دوشنبه : ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

خانه» آخرین اخبار» فلزات گرانبها » عقب نشینی طلا از صعود شش ماه گذشته
تاریخ انتشار چهارشنبه ۱ مرداد ۹۳ - ۱۲:۱۳

عقب نشینی طلا از صعود شش ماه گذشته

images7 عقب نشینی طلا از صعود شش ماه گذشته

 

تحلیلگران در نظرسنجی رویترز پیش بینی کردند با بازگشت سیاست پولی آمریکا به وضعیت عادی و ضعیف ماندن تقاضای آسیا، قیمت طلا در نیمه دوم سال ۲۰۱۴ کمتر خواهد شد و به سوی دومین کاهش سالانه پیش می‌رود.

 در این نظرسنجی که ماه جاری با حضور ۳۱ تحلیلگر و معامله گر برگزار شد، متوسط قیمت هر اونس طلا در سه ماهه سوم سال جاری میلادی ۱۲۷۰ دلار پیش بینی کرد که در مقایسه با متوسط قیمت ۱۲۹۰ دلار در نیمه اول سال، پایین‌تر است. طلا در سه ماه گذشته متوسط قیمت ۱۲۵۵ دلار داشته است.
تحلیلگران برای کل سال ۲۰۱۴ متوسط قیمت ۱۲۷۷ دلار برای هر اونس طلا را پیش بینی کرده اند که تغییر چندانی نسبت به نظرسنجی مشابه در اوایل آوریل نداشته است.
در صورت درست بودن این پیش بینی، قیمت طلا برای دومین سال کاهش خواهد داشت با این حال هیچ بهبودی در سال ۲۰۱۵ تصور نمی‌شود و انتظار می‌رود هر اونس طلا به قیمت پایین‌تر ۱۲۵۰ دلار برسد.
این فلز گرانبها در نیمه اول امسال حدود ۱۰ درصد رشد کرد و قیمت آن پس از افت شدیدی که در سال گذشته داشت اندکی متوازن شد.
به گفته تحلیلگران، تقاضای کمتر بازارهای آسیا برای طلای فیزیکی مانع صعود بزرگتر قیمت می‌شود.
هند که دومین خریدار بزرگ طلا در جهان به شمار می‌رود، ماه جاری با حفظ تعرفه ۱۰ درصدی برای واردات طلا و نقره در بودجه دولت که خریدهای خارجی را محدودتر می‌کند، بازارهای طلا را غافلگیر کرد.
تحلیلگران متوسط قیمت هر اونس نقره در سال جاری میلادی را ۲۰٫۲۰ دلار پیش بینی کردند که ۱۵ درصد کمتر از ۲۳٫۷۸ دلار در سال ۲۰۱۳ خواهد کرد. این پیش بینی اندکی کمتر از رقم ۲۰٫۴۰ دلار پیش بینی شده برای قیمت این فلز در آوریل است.
سرمایه گذاران پس از نوسان شدید قیمت نقره در سال‌های اخیر از جمله دو موردی که طی آن این فلز حدود یک سوم از ارزش خود را در مدت چند روز از دست داد، برای خرید آن محتاط شده اند.
متوسط قیمت هر اونس نقره در سال آینده ۲۰ دلار پیش بینی شده است.

button print grnw20 عقب نشینی طلا از صعود شش ماه گذشته