دوشنبه : ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

خانه» آخرین اخبار» اخبار بورس» بازرگانی» بررسی هفتگی» بورس فلزات» سنگ آهن» فولاد» گزارش ها » گزارش هفتگی بازار فولاد- گزارش هفته ۰۵ سال ۲۰۱۴
تاریخ انتشار دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۲ - ۱۴:۲۶

گزارش هفتگی بازار فولاد- گزارش هفته ۰۵ سال ۲۰۱۴

آخر هفته گذشته بازار سنگ آهن چین به تعطیلات سال نو چینی رفت و تا ۶ فوریه ادامه خواهد داشت. در کل هفته گذشته فعالیتی در بازار دیده نشد. کارخانه ها برخلاف هر سال قبل از تعطیلات

سال نو امسال فعالیتی نداشتند. آخرین قیمت سنگ آهن خلوص ۵/۶۳ درصد هند حداکثر ۱۲۶ دلار و ۲۵ سنت هر تن سی اف آر چین ثبت شد. قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد در بازار نقدی چین هفته گذشته به ۱۲۳ دلار و ۲۰ سنت هر تن خشک سی اف آر چین هم رسید و پس از آن تا ۷۰ سنت رشد داشت که به علت بهبود جزیی بازار فیوچرز بود نهایتا تا پایان هفته ۱۲۲ دلار و ۶۰ سنت شد.

آخرین موجودی سنگ آهن بنادر چین بیش از ۴ میلیون بالا رفته به ۹۶ میلیون و ۹۰ هزار تن رسید که از نوامبر ۲۰۱۲ چنین رقم بالایی بی سابقه بوده است.

 

قراضه

افت ارزش لیر ترکیه نسبت به دلار باعث شد هفته گذشته کارخانه ها یا به فکر کاهش تولید فولاد باشند یا خرید قراضه ارزان قیمت را در اولویت قرار دهند. قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و۲ خلوص ۲۰-۸۰ وارداتی در ترکیه آخرین بار ۸/۰ درصد معادل ۷ دلار هر تن افت داشته به ۳۹۲ دلار هر تن سی اف آر رسید. آخرین قیمت قراضه ۲۰-۸۰ اروپا در ترکیه ۳۸۵ تا ۳۹۰ دلار هر تن سی اف آر بود.

در امریکا قراضه در بازار داخلی در ژانویه ۱۰ تا ۲۰ دلار هر تن رشد داشته گر چه برخی منتظر افت قیمت در فوریه هستند.

قیمت قراضه کانتینری سنگین کلاس ۱ و۲ خلوص ۲۰-۸۰ وارداتی در تایوان ۷ دلار هر تن پایین آمده به ۳۵۴ دلار هر تن سی اف آر رسید. قیمت قراضه خرد شده وارداتی کانتینری به هند ۷ دلار هر تن نسبت به هفته قبل بالا رفته به ۳۸۰ دلار هر تن سی اف آر رسید چون جو بازار فولاد هند مثبت شده بود. در بازار داخلی ژاپن قیمت قراضه سنگین کلاس ۲ بین ۳۲۱ تا ۳۶۱ دلار هر تن بود. توکیو استیل قیمت خرید قراضه را ۵ دلار هر تن پایین آورد.

 

بیلت

هفته گذشته بیلت صادراتی سی آی اس ۴۹۰ تا ۴۹۵ دلار هر تن فوب پیشنهاد شد در حالی که هفته قبل ۴۹۵ تا ۵۰۰ دلار هر تن فوب بود. ظاهرا افت نرخ ارز در ترکیه، کاهش قیمت قراضه و رکود تقاضا در خاورمیانه بازار بیلت سی آی اس را رو به پایین نموده است. ترکیه و مصر در ۴۹۰ تا ۴۹۵ دلار هر تن فوب دریای سیاه خرید کردند.

قیمت بیلت در بازار داخلی ترکیه در ۵۲۵ تا ۵۳۵ دلار هر تن درب کارخانه در ثبات بود در بازار صادرات ترکیه قیمت بیلت ۵۲۵ تا ۵۳۵ دلار هر تن فوب شنیده شد.

بیلت در بازار ایران

بیلت روند ثابتی را پشت سر گذاشت. از اول هفته بیلت سایز ۱۵۰ میلیمتر در انزلی هر کیلو ۱۴۹۰ تا ۱۵۰۰ تومان گفته می شد. البته عرضه آن بسیار محدود بود ولی سایز ۱۲۰ میلیمتر تا ۱۴۸۰ تومان هم شنیده شد.

بیلت های داخلی اول هفته را با احتیاط شروع کردند. قیمت سایز ۱۲۰ میلیمتر ۱۴۰۰ تا ۱۴۳۰ تومان بود. معامله یکصد هزار تن بیلت فولاد خوزستان به شکل اعتباری در قیمت ۱۳۸۰ تومان به تولید کننده های بیلت امیدواری داد که قیمت ها به کف خود رسیده است. از آنجا که حجم فروش کارخانه های داخلی در هفته قبل هم خوب بود طبعا در قیمت ها ایستادگی کردند. به همین علت قیمت بیلت تا آخر هفته محکم ایستاد. ولی احتمال می رود در هفته های آینده این روند تغییر کند چون عرضه فولاد خوزستان بخشی از تقاضای بازار را جواب می دهد. از روز چهارشنبه شمش فولاد خوزستان را در قیمت ۱۴۶۰ تومان نقدی پیشنهاد می دادند. بدین ترتیب خریداری که شمش را در پایه ۱۳۸۰ تومان به صورت اعتباری خریده می تواند کالای خود را به صورت نقدی در ۱۴۶۵ تومان بفروشد.

