دوشنبه : ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

تاریخ انتشار یکشنبه ۴ اسفند ۹۲ - ۰۹:۳۹

گزارش هفتگی بازار فولاد

سنگ آهن آخرین موجودی سنگ آهن در چین ۱۰۰ میلیون و ۸۶۰ هزار تن ثبت شد در حالی که آخرین بار سال ۲۰۱۲ به ۱۰۰ میلیون تن رسیده بود. این موجودی بالا بر بازار فشار آورده است. از ابتدای سال ۲۰۱۴ بیش از ۷ درصد افت قیمت در بازار سنگ آهن مشاهده شده است.

البته بازار سنگ آهن هفته گذشته با افزایش جزیی خرید ها کمی بهبود قیمت را تجربه نموده ۱۲۴ دلار و ۴۰ سنت هر تن خشک سی اف آر چین شنیده شد. بسیاری دوام این روند را ضعیف می بینند چون وضعیت بازارهای فولاد مساعد نیست. در هر حال ماه های آینده در چین هوا گرم تر می شود و تقاضای سنگ آهن نیز باید بهبود یابد.

قراضه

هفته گذشته بازار قراضه جنوب اروپا گرچه ثابت بود ولی جوی منفی داشت. آخرین قیمت قراضه خرد شده بین ۲۸۰ تا ۲۹۰ یورو هر تن تحویل کارخانه ثبت شد. برخی امیدوار بودند عرضه پایین قراضه به قیمت آن کمک کند. در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده ۵ دلار هر لانگ تن پایین آمد. در ترکیه متوسط قیمت هفتگی قراضه وارداتی با ۱۲ دلار هر تن کاهش ۳۶۰ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

هفته گذشته قراضه سنگین کلاس یک امریکا در ۳۶۲ دلار هر تن سی اف آر به کره جنوبی فروخته شد که در دو هفته تا ۱۸ دلار افت داشت. قراضه کانتینری ۱ و۲ خلوص ۲۰-۸۰ نیز در ۳۳۵ تا ۳۳۷ دلار هر تن سی اف آر به تایوان عرضه شد. در هند قیمت قراضه خرد شده وارداتی ۳ دلار هر تن بالا رفته به ۳۸۵ دلار هر تن سی اف آر رسید.

هفته گذشته در ژاپن قیمت خرید قراضه ۵ دلار هر تن کاهش یافته به ۳۳۹ تا ۳۵۹ دلار هر تن رسید. قراضه صادراتی ژاپن ۳۴۰ دلار هر تن فوب بود. در بازار داخلی کره قراضه سنگین کلاس ۲ معادل ۳۱۰ تا ۳۲۰ دلار هر تن بود که نسبت به هفته قبل تا ۴ دلار افت داشت.

بیلت

هفته گذشته متوسط قیمت بیلت صادراتی دریای سیاه ۴۸۵ دلار هر تن فوب بود. در ۴۷۹ دلار هر تن فوب نیز معامله شد. به خریداران ترکیه نیز بیلت سی آی اس در ۴۹۹ دلار هر تن سی اف آر فروخته شد.

در بازار داخلی ترکیه بیلت هفته گذشته در ۵۰۲ تا ۵۱۲ دلار هر تن درب کارخانه به فروش رفت. بیلت صادراتی ترکیه ۵۱۰ دلار هر تن فوب بود.

با کاهش قیمت قراضه، بازار بیلت خاور دور ساکت بود و همه منتظر افت قیمت نشستند. بیلت چین ۵۲۵ تا ۵۳۰ دلار هر تن سی اف آر جنوب شرق آسیا بود. بیلت کره نیز ۵۴۰ دلار هر تن سی اف آر بود و خریداری نداشت.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت روند صعودی داشت. روز شنبه قیمت بیلت وارداتی سایز ۱۵۰ میلیمتر در انزلی هر کیلو ۱۴۹۵ تومان معامله شد ولی تا روز پنج شنبه قیمت به ۱۵۳۵ تومان هم رسید. روز دوشنبه فولاد خوزستان ۹۵ هزار تن بیلت را در قیمت پایه ۱۳۸۰ تومان فروخت ولی فردای همان روز ۸۵ هزار تن دیگر در قیمت پایه ۱۴۲۵۱ ریال معامله شد. انجام این معامله بازار را بهم ریخت و باعث بالا رفتن قیمت در طول هفته شد. کارخانه های داخلی شمش خود را هر کیلو ۱۴۱۰ تا ۱۴۲۰ تومان برای سایز ۱۲۰ میلیمتر عرضه می کردند که آنها هم قیمت را تا پایان هفته به ۱۴۵۰ تومان رساندند.

