سه شنبه : ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

خانه» آخرین اخبار» آلومینیوم » هند کارخانه تولید آلومینیوم در ایران می‌سازد
تاریخ انتشار دوشنبه ۲۹ تیر ۹۴ - ۱۴:۱۸

هند کارخانه تولید آلومینیوم در ایران می‌سازد

به گزارش پرس تی وی، اکنون که توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی منعقد شده، هند قصد دارد یک مجتمع ۳ میلیارد دلاری گداخت آلومینیوم در ایران ایجاد کند.

این ایده در سال ۲۰۱۴ مطرح شد، اما هند از آن زمان تاکنون منتظر لغو تحریم‌های غرب علیه ایران بوده است. شرکت ملی آلومینیوم هند اکنون به صورت جدی در حال بررسی اجرایی کردن این پروژه پس از نهایی شدن مذاکرات ایران و ۱+۵ در روز سه‌شنبه است. این طرح شامل ساخت یک مجتمع گداخت برای تولید ۵۰۰ هزار تن آلومینیوم در سال و یک نیروگاه تولید برق ۱۰۰۰ مگاواتی است.

ذخایر زغال‌سنگ هند برای تامین انرژی مورد نیاز آلومینیوم این کشور کافی نیست و از آنجا که واردات زغال سنگ به صرفه نیست، این کشور به دنبال تولید آلومینیوم در خارج از خاک خود و در کشورهای غنی از نظر انرژی است.

ایران دارای منابع غنی انرژی هیدروکربنی از جمله نفت و گاز است.

درحالی‌که خشکسالی موجب کاهش آب سدها شده و فرآورده‌های نفتی محیط زیست را آلوده می‌کند ایران در حال حرکت به سمت تولید برق از طریق مصرف گاز است. سال گذشته، ایران ۵۰ میلیارد مترمکعب گاز صرف تولید برق کرد، درحالی‌که این رقم یک‌سال قبل از آن ۳۵ میلیارد مترمکعب بود. با توجه به اینکه هزینه برق ۴۰ درصد هزینه تولید آلومینیوم را تشکیل می‌دهد، ایران به‌دلیل داشتن ظرفیت بالای تولید برق، محلی ایده‌آل برای تولید این فلز استراتژیک به‌شمار می‌رود.

ایران سالانه ۳۴۰ هزار تن آلومینیوم تولید می‌کند و قصد دارد با سرمایه‌گذاری حدودا ۱۲ میلیارد دلاری، این رقم را تا سال ۲۰۲۵ به ۵/ ۱ میلیون تن برساند.

از دیگر شرکت‌های هندی که به دنبال فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران هستند می‌توان به شرکت‌های لارسن اند توربو، تاتا پاور و آدانی انترپرایز اشاره کرد که قصد دارند در پروژه‌های نفت و گاز، برق و بندری ایران حضور داشته باشند.

 

 

button print grnw20 هند کارخانه تولید آلومینیوم در ایران می‌سازد