 

مقاطع

بزرگترین تولید کننده میلگرد ژاپن هفته گذشته قیمت میلگرد تولید فوریه خود را در۶۸۳ دلار هر تن ثابت نگه داشت.

آخرین قیمت قرارداد میلگرد در بورس فیوچرز شانگهای چین قبل از تعطیلات با رشد قیمت ۱/۱ درصدی سنگ آهن در بورس دالیان کمی بالا رفته با ۵/۰ درصد رشد ۵۷۰ دلار هر تن ثبت شد. در بازار نقدی چین نیز قیمت میلگرد کمی تغییر داشته ۵۶۳ دلار هر تن ثبت شد که پایین ترین قیمت ۶ ماه گذشته است.

در این بین در بازار صادرات چین برخی قیمت مفتول صادراتی را ۵ دلار هر تن بالا برده به ۵۲۰ دلار هر تن فوب رسانده اند تا بازار برای پس از تعطیلات آماده شود.

مقاطع در بازار ایران

مقاطع اول هفته نزولی بود. قیمت میلگرد به ۱۶۰۰ تومان رسید و تا پایان هفته در همین حد باقی ماند در حالی که بازار در حداقل تقاضا به سر می برد. این شرایط در مورد دیگر مقاطع هم دیده شد. نگاه اکثر دست اندرکاران این است که اگر قیمت شمش پایین نیاید مقاطع در حدود همین قیمت ها تا پایان سال باقی می ماند. اما این بسته به دو فاکتور است. فاکتور اول مسئله نیاز کارخانه ها به نقدینگی است و فاکتور دوم حذف سوبسید انرژی و تاثیر آن بر قیمت تمام شده است.

آنچه مسلم است حذف سوبسید انرژی و دوبرابر شدن قیمت گاز باعث افزایش قیمت تمام شده فولاد خواهد شد ولی معلوم نیست آیا بازار با رکود فعلی توان جذب این افزایش قیمت را خواهد داشت یا نه. در شرایط فعلی با توجه به قیمت شمش، قیمت مقاطع به کف خود رسیده است اما اگر قیمت بیلت کاهش یابد باید در انتظار پایین آمدن قیمت مقاطع هم بود. نباید فراموش کرد که کارخانجات فولاد در پایان سال ممکن است دست به فروش های با قیمت پایین بزنند. در این صورت امید به تغییر قیمت یا بهبود بازار برای سه ماه اول سال آینده هم بی پایه خواهد بود.

 

ورق

هفته گذشته ورق گرم تولید فوریه اوکراین به ترکیه ۵۶۰ دلار هر تن سی اف آر پیشنهاد شد و در تناژ بالا تا ۵۴۵ دلار تخفیف داده می شد. کارخانه های امریکایی قیمت ورق تخت خود را در بازار داخلی تا ۳۰ دلار هر شورت تن بالا بردند.

آخرین قیمت ورق تخت چین در تایوان ۵۵۵ دلار هر تن سی اف آر بوده و در ۵۵۰ دلار هر تن سی اف آر معامله شد انتظار می رود قیمت پس از تعطیلات بالا برود. ورق گرم صادراتی چین ثابت مانده برای حمل ماه مارس ۵۴۵ تا ۵۶۰ دلار هر تن فوب شنیده شد. در بازار داخلی چین قیمت ورق گرم بائو استیل ۱۲ دلار هر تن برای حمل فوریه بالا رفته است.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر اول هفته تا ۱۸۷۰ تومان بالا رفت ولی تا آخر هفته به ۱۸۳۰ تومان برگشت در حالی که معاملات از گرمی چندانی برخوردار نبود. ورق های گرم ضخامت ۵/۲ تا ۱۵ میلیمتر مبارکه با کاهش حداکثر هر کیلو ۱۰ تومان روبرو بود. مثل هفته های قبل نبود تقاضا عامل پایین آمدن قیمت بود ولی عملا فضایی برای کاهش قیمت وجود ندارد. ورق های سایز ۲۰ میلیمتر به بالای اکسین برای اولین بار در سال جاری در قیمت ۱۶۹۰ تومان معامله شد. از آنجا که تقاضا محدود است و رقابت کاویان هم جدی است روند نزولی قیمت باید ادامه یابد. محصولات کاویان در هفته گذشته تا هر کیلو ۱۶۶۰ تومان هم معامله شد و پیش بینی می شود قیمت باز هم کاهش یابد.

ورق سرد مثل هفته های قبل با کمبود موجودی روبرو بود ولی قیمت تغییر جدی نداشت. برخی سایزها تا ۲۰ تومان با افزایش قیمت روبرو شد ولی معاملات جدی نبود چون تقاضا بسیار محدود است. ورق گالوانیزه همچنان با بازار راکد روبرو بود و علی رغم محدودیت عرضه تقاضایی هم نیست.

button print grnw20 گزارش هفتگی بازار فولاد  گزارش هفته 05 سال 2014