دوشنبه : ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

خانه» آخرین اخبار» سنگ آهن » رتبه یازدهم ایران در ذخایر سنگ آهن جهان
تاریخ انتشار شنبه ۹ فروردین ۹۳ - ۰۹:۲۳

رتبه یازدهم ایران در ذخایر سنگ آهن جهان

بررسی های کارشناسی و اکتشافات انجام شده نشان می دهد که ایران از نظر ذخایر قطعی سنگ آهن در رتبه یازدهم جهانی قرار دارد،اکتشافاتی که تاکنون در کمتر از ۸ درصد مساحت جغرافیایی کشور انجام شده است

بررسی های کارشناسی و اکتشافات انجام شده نشان می دهد که ایران از نظر ذخایر قطعی سنگ آهن در رتبه یازدهم جهانی قرار دارد.

اکتشافاتی که تاکنون در کمتر از ۸ درصد مساحت جغرافیایی کشور انجام شده است حدود ۴٫۶ میلیارد تن ذخیره زمین شناسی بر آورد شده و با برنامه های جدید اکتشافی در دست انجام، امکان افزایش ذخایر سنگ آهن کشور وجود دارد.

رتبه بندی ۱۱ کشور اول جهان به لحاظ ذخایر سنگ آهن به این قرار است:

۱- استرالیا۳۵ میلیارد تن ۲- برزیل۲۹ میلیارد تن ۳- روسیه۲۵ میلیارد تن ۴- چین ۲۳ میلیارد تن ۵- هند ۷ میلیارد تن ۶-آمریکا ۶٫۹ میلیارد تن ۷– اوکراین۶٫۵ میلیارد تن ۸-کانادا ۶٫۳ میلیارد تن ۹-ونزوئلا ۴ میلیارد تن ۱۰- سوئد۳٫۵ میلیارد تن ۱۱-ایران ۲٫۵ میلیارد تن

ذخایر قطعی سنگ آهن در جهان حدود ۱۷۰ میلیارد تن برآورد شده و ایران با داشتن ۵/۲ میلیارد تن ذخیره قطعی(موجود) سنگ آهن، ۴/۱ درصد ذخیره جهان را در اختیار دارد.

در حال حاضر ۳ حوزه معدنی بزرگ در کشور شناسایی شده که توسط شرکت‌های بزرگ معدنی در حال بهره برداری بوده و عمده تولید کشور را انجام می دهند
.
تعداد معادن فعال کوچک و بزرگ سنگ آهن در کشور نیز در مجموع ۱۶۵ واحد است.
در مجموع ۶۲ میلیون تن سنگ آهن در کشور جهت تولید محصولات دانه بندی و کنسانتره استخراج می شود که بخشی از آن صرف کارخانه‌های داخلی ( برای تولید ۱۵میلیون تن شمش فولاد) می شود و بخشی به صورت دانه بندی شده صادرات می شود.

در حال حاضر میزان تولید سالانه سنگ آهن دانه بندی و کنسانتره حدود ۴۲میلیون تن برآورد می‌شود و در صورتی که طرح‌های ۷ گانه فولاد استانی راه‌اندازی شود، مصرف سنگ آهن نیز افزایش می‌یابد
.
به گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد جهان ، تولید جهانی فولاد در سال ۲۰۱۳ به حدود ۱میلیارد و ۵۸۲ میلیون تن رسیده است که نسبت به سال ۲۰۱۲رشدی معادل ۳٫۵ درصد از خود نشان می دهد . ایران به لحاظ تولید فولاد در سال ۲۰۱۳ رتبه۱۵جهان را کسب کرد که معادل ۱۵٫۴ میلیون تن تولید فولادخام است.

در حال حاضر، بزرگترین پروژه صنعتی – معدنی شرق کشور در منطقه سنگان با مشارکت سرمایه گذاران بخش خصوصی در حال اجرا است که با راه اندازی واحدهای تولید کنسانتره، گندله، میزان سهم تولید محصولات مذکور در این منطقه به حدود ۱۷٫۵ میلیون تن در سال خواهد رسید.

آنچه که حائز اهمیت است، با توجه به طرح های مختلف فولادی بخش دولتی و خصوصی در کشور، در آینده نزدیک این واحدها، نیاز به مواد اولیه کنسانتره و گندله سنگ آهن پیدا خواهند کرد و از این رو، انجام اکتشافات گسترده در سطح کشور برای شناسایی معادن سنگ آهن ضروری است تا درنتیجه زنجیره تولید فولاد در همه بخش ها به صورت متوازن توسعه یابد.

button print grnw20 رتبه یازدهم ایران در ذخایر سنگ آهن جهان