنج پروژه بزرگی که قرار است در سال ۲۰۱۶ به بهره برداری برسد، کل تولید پرو از ۱٫۴ میلیون تن در ۲۰۱۳ به ۲٫۸ میلیون تن در سال ۲۰۱۶ افزایش خواهد یافت.
مایورگا آلبا خاطر نشان کرد: پروژه توسعه ۴٫۶ میلیون دلاری سررو ورده فریپورت مک موران، که طبق برنامه در فصل نخست ۲۰۱۶ تکمیل خواهد شد، یکی از این پنج پروژه اصلی ست.
وی افزود: ۲۲ درصد از کارهای توسعه سررو ورده انجام گرفته و معدن توسعه یافته تولید اولیه خود را در نیمه دوم ۲۰۱۵ آغاز خواهد کرد.پروژه بزرگ دیگر پرو، معدن یک بیلیون دلاری مناقشه آمیز تیا ماریای ساوترن کاپر است که انتظار می رود تولید آن در مارس ۲۰۱۶ آغاز شود.
بر اساس داده های مؤسسه مشاوره سی آر یو، چین در حال حاضر دومین تولید کننده مس جهان است که تولید سالیانه ای حدود ۱٫۶ میلیون تن دارد، رقمی که بسیار پایین تر از رقم تولید ۵٫۸ میلیون تنی در سال شیلی، بزرگترین تولید کننده مس جهان، است.تولید کنندگان مس جهانی، که بزرگترین آنها کودلکوی شیلی و پس از آن فریپورت مک موران، گلنکور و بی اچ پی بیلیتون هستند، در صدد توسعه ظرفیت استخراج مس خود هستند که تا سال ۲۰۱۶ بین ۱٫۱ میلیون تن تا ۱٫۳ میلیون تن از این فلز بر تولید سالیانه خواهند افزود.
چنین افزایشهایی تقریباً معادل تولید سالیانه اسکوندیدای شیلی، بزرگترین معدن جهان، خواهد داشت که حدود ۵ درصد از عرضه جهانی این فلز را بر عهده دارد.رشد یکنواخت اقتصادی پرو در سالهای اخیر عمدتاً در اثر تولید معدنی صورت گرفته است.
سال گذشته این کشور ۹٫۷ بیلیون دلار حاصل از معدنکاری را به اقتصاد محلی تزریق کرد، که نسبت به سال ۲۰۱۲ حدود ۱۴ درصد افزایش داشت. مقامات پرو گفته اند که انتظار دارند تا پایان سال جاری به سطوح مشابهی دست یابند، چرا که هنوز ظرفیت زیادی وجود دارد تا هر پرویی بتواند سهمی شایسته از معدنکاری کشور داشته باشد.
آمارهای رسمی نشان می دهند که پرو ۱۳ درصد از ذخائر مس، ۴ درصد از ذخائر طلا، ۲۲ درصد از ذخائر نقره، ۷٫۶ درصد از ذخائر روی، ۹ درصد از ذخائر سرب و ۶ درصد از ذخائر قلع جهان را در اختیار دارد.

button print grnw20 دور خیز پرو برای کسب رده دومی تولید مس