جمعه : ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

خانه» آخرین اخبار» اخبار بورس » صنایع بزرگ می‌توانند از بورس انرژی برق خریداری کنند
تاریخ انتشار شنبه ۱ آذر ۹۳ - ۱۲:۳۷

صنایع بزرگ می‌توانند از بورس انرژی برق خریداری کنند

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران:
صنایع بزرگ کشور به‌زودی می‌توانند در بورس انرژی برق مورد نیاز خود را خریداری و از مزایای آن استفاده کنند.
میرفتاح فتاح قره‌باغ، مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران با بیان اینکه معامله برق در بورس انرژی به‌زودی افزایش خواهد یافت، از تامین برق صنایع بزرگ از طریق بورس انرژی در آینده نزدیک خبر داد.
وی افزود: خرید برق از سوی صنایع بزرگ در بورس انرژی مزایای مطلوبی را برای این شرکت‌ها در پی خواهد داشت و باید در نظر داشت که یک طرف بورس انرژی عمدتا فروشندگان خصوصی و طرف دیگر خریداران یعنی شرکت‌های توزیع هستند. فتاح قره‌باغ ادامه داد: اگرچه شرکت‌های توزیع از شرکت‌های برق منطقه‌ای جدا شده‌اند، اما ماهیت آنها به‌صورت کامل خصوصی نیست و اگر زمانی سهام شرکت‌های توزیع به‌طور کامل به بخش خصوصی واگذار شود، می‌توانیم شاهد رونق بیشتر بورس انرژی باشیم. فتاح قره‌باغ با بیان اینکه برنامه‌ریزی شده تا خریداران خصوصی که بیش از پنج مگاوات مصرف دارند، ازطریق بورس انرژی برق موردنیاز خود را تامین کنند، گفت: به دنبال این هستیم که مصرف‌کننده‌های عمده صنعتی که کالاهایشان در بورس عرضه می‌شود، برق خود را از طریق بورس و با قیمت آزاد خریداری کنند. وی اظهار کرد: اگر صنایع برق خود را از بورس خریداری کنند، موجب کشف قیمت در بورس شده و بورس به حالت واقعی شدن نزدیک می‌شود. مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق کشور تصریح کرد: کشف واقعی قیمت‌ها به تصمیم‌گیرندگان در دولت و وزارت نیرو کمک می‌کند تا قیمت واقعی برق مشخص و براساس آن، برنامه‌ریزی‌های این صنعت انجام شود. وی ادامه داد: در حال‌ حاضر برای توسعه بازار برق و بورس انرژی برنامه‌هایی در دستور کار است که شرکت‌های توزیع برق و صنایع مصرف‌کننده برق با توان بیشتری وارد معامله شوند. فتاح‌قره‌باغ با اشاره به اینکه اگر دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های لازم تکمیل شود، شاهد افزایش رقابت سالم و بهره‌وری انرژی خواهیم بود، اظهار کرد: اگر مصرف‌کنندگان و فروشندگان به‌صورت مستقیم در بازار سرمایه حضور پیدا کنند، این موضوع موجب کشف قیمت و شفافیت قیمت‌ها خواهد شد.
وی افزود: مجوزهای قانونی مناسبی برای برقراری ارتباط مستقیم میان تولیدکنندگان که نیروگاه‌ها هستند و همچنین مصرف‌کنندگان نهایی که صنایع بزرگ را شامل می‌شوند، اخذ شده است.
button print grnw20 صنایع بزرگ می‌توانند از بورس انرژی برق خریداری کنند