یکشنبه / ۲۴ تیر / ۱۴۰۳ Sunday / 14 July / 2024
×
رشد چشمگیر قیمت جهانی مس طی شبانه روز گذشته/احتمال افزایش قیمت تا ۱۲ هزار دلار!
 • کد نوشته: 3419
 • تیر 17, 1403
 • بدون دیدگاه
 • قیمت مس موفق شد در ساعات نخست روز جمعه بار دیگر وارد روند صعودی شده و با ثبت حدود ۳ درصد رشد، بار دیگر نزدیک به کانال ۱۰ هزار دلار شود.

  گروه بین الملل: قیمت مس موفق شد در ساعات نخست روز جمعه بار دیگر وارد روند صعودی شده و با ثبت حدود ۳ درصد رشد، بار دیگر نزدیک به کانال ۱۰ هزار دلار شود.

  اگرچه قیمت مس طی هفته های گذشته، بر خلاف نیمه نخست سال ۲۰۲۴، عملکرد چندان مثبتی برای سرمایه گذاران نداشت، اما به نظر می رسد این قیمت اکنون بار دیگر در فاز صعودی قرار گرفته و باید پرسید که چه عواملی منجر به افزایش مجدد قیمت مس در بازارهای جهانی شده است؟

  افزایش تقاضا از سوی بزرگترین مصرف کننده مس جهان

  مهمترین نکته ای بازار مس را طی دو روز گذشته تکان داده، افزایش تقاضا برای این فلز استراتژیک از سوی چین است. نخستین نکته در خصوص بازار مس چین اینکه ذخایر مس چین به دلیل افزایش تقاضا برای این فلز اساسی طی روزهای اخیر کاهش یافته است. با رسیدن قیمت مس به کف قیمت یک ماهه خود در بورس فلزات شانگهای، سرمایه گذاران بار دیگر در حال بازگشت به روند خرید در بازار هستند.

  نکته دیگری که باید به آن پرداخت، برگزاری جلسه مشترک میان سرمایه گذاران، مقام های خصوصی و اقتصاددانان در چین و با موضوع «برنامه سوم» است که از روز ۱۵ جولای به مدت چهار روز در پکن برگزار خواهد شد. موضوع این جلسه همانطور که از نامش پیداست، بررسی مسیر توسعه کلان چین در زمینه های مختلف است که با هماهنگی تمامی فعالان اقتصادی و صنعتی در این کشور برگزاری می شود.

  به گفته سیتی بانک، میزان تقاضا برای مس در نیمه نخست سال جاری میلادی و در بازه زمانی سالانه به صورت متوسط، بیش از ۴ درصد افزایش داشته که همین موضوع می تواند منجر به افزایش قیمت مس به کانال ۱۲ هزار دلار شود.

   

  یکی از بندهای این برنامه، مربوط به مکلف شدن دولت برای حرکت به سمت انرژی سبز، کربن زدایی و ایجاد بسترهای مناسب برای حرکت به سمت این هدف است که از جمله می توان به تولید بیشتر خودروهای الکتریکی و فاصله گرفتن از خودروهای متداول اشاره کرد. حال، با توجه با کاهش ذخایر مس چین و ضرورت حرکت به سمت برنامه سوم، این کشور نیازمند حجم قابل توجهی از واردات مس به عنوان یکی از اصلی ترین فاکتورهای کاربردی در خودروهای الکتریکی و باتری های خورشیدی است. همین موضوع، از جمله عوامل افزایش قیمت مس طی دو روز گذشته محسوب می شود.

  داده های تورمی آمریکا و پیش بینی سیتی بانک از آینده قیمت مس

  نکته مهم دیگر تاثیرگذار بر قیمت مس، داده های تورمی فدرال رزرو آمریکا است که یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده بازارها طی دو سال گذشته بوده است. هلدینگ بانکی «سیتی» در تازه ترین گزارش خود از بازار فلزات، معتقد است که افزایش تقاضای جهانی برای مس، می تواند سرمایه گذاران را بار دیگر به سمت این بازار بکشاند که نتیجه آن، افزایش تقاضا و قیمت در کوتاه مدت خواهد بود.

  این هلدینگ همچنین معتقد است که ریزش های اخیر قیمت مس، به دلیل افت شاخص تولید در سراسر جهان بوده که البته این آیتم را موقتی و دوره ای دانسته است. اما نکته دیگر مهمی که در گزارش سیتی به چشم می خورد، اشاره به بهبود شاخص تورم در آمریکا برای ماه ژوئن است که آخر هفته گذشته منتشر شد. این هلدینگ معتقد است که بهبود وضعیت اقتصادی در آمریکا می تواند به به سود مس تمام شود. همچنین، به گفته سیتی بانک، میزان تقاضا برای مس در نیمه نخست سال جاری میلادی و در بازه زمانی سالانه به صورت متوسط، بیش از ۴ درصد افزایش داشته که همین موضوع می تواند منجر به افزایش قیمت مس به کانال ۱۲ هزار دلار شود.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *