جمعه : ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

خانه» آخرین اخبار» اخبار مهم» فولاد » کارخانه آهن اسفنجی فولاد شادگان در مسیر راه اندازی
تاریخ انتشار شنبه ۷ اسفند ۹۵ - ۱۴:۲۱

کارخانه آهن اسفنجی فولاد شادگان در مسیر راه اندازی

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران اعلام کرد: تجهیزات طرح استانی فولاد شادگان ( استان خوزستان) به طور کامل نصب شده و اکنون در مرحله تست تجهیزات قرار دارد که امیدواریم واحد تولید آهن اسفنجی آن را اسفند ماه امسال افتتاح کنیم.
عبدالمجید شریفی با بیان اینکه طرح فولاد سپیددشت استان چهارمحال و بختیاری آبان امسال افتتاح شده است، افزود: در اجرای بخش آهن اسفنجی طرح فولاد شادگان از تکنولوژی پِرِد( PERED) که فناوری “احیاء مستقیم ایرانی شده ” است، استفاده شده است.
وی ادامه داد: با افتتاح واحد احیاء مستقیم طرح فولاد شادگان ، بحث بومی سازی فناوری که در کشور هم به آن تکیه شده است، علاوه بر این طرح ، در طرح های بعدی فولاد استانی از این فناوری ایرانی استفاده خواهد شد زیرا صاحب دانش فنی این تکنولوژی هستیم.
شریفی تصریح کرد: استفاده از این تکنولوژی ایرانی در صنعت فولاد یک گام رو به جلو است، چون در گذشته سیستم های قبلی مانند میدرکس را باید کارشناس خارجی نصب می کرد اما داده های تکنولوژی ایرانی PERED ، همه مربوط به کارشناسان داخل کشور است و اکنون این قابلیت وجود دارد که این فناوری را به دیگران بفروشیم و در کشورهای دیگر واحد احیاء مستقیم را با استفاده از این فناوری برای آنها اجرا کنیم.
وی با اشاره به اینکه شروع ۷ طرح فولاد استانی از سال ۸۶ کلید خورده است، گفت: با توجه به طولانی شدن اجرای این طرح ها که به دلایلی چون تامین مالی ، اعتبارات اسنادی و فایناس دچار مشکل شده بود، در راستای اجرای سیاست های اصل ۴۴ و پیگیری های جدی ، نخستین طرح یعنی واحد احیاء مستقیم طرح فولاد سپیددشت چهارمحال و بختیاری را آبان ماه امسال افتتاح کردیم که مراحل تجهیز و ساخت فولادسازی این طرح ادامه دارد.
شریفی افزود: طرح های هفتگانه فولاد استانی در استان های چهارمحال و بختیاری(سپیددشت)، خوزستان(شادگان)، آذربایجان شرقی(میانه)، استان فارس(نی ریز)، خراسان رضوی(سبزوار)، خراسان جنوبی ( قائنات) و کرمان (بافت) نقاطی هستند که این طرح ها شروع شد. قبلا ۸ طرح بود که شامل فولاد بافق استان یزد هم می شد که در سال ۹۰ به بخش خصوصی واگذار شد.
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران در بخش دیگری از گفت وگوی خود اظهار کرد: در سال جاری برای نخستین بار صادرات فولاد از واردات پیشی گرفت به طوری که در ۱۰ ماهه امسال میزان صادرات فولاد ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تن و میزان واردات کمتر از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن بود.
پیش بینی می شود تا پایان امسال میزان صادرات فولاد به ۵ میلیون تن برسد.
شریفی گفت: در سال جاری همچنین تولید فولاد کشور از مرز ۱۸ میلیون تن عبور خواهد کرد و به رقمی بین ۱۸٫۳ تا ۱۸٫۴ میلیون تن می رسد ؛ این در حالی است که در سال گذشته تولید فولاد از ۱۷ میلیون تن کمتر بود. در شرایطی که از رکود اقتصادی صحبت می شود، در صنعت فولاد هم صادرات افزایش یافته و هم تولید رقم مناسبی بوده است.
خبرهای خوب توازن در زنجیره فولاد تا پایان سال ۹۶
شریفی همچنین به بحث توازن در صنعت فولاد اشاره کرد و گفت: مطابق برنامه تا افق ۱۴۰۴ ظرفیت تولید فولاد به ۵۵ میلیون تن می رسد که برای تحقق آن باید در آهن اسفنجی ۵۰ میلیون تن و در گندله و کنسانتره ۸۰ میلیون تن ظرفیت سازی کنیم.
وی با بیان اینکه اکنون ظرفیت فولاد خام کشور ۲۹ میلیون تن ، محصول نهایی ۳۶ میلیون تن ، آهن اسفنجی ۲۵ میلیون تن ، گندله ۳۲ میلیون تن و کنسانتره ۴۴ میلیون تن است، افزود: در سه چهار سال گذشته سیاستگذاری ها به گونه ای بوده که توازن در زنجیره فولاد اتفاق بیفتد و ما تا پایان سال آینده خبرهای خوبی در ارتباط با زنجیره فولاد خواهیم داشت.

button print grnw20 کارخانه آهن اسفنجي فولاد شادگان در مسير راه اندازي