جمعه : ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

خانه» آخرین اخبار» مصاحبه» معدن » پاسخ های صریح ابتکار به معدنکاران در مورد موضوعات محیط زیستی معدن
تاریخ انتشار شنبه ۳۰ خرداد ۹۴ - ۱۵:۰۹

پاسخ های صریح ابتکار به معدنکاران در مورد موضوعات محیط زیستی معدن

در جلسه مشترک معدنی ها و سازمان محیط زیست مطرح شد

پاسخ های صریح ابتکار به معدنکاران در مورد موضوعات محیط زیستی معدن

در جلسه مشترک معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون رییس جمهور که با جمعی از معدنکاران بخش خصوصی تشکیل شد به حفظ محیط زیست برای نسل های آینده تاکید شد.

معصومه ابتکار،‌ رییس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون رییس جمهور در جلسه مشترک تشکل های بخش خصوصی معدن و محیط زیست با بیان اینکه با تقابل و دوگانگی مخالفیم گفت: بطور قطع ما نیز به فرصت های اقتصادی بخش معدن معتقدیم اما با توجه به شرایط ایجاد شده و مجوزهای اکتشافی که در برهه ای از زمان برای ۸۰ درصد مناطق کشور صادر و سبب افزایش معادن رها شده در سطح کشور شد اکنون شاهد هستیم این معادن کانون گردوغبار هستند که باید مهار شوند.

وی افزود: شرایط اقلیمی و شاخص های بحرانی زیست محیطی ایجاب می کند که عرصه سرزمینی که در حوزه بحرانی قرار دارد را مدیریت کنیم.

ابتکار ادامه داد: از سوی دیگر در هدف گذاری های جهانی، در افق ۲۰۲۰، ۱۰ درصد از عرصه سواحل و ۱۷ درصد عرصه طبیعت را باید بدون استفاده برای نسل آینده نگهداریم درحالی که در ایران این رقم در بخش عرصه طبیعی تنها ۱۱ درصد است و تا این افق ۶ درصد دیگر نیاز داریم.

وی با تاکید این نکته که دنبال تقابل و مانع تراشی نیستیم گفت: به دنبال تشکیل کارگروه مورد نظر بخش خصوصی معدن و محیط زیست هستیم و از آن استقبال می کنیم. همچنین در حال تدوین ضوابط بخش معدن بوده و برای بازنگری قانون با شورای عالی معادن ارتباط داشته و آمادگی خود را اعلام می کنیم اما اصول جهانی را نیز نمی توانیم زیر پا بگذاریم.

پیش از معاون رئیس جمهور و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست نیز اسدالله کشاورز، معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان این نکته که شاهد مطرح کردن موضوعی تحت عنوان توقف معدنکاری برای نسل اینده هستیم گفت: این صحبت درحالی مطرح می شود که ما هم اکنون نمی دانیم چه منابعی در داخل داریم و چه بخشی را می توانیم برای آیندگان بگذاریم درحالی که همسایه شرقی ما افغانستان ظرف مدت ۶ ماه ژئوفیزیک هوایی خود را به اتمام رساند و درحال حاضر به سراغ اکتشافات مقدماتی رفته است.

کشاورز از سازمان محیط زیست درخواست کرد که اجازه ورود به محدوده های حفاظت شده داده شود تا مرحله پی جویی و اکتشاف در آنها صورت گیرد. وی گفت: این تضمین نیز داده می شود که آسیبی به این مناطق وارد نشود.

همچنین وی درخواست تشکیل کمیته مشترک را به منظور شنیدن صحبت های بخش خصوصی را داشت تا از این طریق نقش بخش معدن در تولید ناخالص ملی که اکنون یک درصد و با احتساب بخش صنعت به ۳ درصد می رسد، افزایش یابد.

کیوان جعفری طهرانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن و مدیر امور بین الملل این انجمن نیز در ادامه این نشست با بیان هدف تشکیل این نشست گفت: در سال های اخیر شاهد بروز تنگناهای محیط زیستی برای معدنداران بوده ایم و در این جلسه به آنها پرداخته خواهد شد و تلاش خواهیم کرد تا رابطه نزدیک تری بین سازمان حفاظت محیط زیست و تشکل های معدنی که نقش بسزایی در توسعه اقتصادی کشور دارند ایجاد شود.

وی ادامه داد: از منظر سازمان محیط زیست برخی شرکت های معدنی مخرب محیط زیست شناخته می شوند درحالی که شرکت های بزرگی نظیر چادرملو با توجه به کسری آب برای طرح های توسعه ای خود، اقدام به احداث و سرمایه گذاری در پروژه تصفیه خانه اردکان کرده است.

عزیز میرزاییان، عضو خانه معدن ایران و یکی از فعلان بخش معدن نیز در این جلسه با بیان اینکه در قوانین تعامل ها بصورت دولتی بوده و توجهی به بخش خصوصی نشده است گفت: در سال های ۹۲ و ۹۳ جلساتی با موضوع موانع تولید و محیط زیست برگزار شد اما این جلسات به یکباره رها شد و شاهد هستیم که موانع هنوز هم رفع نشده است.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل عدم تعامل دستگاه ها و تغییر سیاست ها و ضوابط که طبق قانون باید پیش از عملیاتی شدن اطلاع رسانی شوند، بخش خصوصی آسیب های جبران ناپذیری را متحمل شده است.

وی بخش معدن را یکی از بخش های پرمخاطره با ریسک و سرمایه بالا برشمرد و گفت: قانون گذار برای جلوگیری از طولانی شدن پروسه حل و فصل مشکلات بخش معدن در دادگاه ها اقدام به تاسییس شورای عالی معادن کرد تا هم جوار قانون این موانع ببرطرف شود.

کامران وکیل، دبیرکل اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران در ادامه این نشست با بیان این نکته که بخش محیط زیست و معدن هر یک به فکر خودشان هستند گفت: این بخش نگری ها برای هر دو بخش آسیب زا بوده و هست.

وی افزود: دیدگاه محیط زیست به معدن مثبت نیست و به معدن نگاه تخریبی دارند درحالی که سازمان محیط زیست یا اجازه معدنکاری را نمی دهد و در صورت ثبت مجوز، نظارتی بر فعالیت های معدنکاری ندارد چراکه ضوابط مربوط به بهره برداری و بازسازی تعریف نشده و درصورت تعریف، این ضوابط محل قانونی ندارد و این یکی از ضعف های بزرگ است.

وکیل خاطرنشان کرد: از اینرو اصلاح در قانون ضروری به نظر می رسد چراکه تضادهای مکرر در قانون به صلاح کشور نبوده و همچنین باید در برخی مواد قانونی تعیین و تکلیف و بازنگری شود. همچنین نظر بخش خصوصی این است که کارگروهی با حضور معدنداران و سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شود تا باب همکاری آنها گشوده شود تا به معدن از دیدگاه مزیتی نیز نگاه شود.

فرزانه معصومی، فعال بخش معدن در این نشست با بیان اینکه تعاریف بین دو بخش معدن و محیط زیست تعاریف مشخصی نیست گفت: به عنوان یک سرمایه گذار عناصر جدول مندلیف را استخراج می کنیم از اینرو کار ما نه یک کار تخریبی است بلکه مستخرجی برای شروع یک زنجیره هستیم.

وی افزود: پیشنهاد ما نگارش آیین نامه ها و تعاریف اولیه در یک چارچوب کلی با حضور وزارت صنعت، معدن و تجارت و با همکاری بخش خصوصی به منظور رفع تعارض و تضاد در تعاریف است تا نتایج حاصل شده بهتر شود.

نادعلی اسماعیلی، مشاور معاونت توسعه مدیریت ، منابع و امور استانها در وزارت صنعت،‌معدن و تجارت در ادامه این نشست با اشاره به تعبیر غلط از کلمه معدن در کشور گفت: شاهد هستیم که تمام موانع و سربارها بر روی این بخش اقتصادی افتاده است بخصوص اکنون که بسیاری از معادن توجیه اقتصادی خود را از دست داده و شاهد تعطیلی بسیاری از معادن هستیم و این درحالی است که معدن در شرایط تحریم، اقتصاد را رو به جلو برده است.

وی افزود: چرا باوجود آنکه معدن می تواند به دلیل وجود مواد اولیه در کشور، مولد بوده و کارآفرینی کرده و اقتصاد را توسعه دهد، مسئولین به نقش آن پی نبرده اند؟

اسماعیلی نیز بر تشکیل کمیته و کارگروهی مشترک بین معدن و محیط زیست تصریح کرد.

سجاد غرقی،‌ عضور هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران در ادامه نظیر سایر حاضران در جلسه بر تشکیل کارگروه مشترک بین معدن و محیط زیست با تقویت بخش معدن اشاره کرد و با تاکید بر تفاوت ماهیت صنعت و معدن گفت: درحالی که مکان یابی صنایع امکان پذیر است در بخش معدن، جانمایی، نوع استخراج و بعضا تکنولوژی های بکار رفته در فرآوری بر مبنای طبیعت و ذخایر تعیین می شود.

وی افزود: معدنکاری جابجایی عوارض زمین را می طلبد اما ایراد گرفتن بر روی آلایندگی ماشین آلات معدنی، تعدد جبهه کارها و درختکاری در فضای معدنی به معظلی برای این بخش تبدیل شده است.

پروا سلطانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن نیز در پایان این نشست به مشکلاتی که بخش معدن در دریافت مجوزها از محیط زیست اشاره کرد و گفت: در دریافت این مجوزها شاهد هستیم که هنوز پنجره واحدها رعایت نشده و بروکراسی های اداری طولانی است. از سوی دیگر معادن باوجود عدم همگنی با یکدیگر، قانون در آنها بصورت یکسان اعمال می شود.

گفتنی است، این نشست صبح امروز در سازمان حفاظت محیط زیست و با حضور رییس سازمان و معاونین آن و نیز جمعی از تشکل های بخش خصوصی معدن تشکیل شد.

 

 

 

 

button print grnw20 پاسخ های صریح ابتکار به معدنکاران در مورد موضوعات محیط زیستی معدن