علت افزایش قیمت بیلت اعلام حذف یارانه ها از اول سال جدید بود. اکثر تولیدکننده ها برای آنکه بتوانند کالای خود را در قیمت پایین تر خرید کنند به بورس رو آوردند. طبعا قیمت فروش مقاطع را هم بالا بردند، تقویت قیمت مقاطع باعث استحکام بازار شد، حداقل قیمت تمام شده شمش وارداتی ۱۴۸۰ تومان است که با توجه به دوره سرمایه گذاری آن چندان جذابیتی برای واردکننده ندارد. به همین دلیل واردات شمش هر ماه رو به کاهش بوده است واردات آذر ۶۴ هزار تن، دیماه ۳۰ هزار تن و بهمن ۱۱ هزار تن بوده است. این در حالی است که کارخانه های داخلی ظرفیت تولید خود را افزایش داده اند.

مقاطع

هفته گذشته میلگرد صادراتی ترکیه تا ۵ دلار هر تن نزولی بود و امارات و یمن در ۵۶۵ دلار هر تن سی اف آر خرید داشتند. قیمت پیشنهادی میلگرد ترکیه به امریکا نیز ۶۰۵ تا ۶۱۰ دلار هر تن سی آی اف ثبت شد.

قیمت میلگرد در بازار داخلی ترکیه ۵۶۸ تا ۵۹۹ دلار هر تن درب کارخانه بود که نسبت به لیست قیمت های قبلی تا ۲۷ دلار پایین آمده است.

در بازار داخلی اروپا قیمت مقاطع نزولی بود و متوسط قیمت ۵۳۰ تا ۵۴۰ یورو هر تن ثبت شد. افت قیمت بیشتر بعید نیست. قیمت های صادراتی میلگرد جنوب اروپا کاهش یافته ۴۵۰ تا ۴۵۵ یورو هر تن فوب بود.

میلگرد در بازار نقدی چین بین ۵۲۸ تا ۵۳۶ دلار هر تن با ۱۷ درصد مالیات بر ارزش افزوده بود. در بورس فیوچرز چین نیز ۲۶/۱ درصد بالا رفته به ۵۵۳ دلار هر تن رسید.

مقاطع در بازار ایران

بازار هفته گذشته را با سردرگمی شروع کرد و با حیرت پایان داد. روز شنبه میله گرد بعضی کارخانه ها با ۱۰ تومان بالاتر از هفته قبل اعلام شد ضمن آنکه بسیاری از کارخانه ها موجودی قابل عرضه نشان نمی دادند، روز یکشنبه پس از انجام معامله بیلت فولاد خوزستان در بورس کالا، قیمت ها تا ۱۰ تومان افزایش یافت. این روند روز دوشنبه بطور جدی تعقیب شد در حالیکه قیمت شمش ۴۵ تومان هر کیلو در بورس بالا رفته بود. بازار مقاطع ۳۰ تا ۴۰ تومان افزایش یافت روز سه شنبه و چهارشنبه این روند ادامه یافت تا جائی که میله گرد که روز شنبه ۱۶۱۰ تا ۱۶۲۰ تومان عرضه می شد روز چهارشنبه به ۱۷۰۰ تومان رسید. اما اکثر خریدها به سمت انبارها رفت در حالی که تقاضای واقعی در بازار نبود. جهش یکباره قیمت و سرازیر شدن کالاها به انبار جلو روند افزایش قیمت را از روز پنجشنبه گرفت، موجودی های ارزان انبارها به بازار عرضه شد و قیمت را کاهش داد. اکثر دست اندرکاران انتظار دارند هفته آینده قیمت ها باز هم کمی کاهش یابد ولی به ثبات برسد.

اقتصاددانها نوسان قیمت تا ۵ درصد را موضوع تحلیل خود قرار نمی دهند اما بازار در کما رفته سه ماه اخیر آنچنان برای بعضی بنکدارها جذابیت داشت که به تکاپو افتادند و امیدوار به آینده خرید کردند، با توجه به اینکه پایه قیمت شمش در بورس ۱۴۲۵ تومان بسته شد قیمت تمام شده برای تولیدکننده کمتر از ۱۶۳۰ تومان هر کیلو برای میله گرد نیست در واقع افزایش قیمت مقاطع تنها متاثر از افزایش قیمت شمش است و سودی برای تولیدکننده ندارد، تنها در این میان ذوب آهن اصفهان موفق شد ۸۰ هزار تن تیرآهن نمره ۱۸ و ۶۶ هزار تن میله گرد را به فروش برساند که ۲۳۴ میلیارد تومان نصیب این شرکت کرد تا بخشی از نیازهای مالی در پایان سال را تامین نماید، ولی محققاً این حجم پول برای ذوب آهن کافی نیست، آنچه مسلم است اینست که کارخانه ها دیگر زمان زیادی برای بازار سازی ندارند و هر آنچه در چنته دارند در خلال ۱۰ روز آینده بیرون خواهند ریخت این امر باعث رکود در سال آینده خواهد شد مگر اینکه مولفه های کلان اقتصادی کشور تغییر کند.

