یکشنبه / ۲۴ تیر / ۱۴۰۳ Sunday / 14 July / 2024
×
عدم هماهنگی در اکتشاف معادن
 • کد نوشته: 1410
 • فروردین 28, 1403
 • بدون دیدگاه
 • رضا محتشمی‌پور با حضور در برنامه صف اول رسانه ملی افزود: در بخش اکتشاف در کشور ما آن چیزی که روی زمین می‌بینیم و آن چیزی که تولید می‌کنیم، نتیجه زحمتی است که در حوزه اکتشاف سال‌های گذشته کشیده شد و آن چیزی هم که در این دوره در حوزه اکتشاف اتفاق میفتد، باید سال‌ها بعد نتیجه اش را ملاحظه کرد. ما در بخش اکتشاف در دوره‌ای که گذشت یک حرکتی را شروع کردیم و سعی می‌کنیم این را کامل کنیم.

  وی به ریشه فساد در خیلی از بخش‌های معدن نیز اشاره کرد و گفت: ابزار‌هایی را امروز برای شفافیت بیشتر در بخش‌های مختلف اقتصادی داریم که مهم‌ترین آن زیر ساخت اطلاعاتی است که کار‌هایی صورت گرفته است.

  محتشمی پور افزود: از سال ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۲ به توسعه زیر ساخت‌های اطلاعاتی بخش معدن توجه بیشتری شد و در سال ۱۴۰۱ حدود ۲ هزار محدوده معدنی را شناسایی کردیم که اطلاعاتی از آنها در اختیار نداشتیم و بهره بردار آن مشخص نبود. ما هنوز هم با به روز شدن اطلاعات، بعضاً با محدوده‌ای مواجه می‌شویم که این‌ها بیش از ده سال بدون تکلیف رها شده و محدوده‌ای که باید خیلی وقت پیش به دست مردم سپرده می‌شد سپرده نشده است.

  معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صمت به نبود شیوه یکپارچه تولید اطلاعات پایه زمین شناسی نیز اشاره کرد و افزود: برای توسعه اکتشافی باید یک سری زیرساخت‌هایی آماده شود و با یک منطق و استاندارد نقشه را تولید کنیم و اگر دستگاهی با یک استاندارد دیگری نقشه را با کیفیت بهتر تولید کند به طور طبیعی این دو تا نقشه با هم تطبیق ندارد و به درد هم نمی‌خورد و اساساً این نقشه ها، این اطلاعات قابل تلفیق نیست و باید مسئله زیرساخت رفع شود.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *