جمعه : ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

خانه» آخرین اخبار» نفت » نخستین سفر وزیر نفت به مناطق نفتخیز پس از ۲۸ ماه از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید / زنگنه: باید صنعت نفت در دوران پساتحریم نوسازی شود
تاریخ انتشار شنبه ۱۶ آبان ۹۴ - ۱۶:۲۲

نخستین سفر وزیر نفت به مناطق نفتخیز پس از ۲۸ ماه از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید / زنگنه: باید صنعت نفت در دوران پساتحریم نوسازی شود

سه طرح نفتی روز چهارشنبه با حضور بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در مناطق نفتخیز جنوب به بهره برداری رسید.

به نقل از ایرنا، این سه طرح شامل واحد بهره برداری و نمکزدایی ۷۵ هزار بشکه ای میدان منصوری، کارخانه نمک زدایی میدان لب سفید و واحد بهره برداری و نمک زدایی هفت شهیدان مسجدسلیمان است.
برای اجرای این طرح ها در مجموع دو هزار و ۴۱۴میلیارد و ۱۴۵میلیون ریال از محل اعتبارات وزارت نفت هزینه شده است.
مرحله نخست طرح توسعه میدان منصوری شامل هفت بسته کاری از جمله تعمیر و تکمیل ۱۲ حلقه چاه، احداث واحد بهره برداری و نمکزدایی و احداث خطوط لوله آب موردنیاز و خطوط برق ۱۳۲ کیلوولت دو مداره بوده است.
احداث واحد بهره برداری و نمکزدایی با ظرفیت ۷۵ هزار بشکه در روز به منظور فرآورش نفت نمکی این میدان مهمترین بخش اجرایی این پروژه محسوب می شود که عملیات طراحی، نصب و تکمیل آن به طور کامل توسط پیمانکاران داخلی زیر نظر شرکت مهندسی و توسعه نفت(متن) انجام شده است.201941 orig نخستین سفر وزیر نفت به مناطق نفتخیز پس از 28 ماه از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید / زنگنه: باید صنعت نفت در دوران پساتحریم نوسازی شود
مجموع هزینه طرح تاکنون یک هزار و ۶۷۰میلیارد ریال بوده که از این مقدار، یک هزار و ۲۲۰میلیارد ریال مربوط به احداث واحد بهره برداری و نمکزدایی منصوری است.
کارخانه نمک زدایی میدان لب سفید با ظرفیت فرآورش روزانه ۳۰ هزار بشکه نفت نخستین واحد نمکزدایی در میدان لب سفید است که با هدف افزایش کیفیت نفت خام استحصال شده از این میدان احداث شده است.
اعتبار اجرای این طرح ۲۳۴ میلیارد و ۱۴۵ میلیون ریال بوده و تجهیزات اصلی این کارخانه شامل دیسالتر، مخازن تحت فشار مایعات هیدروکربوری، گاز، سوخت و آب، مبدل حرارتی آب و نفت و کوره پیش گرمکن غیر مستقیم نفت خام است.
همچنین واحد بهره برداری و نمک زدایی هفت شهیدان مسجدسلیمان به منظور فرآورش نفت تولیدی میدان های مسجدسلیمان، لالی، پرسیاه، زیلایی و کارون با ظرفیت ۵۵ هزار بشکه در روز و با اعتباری افزون بر ۹۶۰ میلیارد ریال احداث شده است.
با راه اندازی این مجتمع واحدهای بهره برداری قدیمی مسجدسلیمان که شرایط استاندارد برای فرآورش نفت وگاز را ندارند جمع آوری می شود.
در راستای اجرای این طرح ۳۰ کیلومتر خط انتقال برق دو مداره ، ۱۵ کیلومتر خط انتقال آب و یک ایستگاه پمپاژ آب و خطوط لوله جریانی چاه ها به طول تقریبی ۸۵ کیلومتر احداث شده است.
احداث ۱۲۰ کیلومتر خط لوله به قطر ۱۲ اینچ برای انتقال نفت تصفیه شده از کارخانه بهره برداری و نمکزدایی هفت شهیدان به کارخانه بهره برداری شماره ۲ اهواز برای صادرات بخش دیگری از این پروژه بوده و تجهیزات اصلی کارخانه دستگاه های نمک گیر برقی(دیسالتر)، مخازن تحت فشار مایعات هیدروکربوری، گاز، سوخت و آب ، مبدل حرارتی آب و نفت و کوره پیش گرمکن غیر مستقیم نفت خام را شامل می شود.
این نخستین سفر وزیر نفت در مدت ۲۸ماه از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید به خوزستان است.

باید صنعت نفت در دوران پساتحریم نوسازی شود
وزیر نفت روز چهارشنبه تاکید کرد تحریم ها یک میلیون بشکه از توان تولید کشور را کاهش داد و گفت: در دوران پس از تحریم باید صنعت نفت را نوسازی و ظرفیت تولید را بالا ببریم.
به گزارش ایرنا، «بیژن نامدار زنگنه» در آیین بهره برداری از سه طرح نفتی و یک طرح درمانی در مناطق نفتخیز جنوب افزود: اکنون بسیاری از خطوط لوله نفت مستهلک شده و به نوسازی نیاز است که باید صنعت نفت کشور را با تدبیر و عقلانیت و استفاده از فرصت های موجود بازسازی کرد.
نامدار زنگنه اضافه کرد: عمر مفید بیشتر تجهیزات نفتی کشور تمام شده است که باید اکنون کارهای بسیاری برای بازسازی آنها انجام شود.
وی با انتقاد از مدت زمان طولانی اجرای طرح های نفتی گفت: اگر تحریم ها نبود بسیاری از این طرح ها در بازه زمانی کمتر از یک و نیم سال عملی می شد؛ هر چند عوامل دیگری نیز در تاخیر راه اندازی طرح ها دخیل بودند.
وزیر نفت اضافه کرد: اجرای طرح های واحد بهره برداری و نمک زدایی ۷۵ هزار بشکه ای میدان منصوری، کارخانه نمک زدایی میدان لب سفید و واحد بهره برداری و نمک زدایی هفت شهیدان مسجدسلیمان اگرچه طول کشید اما زمان خوب و مناسبی به نتیجه رسید و پیام بسیار خوبی دربردارد.
به گفته او، این طرح ها با بودجه سه هزار میلیارد ریال توان تولید را ۲۶۰ هزار بشکه افزایش می دهد و تولید را تثبیت می کند و به بیشترین توان ممکن می رساند.
وزیر نفت تاکید کرد «پس از برداشته شدن تحریم ها سهم ما در بازار جهانی بیش از گذشته خواهد شد».
نامدار زنگنه افزود: باید با اجرای طرح ها اقتدار و توانمندی ایران، مهندسان ایرانی و ظرفیت های کاری را نشان دهیم.
وزیر نفت ادامه داد: درصدی از درآمدهای نفتی جدای از طرح های عمرانی به مناطق نفتخیز جنوب داده می شود که این کار نه بر اساس علاقه بلکه برای کمک به توسعه صنعت نفت است.
نامدار زنگنه گفت: جذب سرمایه خارجی در خوزستان طی دوره پیشین فقط در میدان نفتی دارخوین موفق بود که امید می رود در دوره جدید بیش از این از سرمایه گذاران خارجی بهره مند شویم.
وی ادامه داد: دشمنان ایران اسلامی با ایجاد تحریم ها قصد داشتند صنعت نفت را از پا درآورند اما با همت و تلاش کارشناسان و متخصصان صنعت نفت نه فقط از پای درنیامدیم بلکه قوی تر از گذشته شدیم و از نظر فنی و مدیریتی کارها را با قدرت و روحیه بالا انجام می دهیم.

** به تعداد زیادی طرح های نمک زدایی نیاز است
وزیر نفت در آیین بهره برداری همزمان از واحد بهره برداری و نمک زدایی هفت شهیدان و واحد نمک زدایی لب سفید که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: امیدواریم پس از برداشته شدن تحریم ها با اتکا به افزایش تولیدها بتوان کارهای مهمی را برای خوزستان و ایران انجام دهیم.
نامدار زنگنه افزود: در شرایط طبیعی به تعداد زیادی طرح های نمک زدایی نیاز است و اجرای این طرح ها در آستانه افزایش تولید، موثر خواهد بود.

** توان واحدهای نمک زدایی در مناطق نفتخیز جنوب ۲۲۰هزار بشکه افزایش یافت
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از ۲۲۰هزار بشکه افزایش توان واحدهای نمک زدایی مناطق نفتخیز جنوب در طرح «اهواز متمرکز» خبر داد.
به گزارش ایرنا، بزرگ ترین طرح نمک زدایی کشور برای پالایش نفت خام تولید شده در میدان نفتی اهواز ۷۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بودجه آن دو هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال است.
«بیژن عالی پور» چهارشنبه در آیین بهره برداری از سه طرح نفتی و یک طرح درمانی در مناطق نفتخیز جنوب با حضور وزیر نفت، گفت: با تامین منابع مالی این طرح که با پیشرفته ترین فناوری ها و رعایت استانداردهای زیست محیطی اجرا شد، سال آینده شاهد راه اندازی آن خواهیم شد.
وی با اشاره به اجرای واحدهای نمک زدایی گچساران سه، بی بی حکیمه یک، هفتگل و نفت سفید افزود: در کنار برنامه های کاهش هدررفت و آسیب ها و بازسازی و به روز رسانی، ایمنی سازی واحدهای نمک زدایی و تزریق گاز به منظور تولید صیانتی از مخازن در دست اجراست.
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با اشاره به اجرای واحد نمک زدایی میدان منصوری با یک هزار و ۶۷۰ میلیارد ریال اعتبار گفت: اجرای این طرح افزایش تولید نفت تا سقف یکصد هزار بشکه در روز فراهم می کند.

امروز همچنین مرکز خدمات درمانی «آب تیمور» به طور ویدئوکنفرانس به بهره برداری رسید.
این مرکز در مساحت ۴۰۰ مترمربع و ۱۸۰ مترمربع زیربنا ساخته شده است که در آن یک پزشک و ۲۰۰ نیروی خدماتی فعالیت می کنند.

button print grnw20 نخستین سفر وزیر نفت به مناطق نفتخیز پس از 28 ماه از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید / زنگنه: باید صنعت نفت در دوران پساتحریم نوسازی شود