ورق

هفته گذشته قیمت ورق گرم در ترکیه ۵۸۰ تا ۵۹۰ دلار هر تن درب کارخانه بود البته در ۵۷۵ دلار معامله شد و بازار منتظر ۵۶۰ دلار است.

قیمت پیشنهادی ورق گرم صادراتی سی آی اس به ترکیه تا ۱۰ دلار هر تن ارزان تر شد و بین ۵۴۰ تا ۵۶۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. در بازار داخلی روسیه کارخانه ها به دنبال بالا بردن قیمت ورق گرم تولید ماه مارس تا ۲۴ دلار هر تن بودند چون تقاضا بهتر شده است.

متوسط قیمت ورق گرم در بازار داخلی امریکا ۶۴۵ تا ۶۶۵ دلار هر شورت تن بود و بازار منتظر رکود بیشتر در هفته های آتی است.

قیمت ورق گرم در بازار داخلی کره جنوبی ۶۴۷ تا ۶۶۶ دلار هر تن بود. ورق گرم در بازار داخلی چین ۵۶۲ تا ۵۶۷ دلار هر تن با ۱۷ درصد مالیات بر ارزش افزوده ثبت شد که ثبات داشت. خریدارانی از جنوب شرق آسیا در ۵۳۵ تا ۵۴۰ دلار هر تن فوب ورق گرم چین را خریداری کردند که ۱۰ تا ۱۵ دلار هر تن از قیمت پیشنهادی کارخانه ها پایین تر بود.

ورق در بازار ایران

ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول در انزلی که اول هفته ۱۸۵۰ تومان قیمت داشت از یکشنبه با روند افزایشی روبرو شد و تا آخر هفته به ۱۸۸۰تومان رسید. دیگر اقلام ورق گرم هم به همین شکل با روند افزایشی روبرو شد ورق های گرم ضخامت ۵/۲ و ۳ میلیمتر با محدودیت موجودی در بازار روبروست بعضی ضخامت های دیگر مثل ۱۵ میلیمتر برش شده توسط فولاد مبارکه هم به شدت با کمبود عرضه مواجه است، از آنجا که سیاست مبارکه عرضه به مصرف کننده نهائی است و تقاضای این گروه هم به شدت کاهش یافته طبعاً ادامه محدودیت عرضه دور از انتظار نیست آمارهای ایمیدرو نشان می دهد که حجم تولید مبارکه در همه ماههای سال ۹۲ به غیر از شهریور ماه بیش از ۵۰۰ هزار تن بوده است این در حالی است که تقاضا از مهر ماه به بعد کاهش یافته است بنابراین افزایش قیمت بازار ناشی از روش عرضه و حجم آن در بازار است نه میزان تولید.

ورق های گرم محصول اکسین و کاویان هم با افزایش قیمت روبرو شد. علت این امر عدم عرضه از طرف کارخانه ها است، در نتیجه موجودی انبارها که به امید گران شدن بودند به بازار روانه شدند، اگر قیمت ورق گرم از متوسط ۱۷۱۰تومان فعلی برای سایزهای ۱۵ تا ۴۰ میلیمتر به ۱۷۵۰ تومان برسد محققا ورق وارداتی به بازار خواهد آمد و اجازه افزایش قیمت را نخواهد داد .

ورق سرد در طول هفته به شدت با محدودیت عرضه روبرو بود و همین امر باعث افزایش قیمت شد بعضی از اقلام ورق سرد در بازار نایاب است. در شرایطی که تولیدکننده توان مالی لازم را برای خرید ندارد روش عرضه مبارکه باعث تخلیه این بخش از سرمایه شده است، هر چند که سودآوری بسیار پائین ماههای اخیر جذابیتی برای حرکت سرمایه به سمت خرید ورق سرد ایجاد نمی کرد در هر حال ادامه روند فوق حداکثر تا هفته آینده خواهد بود چرا که حداکثر مصرف کننده ها از ۱۵ روز دیگر مشغول انبار گردانی خواهند شد .

ورق گالوانیزه هم مثل ورق سرد با افزایش قیمت تا ۳۰ تومان هر کیلو روبرو شد که متاثر از محدود بودن موجودی است با توجه به ضعف تقاضا انتطار نمی رود این کالا با تغییرات جدی روبرو باشد.

button print grnw20 گزارش هفتگی بازار فولاد